Színház

Gyermekjátékok

táncjáték, 1 felvonás, 55 perc, magyar, 2008., 3 - 99 éves kor között

Még nincs szavazat!

Légy te az első!

"A reneszánsz azért volt jó, mert a reneszánszban mindig sütött a nap. És ha nem sütött, akkor a festők olyan képeket festettek, mintha mégis sütne. És azóta a reneszánsz képeken süt a nap. És mindenki szép volt. És aki nem volt szép, a szobrászok arról is olyan szobrot faragtak, mintha szép volna. És nem hazudtak, csak szép szobrokat faragtak. És a reneszánsz zene mindig vidám, még akkor is, ha valami szomorúságról énekelnek. A mai színházi hagyományok is ott kezdődtek, a reneszánszban. Pedig valójában újrakezdődtek."

A Kolibri és a Bozsik Yvette Társulat második közös produkciója id. Pieter Brueghel 1560-ban készült, több mint ötven, a korra jellemző gyerekjátékot bemutató festményét kelti életre. A commedia dell'arte stílusában létrejött táncos-, bábos előadás a gyerekközönséget bevonva eleveníti fel az azóta is fennmaradt, illetve elfeledett játékokat.

"Brueghel festménye régóta foglalkoztat minket, hiszen rengeteg lehetőséget rejt magában, kézenfekvő alapja egy, a gyerekközönséget bevonó, játékos előadásnak - mondja Novák János, a Kolibri igazgatója. - Aztán a Reneszánsz Év végre apropót szolgáltatott a Gyermekjátékok megvalósításához."
A színház eleve táncos előadásban gondolkozott - a Glitterbird csecsemőszínházi program valamint a Petruska és Pulcinella sikere után pedig nem volt kérdés, hogy a Bozsik Yvette Társulattal készítik az új produkciót. A táncművészek kérésére Kecskeméti Gábor gyűjtötte össze a jeleneteket kísérő korabeli zenéket, amiket a Kolibri zenei vezetője, Bornai Szilveszter segítségével stúdióban újra felvettek.

"A commedia dell'arte a színházi alapműfajok egyik főága és a színjátszás - számomra - legfontosabb gyakorlata - magyarázza Bozsik Yvette, miért e stílust választották az előadás táncetűdjeinek elkészítésekor. - A commedia dell'arte színésznek tudnia kellett mozognia, táncolnia, beszélnie - úgy ábrázolnia, mint egy bohócnak, akiért a gyerekek rajonganak. A rajongás fő oka talán az is, hogy ennek a fajta jelenlétnek teljesen szívből jövőnek kellett lennie. Ez - legyen gyerek vagy felnőtt - mindenkire hatással van."

A Kolibri művészei a táncjeleneteket az ősi vásári, úgynevezett képmutogató formában kötik össze, amelyekhez a Brueghel-képen szereplő gyermekek mintájára Orosz Klaudia készített bábfigurákat. A velük előadott narrációihoz Fábri Péter írt verseket, amiket a reneszánsz modális hangsorait, a népdalok és a mai dalok a világát egyaránt idéző, a gyerekközönség számára könnyen tanulható kísérő dalokká zenésítettek Novákék.

"Az interaktív forma - ahogy látható például a Spárga-tengeralattjáróban, vagy korábban a Lúdas Matyiban is - mindig nagy élményt jelent a gyerekeknek, ennek az előadásnak pedig éppen az a lényege, hogy maguk is kézbe vehessék, kipróbálhassák, átélhessék a színpadon látottakat - mondja a produkció bábos betéteit rendező Szívós Károly." A bábművészek egy, a régi játékokat bemutató kiadványból merítették az ötletet, hogy az előadásban mára már elfeledett szórakozásokkal is megismertessék a gyerekeket. Szívós szerint ettől válik többrétegűvé a produkció: más-más oldalról megközelítve, többféle műfajban fejtik tovább a képzőművészeti alapul szolgáló festmény ébresztette gondolatokat.

Az előadásból az idei Kolibri Fesztiválon, majd a Művészetek Palotája Reneszánsz Napján is bemutattak részleteket. Az ott szerzett tapasztalatok segítségével készült el a Gyermekjátékok végleges, gyerekszínházi változata, amely Novák szerint nemcsak bemutatja, de az azóta is fennmaradt, ma is ismerős játékok által közelebb hozza a reneszánszot a gyerekekhez.

A(z) Bozsik Yvette Társulat előadása

Bemutató időpontja:

2008. február 22., Bozsik Yvette Társulat

Stáblista:

Hozzászólások