Lázadás a Bountyn

Mutiny on the Bounty
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott amerikai kalandfilm, 169 perc, 1962

Értékelés:

67 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

67 szavazatból
Szerinted?
1787-ben a Bounty hadihajó különleges küldetésen vesz részt a déli tengereken: kenyérfa palántákat kell szállítania az angol gyarmatokra. Az első tiszt, Fletcher Christian előkelő úri modora miatt hamar szálka lesz az alacsony sorból származó Bligh kapitány szemében, aki a kegyetlenségig szigorú rendszabályokkal akarja kézben tartani a legénységet. Amikor Tahitiról a hajó értékes rakományával továbbindul a gyarmatok felé, az emberek elégedetlensége lázadáshoz vezet, melynek Christian áll az élére. Visszafordítják a hajót Tahiti felé, ahol a legénységet tárt karokkal várják a tahiti lányok... A néhány társával egy csónakban sorsára hagyott Bligh kapitány megfogadja, hogy első tisztjét még fel fogják akasztani Londonban.

Stáblista

Szereplők

Fletcher Christian hadnagy
William Bligh kapitány
Maimiti
John Mills
Alexander Smith
William Brown

Díjak és jelölések

  • Golden Globe-díj

    1963
    Legjobb film - drámai kategória jelölés
  • Oscar-díj

    1963
    Legjobb látványtervezés jelölés
  • Oscar-díj

    1963
    Legjobb speciális effektusok jelölés

Hozzászólások

Szerinted?
k11zoltan 2022 febr. 15. - 21:35:40 Előzmény k11zoltan
Valóban jó. Bár Wikipedian utána olvasva, több helyen is eltér a valóságtól, amennyiben pontosak az ottani adatok.
Megnézem újra a Gibson félét is.
Kiváncsi vagyok, az pontosabb-e.
9/10
olahmiki1959 2016 ápr. 03. - 09:55:55 9/10
Nagy klasszikus!
Néhányszor már láttam, mindig ugyanolyan drámai élmény volt.:D
10/10
ocsi028 2015 okt. 18. - 12:50:02 10/10
Nagyon jó film, aki még nem látta annak kötelezõ, az eredeti Marlon Brando-s változat a legszuperebb, a film egy ikon. Sokkal jobb mint a mai Hollywood-i szarságok. Bár megnéznék egy mai feldolgozást szivesen Mondjuk Leonardo Di Caprio-val és mondjuk a kapitány szerepében Gene Hackman-el érdekes lenne:))
9/10
kevinspéci 2015 febr. 02. - 17:33:57 9/10
Tegnap néztem újra. Kiváló film, nekem jobban tetszik az Anthony Hopkins-os változatnál. Bligh kapitány nem volt állítólag különösebben kegyetlen (szóval a Hopkins által megformált karakter jobban hasonlít rá, ha igaz), de nekem bejön, hogy itt mégis akként festik le. A régi szinkron pedig egészen kiváló. Brandónak Gáti Oszkár, Howardnak Gera Zoltán - egyszerûen mesés.
breeder 2014 máj. 17. - 02:47:11
Nagyon jó kalandfilm! Már vagy ötször láttam, de még mindig nagyon megfog a hangulata, meg a szereplõk játéka.
Emlékszem ez volt az elsõ film, amiben Brando-t láttam szerepelni! Úgyhogy ha valaki azt mondaná, hogy mondjak pár filmet, amiben Brando játszott, akkor tuti ez ugrana be legelsõként! :)

***SPOILER***
A hajón történtekkel kapcsolatosan meg az a véleményem, hogy azzal teljes mértékben egyetértek, hogy egy hajós kapitánynak rendet és fegyelmet kell tartani a fedélzeten, de az sem jó ha túlbuzgóvá válik, és a legénységet elkezdi szadizni! Blaigh szerintem pont emiatt volt alkalmatlan a posztra, mert neki tudnia kellett volna e tekintetben, hogy hol a határ!

10/10
csabaga 2013 aug. 12. - 16:58:16
Akkor a még régebbi változat biztosan nem nyerné el a tetszésedet.Ott a kapitány szinte közveszélyes elmebeteg.Úgy kezdi,hogy megkorbácsoltat egy halottat.

Persze manapság nehéz beleélni magunkat az akkori hajós viszonyokba.

Az elsõ tiszt egy humanista ember lett,mivel Brando rendre ilyen szerepeket játszott és beleszólt mindenbe.
7/10
mérlegelõ 2013 aug. 12. - 15:59:33 7/10
A film megnézése után megpróbáltam kicsit tájékozódni a valós történések felõl, nos, alapvetõen eltorzították az itt bemutatott figurákat, szituációkat (a végkifejlet eseményeirõl nem is szólva!) – az elõzõ hozzászólásban orgyen fórumtárs remekül összefoglalta a hajó szükségszerûen, mondhatni ab ovo „antidemokratikus” hierarchiáját (képzeljük hozzá a 230 évvel ezelõtti technikát és kiszolgáltatottságot!
S a lényeg pedig: Fletcher Christian személyisége és hozzáállása (nem csupán a lûázadásban/kor!!) legalább annyira elmarasztalható volt, mint a kapitányé, sõt… Egyedüli pozitív tette szinte csak az, hogy Bligh kap-t és követõit életben hagyta, pontosabban esélyt is biztosított erre.
Amúgy Brando alakításában benne volt Christian személyiségének visszatetszõ volta is, míg a késõbbi, Mel Gibson fémjelezte változat (noha a kapitányt nem ábrázoltatták Sir A. Hopkins által ennyire taszítónak), „legömbölyítettebb”, még inkább pozitív[ba hajló] álhõst produkált.
orgyen 2013 aug. 09. - 23:00:04
Akkoriban a kapitányok azért voltak mai szemmel kegyetlenek mert:
- (a filmben el is hangzik) csak akkor mászik fel egy matróz viharban a vitorlarúdra ha jobban fél a kapitánytól mint a haláltól. Különben a hajó elsüllyedne.
- a matrózok többnyire ugyanúgy börtöntöltelékek közül kerültek ki mint a francia idegenlégió katonái. Napirenden voltak a lázadások, amelyeket csak kíméletlen fellépéssel lehetett elfojtani

Egyébként is a hajózás mai szemmel is veszélyes üzem. A hajó biztonságáért egy személyben a kapitány felel és emiatt feltétlen úr minden hajón. (hadihajón természetesen ez fokozottan érvényes).
Aki volt már hajón az tudja hogy nem úgy mûködnek a dolgok ahogy a "Szerelemhajó" féle marhaságokban ábrázolják.

A mai hajók (nemcsak a hadihajók) felépítése is a hagyományos elrendezést követi: a hajó legfontosabb részeit (híd, mûszerek, térképek, rádió, élelmiszer, víz, gyógyszerek) a tisztek és végsõ soron a kapitány teljesen el tudja zárni mindenki elõl (a tisztek és a kapitány a legénységtõl, a kapitány még a tisztektõl is). Ebben látszik legjobban a hierarchia. Még a legénységen belül és a tisztek között is.

Még a polgári hajók is nagyon szigorú szabályok szerint vannak mûködtetve. Nyugalmas idõkben is pontos napirend szerint van mindenki foglalkoztatva (festés, karbantartás, gyakorlatok) hogy ne puhuljanak el és váratlan helyzetben (ilyen bármikor adódhat) minden olajozottan menjen.


A filmben az zavart, azt domborították ki hogy azért tört ki a lázadás mert "a kapitány NEM volt úriember", vagyis a középosztályból került a kapitányi székbe NEM a születése és kapcsolatai hanem a tehetsége által.
Egyébként a britt tengerészet nagy kapitányai mind alacsonyabb sorból származtak és tehetség és szorgalom révén értek el mindent. Nekik mindig bizonyítaniuk kellett ellentétben az elkényeztetett úri csemetékkel akik bármilyen hibát követtek el mindig megvédte õket a családjuk.
Egyébként a "nem úriember" kapitányok sokkal emberségesebbek voltak a matrózokkal és sokat könnyítettek a helyzetükön ellentétben a pökhendi úri csemetékkel akik sok esetben szórakozásból kegyetlenkedtek a legénységgel mert nem tekintették õket embernek és tekintélyüket hozzáértés hiányában csak így tudták megtartani.
9/10
nikato 2013 márc. 31. - 17:04:05 9/10
Érdekes, h Marlon Brando el is vette 1960-ban az 1935-ös Lázadás a Bountyn-ban Tehani alakítóját, 2 évig voltak házasok, aztán pedig még '62-ben elvette az 1962-es Bountyból Maimiti alakítóját, aki 10 évig volt a felesége. :D
9/10
nikato 2013 márc. 31. - 16:26:38 9/10
Nekem tetszett!! :)
Összes hozzászólás