A kínai armada

Bakancslistához adom
The Chinese Armada / Treasure Fleet: The Adventures of Zheng He
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott német dokumentumfilm, 52 perc, 2006

Értékelés:

6 szavazatból
Szerinted?

A hagyományos felvételeket számítógépes grafikákkal ötvöző látványos film Zheng He, a hazáján kívül méltánytalanul feledésbe merült kínai admirális történetét meséli el, aki a XV. század elején fából épített flottájával Vietnam, Indonézia, Malajzia, Sri Lanka és India érintésével egészen a kelet-afrikai partokig jutott. A kínai nagy armada nyomában járva nem csak Dél-Ázsia mesés tájai tárulnak fel előttünk, de a középkori kikötővárosok életébe is bepillantást nyerhetünk, sőt Afrika keleti partjainál egy olyan népcsoporttal is megismerkedünk, amely a Zheng He idejében odavetődő kínai tengerészektől eredezteti magát.

Egyéb epizódok:

Stáblista:

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
randomizer 2008 aug. 05. - 22:00:31
Az említett könyvben szereplõ adatok javarésze történelmi tény, de egyes részei nyilvánvaló spekulációk amiknek egyrésze egyáltalán nem tûnik elrugaszkodottnak, más részük viszont tényleg fabrikáció. Ma már nem vitatott, hogy a kínai expedíciók elérték Ausztráliát, Amerika csendes óceáni parjait, és körbehajóztak Kelet- és Nyugat-Afrika partjai mentén, valamint hogy két évszázaddal az európaika elõtt eg yzseniális megoldással megoldották a földrajzi hosszúságok meghatározását. Viszont irtózatosan zavar, hogy a kínai neveket nem amagyar átírás, hanem angol szeint használjál Az admirális neve Cseng-Hó
cseh90 2008 aug. 05. - 21:33:11
bocsi, a helyesírási hibákért, nem néztem át:(
cseh90 2008 aug. 05. - 21:31:02 Előzmény atamán60
Tény, hogy megjelent az említett könyv, de nem bebizonyított feltételezéseken alapszik. Bár a könyv felhoz különbözõ bizonyítékokat, kínai halász horgokat peru partjainál, viszont csak találgatás. Az viszont tény, hogy Zheng He vezetésével 7 felfedezõút indult. Ami Kína tekintélyét emelte a térségben és több országgal kötött kereskedelmi egyezményt hódolat gyanánt. A Kínai csapatok beavatkoztak többek között Szumatra belügyeiben, vereséget mértek a ceyloni hadseregre és létrehoztak több kolóniát is. Zheng He sikereinek emléke pedig olyan élénken élt a Délkelet- Ázsiában, hogy egyfalyta istenkultusz alakult ki személye körül, amely még napjainkban is létezik. A tiszteletére emelt templomok a sanbao miao nevet viselik, amely Zheng He hivatalos rangjára ( sanbao taijian) utal.
atamán60 2008 aug. 05. - 18:20:08
Érdeklõdéseteket látva hadd adjak egy támpontot: http://1421.tv/ az 1421 c. könyv magyarul is megjelent, És a témába vágó évszámot jelenti. /alexandra kiadó/ Alcím: Amikor Kina felfedezte a világot. A könyv az elõzményeket is leirja /vagyis a 4 gigaberuházást, és következményeit is: nagyfal bõvités-felújitás, A csatorna kibõvitése, meghosszabbítása, A Tiltott Város építése, És amirõl aztán a könyv részletesen szól: a kínai Armada építése, útjának rekonstrukciója.
Nem értem, vagy a beharangozó hiányos, vagy a németek negligálták ezt a nagy port felverõ mûvet.
Átírja a felfedezesék történelmét. Kolombusz egy csaló. Vagy leragadtak a filmesek a személyhez köthetõ útjánál, figyelmenkivûl hagyva a beosztott admirálisokat. Várom, mi fog ebbõl kisülni.
perry 2008 aug. 05. - 18:08:32
Igazad van :)
stephanus 2008 aug. 05. - 15:08:57
Kedves Perry!

Csak egy kis kiigazítás volt. Egyébként én is a neten kutakodtam, csak lehet,hogy máshogyan közelítettem a problémát. Képzeld, még a kínai Központi rádió magyar honlapját is megtaláltam! Egyébként majd a film megmondja a tutit. Vagy nem. De nem is ez a fontos, hanem az élmény.
Üdv: stephanus
perry 2008 aug. 05. - 14:46:00
Köszönöm a helyre igazítást, õszintén bevallom netes kutakodásom alapján jutottam ezen adatokhoz, de látom te szakavatottabb ismerõje vagy a témának, így én is gazdagodtam pontosabb információval.
stephanus 2008 aug. 05. - 14:32:13 Előzmény perry
Kedves Perry!

Azt hiszem, méltatásodba kis hiba csúszott. A mongol uralom végét az elsõ Ming császár uralkodásától szokás számítani. Csu Jüan-csang 1368-ban kiáltja ki magát császárrá, és Hung-wu néven uralkodik 1398-ig. Az õ udvarába kerül gyermekként a késõbbi admirális, mint eunuch. Jung Lo a harmadik Ming császár (ur. 1403-1424). Zheng He 1371-ben született, és 1433-ban nyoma veszett.
(A kínai nevek átirásában bizonytalan vagyok, vannak kissé eltérõ írásmódok is.) Egyébként a filmet én is bátran ajánlom mindenkinek.
Üdv: stephanus
perry 2008 jan. 06. - 00:08:53
Azoknak a nézõknek tudom ajánlani akik a nagyívû
képes történelmi tablókat kedvelik. Érdekessége , hogy az admirális muszlim családban született meg. 1382 - ben Kina megtöri a mongolok uralmát. Ekkor kerül az elsõ Ming császár udvarába. A hatalmi harcokat jól kihasználva a császár Jung Lö katonai tanácsadója lett.
Az új uralkodó nevéhez fûzõdik a Nagy Csatorna a Tiltott város és több száz templom felépítésének kezdeményezése és megvalósítása.
Zeng He admirálisként 62 hajóból álló flottát építtetett. A hajók mind nagyságukban mind modernségükben a kort messze megelõzõ minõségüek voltak.
A flotta útja során rengeteg egzotikus kalandban és felfedezésben, hódításban vett részt.