Verespatak aranya

dokumentumfilm sorozat, 1. rész

Értékelés:

3 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

3 szavazatból
Szerinted?

A műsor ismertetése: A film David és Góliát küzdelmét követi végig, amelyben Eugen David verespataki gazda harcol otthonáért, földjéért, festői szépségű falujáért egy multinacionális vállalattal szemben. Románia legrégebbi településén, a közel 2000 éves Verespatakon, egy kanadai-román cég, a Rosia Montana Gold Corporation, Európa legnagyobb aranybányáját akarja megnyitni. A bánya megnyitásához azonban a lakosokat el kell költöztetni, a sok száz éves házakat, templomokat, temetőket, a világhírű római kori bányajáratok jó részét le kell rombolni. A szomszédos völgyben pedig, Szarvaspatak falu helyén, egy óriási tározót építenének a cianidos zagynak, melynek gátja 185 méter magas lenne. Cserébe új, modern otthonokat, munkát, a műemlék épületek restaurálását és egy környezetbarát bányát ígér a cég. A faluközösség két táborra szakadt. Testvérek, barátok fordultak egymás ellen. Eugen David és a lakosok egy része maradni akar, turizmusból és mezőgazdaságból szeretnének megélni. Létrehoztak egy civil szervezetet, hogy szervezetten tiltakozhassanak a bányaterv ellen. A falu nagyobbik része, a munka nélkül maradt bányászok szintén összefogtak, hogy a bánya megnyitása mellett harcoljanak. 2013-ra már egész Románia megmozdult és az utcára vonult hogy véleményt mondjon a projektről. A 10 éve tartó harc lassan a végéhez közeledik. Mi lesz Verespatakkal, az ott lakókkal? Mi lesz a 300 tonna arannyal? Ezekre a kérdésekre keresi a választ Kocsis Tibor drámai erejű dokumentumfilmje.

Egyéb epizódok:

Hozzászólások

Szerinted?
LajtaJ 2014 nov. 24. - 11:37:20
nm láttam ezt a filmet, nem akarok hülyeséget írni.
Ettõl függetlenül a fõhõs neve nem inkább Dávid Jenõ (még ha Verespatakon kevés magyar is él ma már).
Ugyanis a név még az idegen írásmód esetében sem tûnik románnak.
ccaty 2014 szept. 29. - 00:34:31
Rosszul emlékeztem nem kanadai, hanem ausztráliai volt az a cég, de már megszûnt. Az okozott kár megtérítése nélkül felszámolták.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Tiszai_ci%C3%A1nszennyez%C3%A9s

A technológia amivel dolgoztak már régen nem használatos, de érdekes módon a sorozatban pont az hangzott el, hogy nagy vízigénye lesz ennek a tervezett új kitermelésnek is (ezért kell egy falut elárasztani, hogy egy tározót csináljanak annak helyére) sõt, valami ciánülepítés is volt az elhangzottakban.

Az emberiség soha nem tanul, nemhogy a más, de a saját hibájából sem. Remélem akik ezt a pusztítást végigasszisztálják, ebül szerzett pénzüket, ebül veszítik el...
ccaty 2014 szept. 29. - 00:14:45
A képeket elnézve, már "belemartak" a természetbe. Ha ez a kanadai cég ugyanaz, amelyik már 2000-ben ciánnal szennyezte be nemcsak a Tiszát, hanem annak mellékfolyóit is, akkor szélmalomharcot vívnak ezek a szerencsétlen emberek.

A képeket lapozgatva olyan, mintha már múltidõrõl beszélnénk, a kocka már elvan vetve. A sorozat 2014-ben készült, de elkéstek?
Minden tiszteletem ezeknek az embereknek. Mindent megtettek, de a hatalom a politikánál van és a pénz az úr. A többi (munkalehetõség, fejlesztés) csak maszlag, beetetés.