Kopacz Mária, Szentendrén élő festő- és grafikusművész.
Marosvásárhelyen született, a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Egyetemen diplomázott. Már főiskolásként rendszeresen illusztrált, rajzait, szövegképeit, önálló grafikai munkáit az Utunk, az Igaz Szó, A Hét, Új Élet közölte. Saját rajzaival illusztrálta A babiloni karperec (1984) című regényét, a Borika világkörüli sétája egy szerda délután (1985) és a Borika és a padlás manója (2011) című gyermekkönyveit.
Rendszeresen részt vett a Romániai Képzőművész Szövetség által rendezett országos és nemzetközi tárlatokon. 1996-tól Szentendrén él. Számos egyéni kiállítása volt Erdélyben, Magyarországon és Európa nagyvárosaiban. 2019 júniusában Kert címmel rendezett nagyszabású kiállítást Marosvásárhelyen, a Bernády Házban, ahol legújabb alkotásait állította ki. Az ÚjMűhely Galériában nyíló Az Én kertem című tárlaton friss munkákkal egészíti ki a kollekciót.
Kopacz Mária szürreális fogantatású festményei, állat- és emberfigurái egy álomvilág történéseire éppúgy utalnak, mint a mitológiai jelképszerűségre. Látomásokat, a valóságtól hol elrugaszkodott, hol konkrét világot fest.
Témáit néha belső világából meríti, néha a környező valóság elemeiből ihletődik. Kertjéhez, a felfedezett táj szépségéhez saját kifejezésmódja eszközeit adja hozzá: a színvilág gazdagságát, a figurák, a képzelet szülte teremtmények, az organikus terek és formák elrendezését, a fény és árnyék játékát. A színek játékos tobzódása és melegsége folytán képei lírai hangulatot árasztanak. A legtöbb művét saját maga készítette festett keretbe helyezi, amelyek tovább viszik az alkotás hangulatát.
Kopacz Mária álomszerű, mesés festői világa a valóság és a valóságon túli mezsgyén kalandozva kivetíti belső látomásait. Vizuálisan megfogalmazva életre kel benne a belső vízió, amit a külvilág számára megjelenít.
„Képi világa, szabadon lebegő figurái szellős akváriumokra emlékeztetnek, ahol alakjai úgy élnek a gravitáció és drámaiság nélküli űrben, mint hal a vízben.” (Szőcs István író)