Színház

Visegrádi Tánckarnevál

táncelőadás, 2018.

Még nincs szavazat!

Légy te az első!

Visegrádi Tánckarnevál egy eredeti egész estés táncszínházi darab, melynek szereplői a négy visegrádi nemzet táncos- és zenész előadói. A produkció szlovákiai szlovák és magyar, cseh, lengyel és magyar, partnerek közös művészi munkájának eredménye.
A mű célja a népek tánc-, és zenei hagyományainak megőrzése és legszebb példáinak színpadra állítása, az egyedi színek, virtuóz elemek megünneplése. A táncképekben megjelennek az egyes népek saját hagyományai mellett a nemzetközi táncközösségre komponált részletek is együttes előadásban.
A darab csúcspontja a népek díszes lakodalmi viseleteit is felvonultató menyegző tánckép egy korábban Európa-szerte népszerű nemzeti ünnepi tánc dallamaira. Az egységbe szerkesztett darabban különleges hangsúlyt kap az európai nemzetekbe olvadt cigányság máig élő öröksége. A koreográfia az archaikus, eredeti elemektől ível az adaptált, a kortárs táncművészet által is alkalmazott megoldásokig.
A mű záróképe beavatja a nézőket az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség legjobb gyakorlatok regiszterébe felvételt nyert TÁNCHÁZ módszerbe, a közel 50 évvel ezelőtt elindult táncházak hangulatát varázsolja a színpadra, bemutatja a táncház hagyományos megjelenési formáját és annak hatását az autentikus táncrendek színpadra alkalmazására.
A művészi alkotómunka eredményeképpen a visegrádi nemzetek tánc-, és zenei hagyományokat kohézív egységgé harmonizálja a produkció.
A produkcióban szereplő táncok többek között: polonéz, kujavjak, oberek, mazur, cseh polkák, zempléni, mátyusföldi, ipolysági szlovák és magyar táncok, szászcsávási cigány táncok, ugrós, szatmári verbunk és csárdás.
A projekt előkészítése, létrehozása és bemutatója során a négy nemzet alkotó és előadó művészeinek, szakembereinek valamint a szervezőknek interkulturális párbeszéde tovább erősíti a visegrádi kulturális hálózatot.
A táncmű képzeletbeli karavánként utazza be V4 térségét, jó példával szolgálva, és bemutatva, hogyan erősíti egymást a hagyományőrzés és az újítás.
A műsor hivatott a Visegrádi népek közös történelmi kulturális értékeit kölcsönösen megismertetni, illetve elültetni az egység uniformitás nélküli gondolatát.

A(z) Duna Művészegyüttes és Magyar Állami Népi Együttes előadása

Bemutató időpontja:

Stáblista:

Alkotók

Hozzászólások