Marie Curie és az atomok rejtélye

Újabb résszel bővült a népszerű ismeretterjesztő sorozat, az Isteni szikrák: Nikola Tesla, Leonardo da Vinci és Stephen Hawking után a legfrissebb kötetben Marie Curie-n a sor. Az új könyv elképesztően viccesen, mégis részletekbe menően ismerteti meg az olvasókkal a tudós nő életét egészen gyerekkorától kezdve.

Az Isteni szikrák köteteivel nem lehetetlen a tudományos ismeretterjesztés: az olasz sorozatban olyan tudósokat mutat be a szerző, Luca Novelli, akik felfedezéseikkel megváltoztatták az emberi gondolkodást, és miközben megismerték a világot, zseniális elméleteket és masinákat alkottak, amelyek a mai napig hatással vannak az életünkre. Az eddig megjelent négy kötet a gyerekek nyelvén, érthetően, komplexen, átláthatóan vezeti be az olvasót a tudomány világába. A könyvek felépítése leginkább képregényre hasonlít, a szórakoztató illusztrációk segítik megérteni az olvasottakat, mindemellett a sorozat remek példaképeket is mutat a gyerekeknek.

A negyedik kötet Marie Curie életével foglalkozik, aki - mint világhírű fizikus, kémikus, a radioaktivitás úttörő kutatója volt - nem csak korszakalkotó felfedezései miatt érdekes személyiség, hanem többek között azért is, mert a kutatási területe sokáig a férfiak territóriumának számított. A kutatónő élettörténete mellett az olvasó a nők egyenlőségi küzdelmeit is megismeri, hiszen annak idején az, hogy a nők egyetemre járjanak, még közel sem számított természetesnek, sőt… De ő nem adta fel az álmait, keményen dolgozott azért, hogy elismerjék. Férjével, Pierre Curie-vel nagy boldogságban éltek és a munkában is egymás társai voltak, ami a korban szintén nem volt általános.

A könyvben személyesen Marie meséli el, hogyan jutott Varsóból sok megpróbáltatás után Párizsba, hogy ott milyen felfedezéseket tett,  hogyan fedezte fel a rádiumot, kik voltak a barátai, milyen nehézségekkel kellett szembenéznie nőként a XX. század Európájában, és mivel érdemelte ki, hogy a világon elsőként két Nobel-díjat is nyerjen.  A könyv felépítése a korábbi részekhez hasonlóan képregényszerű, sok-sok izgalmas információt tartalmaz, és egyszerűen, érthetően magyaráz el olyan fogalmakat, mint mondjuk a radioaktív bomlás vagy a magfúzió. Amellett, hogy rengeteg történelmi és tudományos ismeretet ad át szinte észrevétlenül, a történet nagyszerű példaképet mutat Marie Curie személyében lányoknak és fiúknak egyaránt, hiszen ahogy maga Marie Curie fogalmazta meg: “Nincs az életben semmi, amitől félni kellene. Csak olyan van, amit meg kell érteni.

Luca Novelli: Marie Curie és az atomok rejtélye (A szerző illusztrációival)

8-12 éveseknek

Pagony