sPORT

Paralimpia 2020: harminckilenc magyar kvóta

Bár még kilenc nap van hátra a Nyári Olimpiai Játékok megnyitójáig, érdemes előre tekintenünk, hiszen az olimpiát követően augusztus 24-től a paralimpiát rendezik meg a tokiói versenyhelyszíneken.

Harminckilenc versenyző, illetve egy guide, valamint 31 hivatalos kísérő utazhat a magyar csapat részeként a tokiói paralimpiára.

A delegáció ennél valamivel bővebb lesz, többek között a Magyar Paralimpiai Bizottság csapathoz nem tartozó képviselőivel, a médiacsapat tagjaival bővül ki, illetve a sportágak nemzetközi delegáltjaként 16 versenybíró is részt vesz a játékokon.

A magyar paralimpiai csapat tokiói gála-, és sportruházatának bemutatóján a Várkert Bazárban; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

 

A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) szerdán rendkívüli közgyűlést tartott a Várkert Bazárban, ezen fogadták el a küldöttség összetételét. Ezután csapatgyűlésre került sor, melyen a paralimpiával kapcsolatos fontos információkat osztottak meg az MPB vezetői az érintettekkel.

A magyar paralimpiai csapat tagjai a NUBU által tervezett kollekciókban vonulnak majd fel a paralimpia nyitó-, és záróünnepségén, míg a sportruházatot a TISZA ruházati cég biztosítja. Az öltözeteket sportolók, parasportolók és hírességek mutatták be a kifutó mellett helyet foglalóknak.

Szabó Tünde sportért felelős államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta: az első nagy cél már teljesült azzal, hogy a parasportolók kijutottak Tokióba.

"A tradíciók, az eredmények jelentősek, a korábbi idők nagy bajnokai kitaposták az utat és nagyon magasra tették a lécet, de a paralimpiai család egyik legnagyobb erőssége az összetartás, egymás segítése, és ez példaértékű. Azt kívánom minden kvótás parasportolónknak, hogy céljaik váljanak valóra Japánban" - mondta.

Illés Fanni paraúszó a magyar paralimpiai csapat tokiói gála-, és sportruházatának bemutatóján a Várkert Bazárban; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

 

Szabó László, az MPB elnöke a paralimpiával, a kvótaszerzéssel kapcsolatos számokat, tényeket ismertette, majd érzéseiről is beszélt. Többek között arról, hogy ma már természetes, hogy ilyen látványos körülmények között kerülhet sor a parasportolók forma- és sportruházati bemutatójára.

"Paralimpikonjaink teljesítményét, elismertségét jól mutatja, hogy egyre többen ismerik őket, és hogy újra itt lehetünk, együtt. Ők ismételten megmutatták, hogy az eléjük gördített akadályok csak más utakat jelentenek. Büszke vagyok a Magyar Paralimpiai Csapat tagjaira, mert minden nap bebizonyítják, hogy fogyatékosnak lenni, nem azt jelenti, vesztesnek lenni" - fogalmazott.

Az elnök bejelentette, hogy a tokiói paralimpia után visszavonuló, kerekesszékes vívó, Dani Gyöngyi viszi majd a magyar zászlót a megnyitó ünnepségen.

A Magyar Paralimpiai Csapat eskütételére augusztus 11-én kerül sor.

Csonka András para- asztaliteniszező (b) és Csonka András színész a magyar paralimpiai csapat tokiói gála-, és sportruházatának bemutatóján; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

 

A tokiói magyar paralimpiai csapat

Asztalitenisz (6): Szvitacs Alexa, Arlóy Zsófia, Csonka András, Zborai Gyula, Major Endre, Pálos Péter
Atlétika (4): Ekler Luca, Biacsi Ilona, Biacsi Bernadett, Szöllősi István
Erőemelés (1): Sedric Roussel Watchou
Íjászat (1): Gáspár Tamás
Kajak-kenu (6): Pulai Erika, Varga Katalin, Kiss Péter, Rozbora András, Kiss Erik, Juhász Tamás
Kerekesszékes vívás (7): Krajnyák Zsuzsanna, Hajmási Éva, Veres Amarilla, Mező Boglárka, Dani Gyöngyi, Osváth Richárd, Tarjányi István
Kerékpár (2): Wermeser Zsombor, Ocelka Róbert (guide: Nagy Gergely)
Sportlövészet (2): Dávid Krisztina, Gurisatti Gyula
Triatlon (1): Lévay Petra
Úszás (9): Adámi Zsanett, Illés Fanni, Konkoly Zsófia, Pap Bianka, Száraz Evelin, Iván Bence, Payer Kata (további két kvótája van Magyarországnak, szintet július folyamán lehet még teljesíteni)

(MTI)