A felsőoktatás minőségének mérése

2020. november 7. (szombat) 14:00 Csodák Palotája - CSOPA 1039 Budapest, Mátyás király út 24.
2020. november 7. (szombat) 14:00 Csodák Palotája - CSOPA 1039 Budapest, Mátyás király út 24.

Vendégük: Merkei Dóra (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem)


"Tudományos diákköri (TDK) kutatásaim során a felsőoktatás minőségének mérési lehetőségeit tanulmányoztam. A dolgozatomban a minőség fogalmával, a minőségmenedzsment rendszerek kialakulásával foglalkozom. Továbbá azokat a szakirodalmakat vizsgálom, amelyek a felsőoktatás minőségével, esetlegesen a felsőoktatás minőségének mérési lehetőségeivel foglalkoznak. A magyarországi oktatás területén tett intézkedéseket, szabályozásokat elemzem. A felsőoktatási intézményeket a felsőoktatási törvény, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság és az Európai Felsőoktatási Térség minőségbiztosítási standardjai és irányelvei határozzák meg. Napjainkban a felsőoktatást a 2011. évi CCIV. törvény, rendeletei és azok módosításai határozzák meg. Mindezek mellett nagy szerepet szánok a Magyar Akkreditációs Bizottság tevékenységének is. Külföldi kitekintés során az Európai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Hálózatot és a legfontosabbnak vélt globális trendeket vizsgálom.


Tanulmányomban egy felmérés során a BME 8 karának hallgatói által adott válaszok alapján, több szempont mellett elsősorban a karral való elégedettséget vizsgálom. A válaszok elemzése és vizsgálata közben pedig az általam készített interjúkkal egészítem ki a megfelelő részeket.


A dolgozatom célja egy olyan szempontrendszer felállítása, amely figyelembe veszi mind az akadémiai mind a hallgatói oldal visszajelzését, hogy mely tényezők alapján ítélendő meg a felsőoktatás minősége."


2020 őszén ünnepelik ismeretterjesztő sorozatunk, a Tudományos Csopa Cafe (TCsC) indításának ötödik évfordulóját. Az elmúlt esztendőkben a délutáni, kora esti beszélgetéseken közel 170 szakembert (a TCsC nyomán indított további programokkal együtt) láttunk vendégül a Csodák Palotájában. Többek között vegyészek, fizikusok, biológusok, mérnökök, meteorológusok, pszichológusok, ipari és hatósági szakértők, orvosok és irodalmárok meséltek mindennapi munkájukról, az elért eredményeikről a tudományos élményközpontban.


A november 7-i előadást a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának Hallgatói Önkormányzatával közösen szervezik.


Az érdeklődők első kézből hallhatnak a laborokban, szakhatóságoknál, levéltárakban és könyvtárakban folyó tudományos munkáról és a legfrissebb eredményekről. Megismerhetik magát a KUTATÓT, a SZAKEMBERT, kiderül, mi befolyásolta a pályaválasztásban, milyen kihívások, célok mentén építi tudományos karrierjét. A Csodák Palotája látogatói bepillanthatnak a tudományok művelőinek rejtelmes hétköznapjaiba.