A művészet templomai: Leonardo da Vinci - A lángelme Milánóban

2022. május 17. (kedd) 18:00 AGORA - Savaria Filmszínház 9700 Szombathely, Mártírok tere 1.
2022. május 17. (kedd) 18:00 AGORA - Savaria Filmszínház 9700 Szombathely, Mártírok tere 1.

szinkronizált olasz művészeti ismeretterjesztő film, 81 perc, 2016
Rendező: Luca Lucini, Nico Malaspina


A művészet templomai ismeretterjesztő mozifilm-sorozat negyedik része minden idők egyik legnagyobb alkotózsenije, Leonardo da Vinci munkásságát és életét tárja a nézők elé, a Mester Milánóban töltött évtizedeire koncentrálva. A dokumentumfilmes elemeket és történelmi karaktereket életre keltő, játékfilmes részeket vegyítő alkotást a 2015-ös Milánói Expo keretében megrendezett nagyszabású Leonardo-kiállítás ihlette, amely hat év előkészítő munka után, 12 szekcióban mutatta be a nagyközönségnek a világ számos tájáról Milánóba szállított lenyűgöző festményeket és rajzokat, köztük a Louvre-ból kölcsönzött La belle ferronnière-t.

A Milánói Királyi Palotában megrendezett kiállítás „virtuális tárlatvezetése” mellett a film kitekint a város Leonardóhoz kötődő további nevezetességeire is. Az utolsó vacsora legendás freskója páratlanul részletgazdagon tűnik fel a mozivásznon. A milánói Nemzeti Tudományos és Technológiai Múzeumban feltárulnak Leonardo vakmerő mérnöki kísérletei. A mozinéző bejárhatja Leonardo szőlőskertjét is, melyet az Expo tiszteletére nemrégiben állítottak helyre. Kiemelt hangsúlyt kap a filmben az Atlanti Kódex, a itáliai polihisztor tudományos és mérnöki jegyzeteinek, rajzainak esszenciális gyűjteménye.
Az alkotók a különböző milánói helyszínekre, a fentiek mellett pl. a Piazza della Scala-ra a Sforza Kastélyba vagy a Santa Maria delle Grazie templomba való kitekintést arra is felhasználták, hogy színészek által megszemélyesített korabeli karakterek elbeszéléseivel, történetekbe és anekdotákba ágyazva betekintést nyújtsanak az alkotózseni életének eddig kevéssé ismert részleteibe, mecénásához, Ludovico „Il Moro” Sforza herceghez, vagy legkedvesebb tanítványához, örököséhez, a „Saláí”-ként is ismert Gian Giacomo Caprotti-hoz fűződő kapcsolatába is.