Atelier 21220: Fragile – Beszédes mozgás workshop

2023. május 28. (vasárnap) 13:00 MU Színház 1117 Budapest, XI. kerület, Kőrösy József utca 17.
2023. május 28. (vasárnap) 13:00 MU Színház 1117 Budapest, XI. kerület, Kőrösy József utca 17.

Mit jelent az emberi lélek törékenységének és sérülékenységének megmutatása a színpadon? Hogyan jelenik meg a színpadi létezés (BEING) akkor, amikor az emberi léleknek a mindennapok során általában elkendőzött, féltett, őszinte önvalójára fókuszálunk és megengedjük magunknak, hogy mindezt láthatóvá tegyük? Mit jelent a színpadon jelen lenni – ITT és MOST?
Cserepes Gyula, vajdasági származású táncszínházi alkotó Fragile című, 2020-ban bemutatott monodrámájának a fenti kérdések szolgáltak kiindulópontjául. A munka során fontos inspirációs forrást jelentettek az Eric Morris & Joan Hotchkis No Acting Please c. könyvében leírt technikák. A két órás, mozgásos workshop során elsősorban olyan feladatokat, játékokat próbálhatnak ki az érdeklődők, amelyeket ez az amerikai módszer ihletett. A mozgás és beszéd közti játékos lehetőségeket feltárva olyan egyéni képeket alkothatnak a résztvevők, amelyek az egyedi, személyes és ezáltal hiteles hangot keresik. Az elmélyült munka közben olyan bennünk rejlő, rejtett érzéseket, tulajdonságokat, mozgásminőségeket fedezhetünk fel, amelyek a színpadi létezésünket gazdagíthatják a későbbiekben.
CSEREPES GYULA Jugoszláviában született, magyar anyanyelvű családban nőtt fel, táncolni 8 évesen kezdett. Néptáncot a Fóti Népművészeti Szakközép- és Szakiskolában, kortárstáncot a Budapest Kortárstánc Főiskolán tanult. Először a budapesti Közép-Európa Táncszínház, majd a ljubljanai En-Knap Group tagja volt. 2012 óta szabadúszó alkotó- és előadóművészként dolgozik. Az elmúlt években a svájci Cie József Trefeli és Cie Philippe Saire előadásaival Brazíliától Iránig, Ausztráliától Dél-Koreáig, Mozambiktól Mexikóig a világ számos országában lépett fel.
Önálló előadásai a helyspecifikustól az interaktív táncelőadásig ívelő skálán mozognak. Munkájának kiindulópontja a ritmus, mint univerzális nyelv, így ötvözve saját nép- és kortárstáncos hátterét, hogy ezeken az alapokon elindulva innovatív darabokat hozzon létre, melyek a táncnak az esszenciáját, az ember életében betöltött alapvető szerepét kutatják.