Csepel Művek - Nyitott Gyárak Hétvégéje 2020

2020. október 3. (szombat) 09:00 - 23:00 Csepel Művek 1211 Budapest, Központi út 21.
Ingyenes
2020. október 3. (szombat) 09:00 - 23:00 Csepel Művek 1211 Budapest, Központi út 21.
Ingyenes

Pecha Kucha Night Budapest Vol. 68


A Kortárs Építészeti Központ szervezésében októberben ismét megnyílnak a Csepel Művek kapui és felfedezhetővé válik a 240 hektárnyi, páratlanul gazdag ipari örökség izgalmas jelenkora.


A Csepel Művek egykor az ország legnagyobb egybefüggő ipari komplexuma, ma pedig egyedülálló cégek közössége, amelyek több mint száz éve szolgálják ki a különböző magyar és nemzetközi ipari igényeket. Mai külalakján, az egykori gyárváros településszerkezetén és vállalati kultúráján leginkább a rendszerváltás utáni privatizációs hullám hagyott nyomot, amely számos kis- és középvállalatra aprózta szét a korábbi szocialista nagyipart. A 240 hektáros területen létrejött sajátos hangulatú világban ma több mint 400 tulajdonos és több száz bérlő található az egyszemélyes műhelyektől a több milliárdos nagyvállalatokig. Ezek között megtalálhatók a korábbi mammutvállalatok (pl. Csepel Művek Egyedi Gépgyár) jogutódai, az eredeti tevékenységek alá bedolgozó vagy azokat kiegészítő ipari, kereskedelmi vagy logisztikai szolgáltatást nyújtó vállalkozások, és az eredeti ipari tevékenységtől teljesen független kreatív, szolgáltató és szórakoztató ipari cégek is. Így láthatunk Vörös Csepel helyett ma CSR-t, gépgyártás mellett filmdíszletet, bio termékeket és kreatív ipart, műhelyek mellett műtermeket, vagy a Csepel kerékpárcsalád mellett itt összeszerelt Bubi-közbringa rendszert. A terület utcanevei mint a Bronzöntő, a Csőszerelő, az Öntöde, az Esztergályos, a Mázoló vagy Tekercselő nevükben ma is tükrözik az ipari munka egykori folyamatait és térbeli rendszerét.


Bár úgy tűnhet, hogy a Csepel Művekben megállt az idő, a főváros déli városrészei a következő évek legdinamikusabban átalakuló területei lesznek. Ez egyedülálló esélyt teremt a Művek szereplőinek arra, hogy új, helyi erőforrásokra épülő jövőképet megfogalmazva a hatalmas ipari és kulturális örökséget a gazdasági fejlődés és a városrész megújulásának alapjává tegyék.