magyar dokumentumfilm, 30 perc, 2019
Magyarország a hatvanas évek elején, egy nyomasztó, szürke, megfélemlített ország.
Egy fiatal festő ekkor kezdené pályáját, de a Képzőművészeti Egyetem kommunista vezetősége apja politikai múltja miatt visszautasítja felvételét. Csatlakozik hát azoknak az ifjaknak a társaságához, akik a rendszer által tiltott művészeti könyvekből ellesett nyugati festészetet művelik, az egyetemen tanult szocialista realista felfogással szemben. A hatvanas években részt vesz a kör tagjainak kiállításain, melyeket sorra betiltanak. A betiltások, a szabadság levegőjének megvonása tragikusan megviseli. Remeteként visszahúzódva, madarak társaságában éli le életét még akkor is, amikor a határok már legtöbb pályatársa előtt megnyílnak. Életének utolsó évében egy retrospektív kiállítást szerveznek számára, mely szintén tragikus fordulatot vesz.
A film rendezője, Bánki Ákos az életmű fennmaradt dokumentumait és képeit felkutatva, családtagjait és barátjait kérdezve ered a tragikus sorsú festő nyomába. Az interjúk és az előkerült dokumentumok által egy drámai sors rajzolódik ki.
„Az új film a Zuglói-kör egyik tagjának, Hortobágyi Endre festőművésznek tragikus életét és festészetét dolgozza fel. A Zuglói-körről, az ötvenes és hatvanas években induló fiatal festőgeneráció sorsáról előző dokumentumfilmem, a Tiltott absztraktok szólt. E film kapcsán lettem figyelmes Hortobágyi Endre eltitkolt életműre, mely a sors és elsősorban a magyar művészettörténet írás tragikus fintorai miatt sohasem juthatott el teljes értékében a közönséghez. A tiltott absztraktok című film készítése alatt döntöttem el, hogy Hortobágyi életének külön filmet szentelek.
Jómagam és a stáb 2017-ben kezdtünk az életmű fennmaradt dokumentumainak és képeinek felkeresésébe, családtagjainak és barátainak felkutatásába.” – Bánki Ákos
Rendező: Bánki Ákos
Operatőr: Szandtner Dániel
Narrátor: Kroó Ádám
Vágó: Batka Annamária
Producer: Gyurin Zsuzsi, Romwalter Judit
Gyártó: Salamandra Film
Koproducerek: Romwalter Béla, Schneider Ákos
Bemutató: 2019. szeptember 18.
Előzetes