dr. Bartuszek Lilla Judit, EXCHANGE Lead, V4SDG
A Visegrád a fenntarthatóságért szervezetet 2018-ban vállalkozó szellemű fiatalok alapították azzal a céllal, hogy elősegítsék az ENSZ fenntarthatósági céljainak megvalósítását Közép-Kelet-Európában. A szervezet a fenntarthatósággal kapcsolatos együttműködést szeretné minél jobban erősíteni, mivel hisznek abban, hogy ez régiónk legnagyobb innovációs és fejlesztési lehetősége.
Mik is azok a Fenntartható Fejlődési Célok, amik mentén szervezetünk végzi a tevékenységét? Egy olyan, 17 célt és 169 célkitűzést magába foglaló keretrendszerről van szó, mely három dimenzióban: a környezetvédelem, a társadalmi jólét és a gazdasági fejlődés viszonylatából áll össze. Ezen célok egy korábbi keretrendszerből, a Milleniumi Fejlődési Célokból eredeztethetőek, az új keretrendszer megvalósítására pedig az ENSZ tagállamai a 2030-as évet tűzték ki.
II. BLOKK
Fenntarthatóság a vállalati és non-profit társaságoknál
A koronavírus-járvány kapcsán kialakult helyzet szükségszerűen felgyorsította a vállalatok szemléletmódjának változását. A restrikciós gazdasági intézkedések előterébe került a fenntarthatóság, és az első lépés ezen az úton a menedzsment környezettudatos hozzáállása a problémák megoldásához. A cégek működésének átstrukturálása folyamán figyelembe kell venni a környezeti, a társadalmi és a vállalatirányítási szempontokat is. Vállalati példák bizonyítják, hogyan tud egy fenntarthatóságra fókuszáló cég kisebb kockázatvállalás mellett nagyobb hozamot elérni.