Játékos csatangolások a Néprajzi Múzeum kiállításaiban gyerekeknek és/vagy kísérőiknek 5 alkalmas sorozatban.
Vegyetek részt párhuzamosan zajló gyerek- és felnőtt múzeumpedagógiai foglalkozásainkon kéthetente szombaton!
MÉTA MATINÉ = egy lehetőség, hogy töviről-hegyire, alkalomról alkalomra, egyre jobban megismerjétek és élményekkel béleljétek ki a Néprajzi Múzeum kiállítási tereit. Míg a gyerekek játszanak, alkotnak vagy rejtélyek után nyomoznak, a felnőttek belelassulhatnak a szemlélődésbe, hogy mélyebben megismerjék a tárgyak, a kiállítások és az épület különböző rétegeit.
Száz tárgy, végtelen történet
Miről mesél a bábtáncoltató betlehem, vagy az Amur-vidéki halbőr ruha? Mi az a kópic? A Megérkeztünk című kiállítás a tárgyak történetén keresztül különféle élethelyzetekről, szokásokról és hagyományokról, társadalmi vonatkozásokról, valamint a gyűjtésről, a megőrzés céljáról és folyamatáról osztja meg a múzeumi tudást. A játékos tárgymesék, a hon- és népismereti tartalmak, a tárgyéletrajzok a gyerekek aktív részvételével kelnek életre.
Helyszín: MÉTA tér és Megérkeztünk kiállítótér
FELNŐTT KÍSÉRŐKNEK – Talált tárgyak
Hogyan változik meg a tárgy jelentése, ha azt a határt elválasztó szögesdróton fennakadva találtuk meg? Egy-egy tárgy önmagában is sok információt tartalmaz, de a tárgy jelentését nagyban gazdagítja, ha tudjuk, hogy a tulajdonosok milyen élethelyzetben, milyen környezetben hagyták el őket. Hogyan élhet, gondolkozhat egy muszlim kendő tulajdonosa? Milyen reményekkel és félelmekkel indulhatott útnak? És vajon milyen érzésekkel és félelmekkel fogadták őket a befogadó ország lakosai? Vannak-e közös pontok, amivel csökkenthetjük az ellentéteket?
A 2015-ben a szerb-magyar határon hagyott tárgyak segítségével idézzük fel a menekülők élethelyzetét, félelmeit és reményeit. Emellett foglalkozunk a befogadó országok lakosainak félelmeivel és reményeivel is. Az eredményeket összehasonlítva keressük a két csoportot jellemző közös pontokat.
Helyszín: MÉTA tér és Megérkeztünk kiállítótér