MÚZEUM+ Egy este Színyeivel

2022. február 16. (szerda) 18:00 - 22:00 Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.
2022. február 16. (szerda) 18:00 - 22:00 Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

2022-ben az első Múzeum+ programot február 16-án, szerda este rendezi a Magyar Nemzeti Galéria. A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria közös szervezésű, hosszított esti nyitvatartású nagy sikerű programsorozatán idén szerdánként ismerkedhetnek meg a jó hangulatú eseményeken a két intézmény állandó gyűjteményeivel és időszaki tárlataival. A Múzeum+ estek fókuszában ezúttal azok a társadalom egészét foglalkoztató gondolatok állnak, amelyek meghatározzák mindennapi életünket is. Talán sosem volt még olyan fontos, mint manapság, hogy tiszteljük egymást és a világot, amelyben élünk és tudatosítsuk magunkban, hogy a Földet nem szüleinktől örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön. A természeti környezetünk iránt tanúsított felelős magatartás, a fenntarthatóság igénye átszövi a hétköznapjainkat, és az innovatív megoldások keresése a múzeumok életében, illetve a művészeti folyamatokban ugyanúgy felmutathatók, mint az élet más területein.


A február 16-i est programjának középpontjában az innováció és az újjászületés gondolatköre áll: számos újszerű gondolkodású alkotót köszönhetünk a magyar művészetnek, ahogyan a műkincsek megóvásában is egyre korszerűbb restaurálási lehetőségek állnak múzeumunk rendelkezésére. A Múzeum+ programon időszaki kiállításunkhoz kapcsolódóan Szinyei Merse Pál modernségét ismerhetik meg a kurátori tárlatvezetések során, míg az állandó kiállításokban forradalmi művészcsoportokat mutatunk be. Az egész estés zenei aláfestést Antal Gábor csodálatos jazz-zongorajátéka adja, egy kreatív workshop keretében a hagyományos eszközöket mellőzve játékosan alkothatnak a mágnes erejével, de hallhatnak előadást a restaurálás szolgálatába állított technológiai fejlesztésekről és Szinyei műkereskedelemben elfoglalt helyéről is. A gasztronómiai fogások, finom borok és forró teák ezúttal is garantálják, hogy éhségre vagy szomjúságra hivatkozva nem kell idő előtt hazamenniük és egy felejthetetlen estet tölthetnek el a múzeumban. A programra siketeket és nagyothallókat is szeretettel várunk egy, a Delacroix-tól Vasarely-ig című kiállításban tartott jelnyelves tárlatvezetésre. Az esten az Idilltől a végzetig. 200 éve született Molnár József és A látható láthatatlan. Válogatás Hollán Sándor Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből című időszaki kiállítások is megtekinthetők.


ZENE | Antal Gábor
Antal Gábor jazz-zongorista, zeneszerző, tanár 1984-ben született Pécsen. Hatévesen kezdett zongorázni. Első tanára édesapja, Antal József volt. Alapfokú zenei tanulmányait a Tamási Lajtha László Zeneiskolában végezte, majd a Pécsi Művészeti Szakközépiskolában tanult tovább Forgó György növendékeként. Ezt követően felvételt nyert a Bartók Béla Szakközépiskolába, ahol Ábrahám Mariannál tanult. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen diplomázott 2007-ben Hargitai Imre tanítványaként. Rév Lívia nemzetközi mesterkurzusain több alkalommal vett részt itthon és Franciaországban. Klasszikus zenei tanulmányaival párhuzamosan jazz-zongorát is tanult Binder Károly, Nagy János és Sárik Péter vezetésével. 2016-ban alakult saját együttese, az Antal Gábor Trió, mely nemcsak hazánk egyik kiemelkedő jazzformációja, de nemzetközi sikerekkel is büszkélkedhet.


ELŐADÁSOK
18.15 Technológiai fejlesztések a restaurálás szolgálatában
Előadók: Gőgös Ágota DLA, Horváth Mátyás, Kovács Krisztián


A restaurátor elsődleges feladata a műtárgyak állapotának védelme, a romlási folyamatok megállítása, a sérülések és a károsodások kijavítása annak érdekében, hogy a mű élvezhető maradhasson a jövendő generációk számára. A restaurátor szakembert a tanulmányai során megszerzett tudása képessé teszi arra, hogy a felszín mögé láthasson, olyan helyekről is információt gyűjthessen, amelyekhez más szakterület kutatói ritkán férhetnek hozzá. Ezek a megszerzett információk nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a helyreállítási folyamatok gondosan megtervezhetők legyenek. A technológia fejlődésével és felhasználásával nemcsak a műtárgyvizsgálati lehetőségek gyarapodnak, hanem a restaurátorok számára elérhető beavatkozások tárháza is bővül.


Az előadás három részre tagolódik. Az első egység a festményrestaurálás folyamatába enged betekintést többek között Szinyei Merse Pál és Molnár József festményeinek bemutatásával. Ezután a restaurátori beavatkozások megtervezéséhez nélkülözhetetlen fotódiagnosztikai vizsgálatok részletes bemutatása következik. A prezentáció záró egysége a kortárs művek helyreállítási nehézségeire fókuszál, továbbá kitér a restaurátori területen alkalmazható innovációs fejlesztésekre is.


19.45 „Mindjárt el is adtam 700 forintért” – Szinyei Merse Pál művei a műkereskedelemben
Előadó: Martos Gábor művészeti írónak, a MúzeumCafé szerkesztőbizottságának tagjának előadása


Szinyei Merse Pál a magyar képzőművészet kultikus alakja: az alkotásairól készült nyomatok ott lógtak gyakorlatilag minden hazai iskola osztálytermeinek, folyosóinak a falain, vagy éppen a MÁV vasúti kocsijainak kupéiban. Martos Gábor a vetített képes előadáson a művész nemzetközi, illetve a hazai műkereskedelemben elfoglalt helyét vizsgálja meg (alaposan).


TÁRLATVEZETÉSEK
19.00, 20.00 és 21.00 Ki a természetbe! – A plein air megjelenése a magyar festészetben. Paál László és a nagybányai művésztelep – Balla Enikő művészettörténész tárlatvezetése
Helyszín: C épület, I. emelet, északi nyaktag


18.15, 19.30 és 20.45 Nyolcak, a 20. század elejének forradalmi művészcsoportja – Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetése
Helyszín: C épület, II. emelet, Modern idők-kiállítás


18.15, 19.30 és 20.45 A képzőművészet megújítói a 19. században – Sepsey Zsófia művészettörténész tárlatvezetése
A 19.30-as tárlatvezetéshez siketek és nagyothallók is csatlakozhatnak jelnyelvi tolmácsunk segítségével.
Helyszín: D épület, I. emelet, 1800 utáni művészet-kiállítás


18.30,19.45 és 20.45 Szinyei, az első modern – Krasznai Réka kurátori tárlatvezetése a Kép és kultusz. Szinyei Merse Pál (1845–1920) művészete című időszaki kiállításban
Helyszín: C épület, földszint, Szinyei-kiállítás


19.00 Virág-Eglesz Anna kalapkészítő tárlatvezetése a Kép és kultusz. Szinyei Merse Pál (1845–1920) művészete című időszaki kiállításban
Helyszín: C épület, földszint, Szinyei-kiállítás


Emelem kalapom!
Fotózkodjon a Szinyei-festményeken látható fejfedőkkel!


Szalmakalap vagy cilinder? Az est során Virág-Eglesz Anna kalapkészítő várja az érdeklődőket egy kellemes hangulatú kötetlen beszélgetésre, amelynek során megnézhetik és akár fel is próbálhatják a tárlaton látható festmények által inspirált gyönyörű kalapokat.


19.00 – 21.00 WORKSHOP | Festés mágnessel
Hogy mi?! Bizony, e havi workshopunkon hanyagoljuk a hagyományos eszközöket, és kizárólag a mágnesesség mágikus erejét kiaknázva merülünk el az absztrakt festészet világában. A játékos alkotás közben a szórakozás garantált lesz!


A workshopot vezeti: Hegedűs E. Alexandra múzeumpedagógus-képzőművész


TEAHÁZ | Big Ben Teaház
Megértjük, ha a zimankóban jólesne egy csésze meleg tea, így február 16-án a Big Ben Teaház biztosítja a forró italokat a művészetkedvelők számára Csontváry Kosztka Tivadar és Mednyánszky László csodálatos festményeinek társaságában! Egy klasszikus gyümölcsteára vagy különlegesebbre vágyik? Válogasson kedvére és élvezze az íz- és vizuális harmóniát!


BÜFÉ
A Múzeum+ esten garantáljuk, hogy nem kell éhségre vagy szomjúságra hivatkozva idő előtt hazamennie, ugyanis ezúttal is mennyei falatokkal és többek között Pátzay-borokkal is várjuk önöket! Üldögéljen varázslatos kupolaterünkben, s merüljön el a képzőművészeti és zenei varázslatban!