18.00 –21.30 RÉGIZENEKONCERT A TABULATÚRA RÉGIZENE EGYÜTTESSEL
A Tabulatúra Régizene Együttes fő arculata a középkortól a XVIII. századig terjedő zenei emlékek hiteles megszólaltatása, zenetörténeti ismeretterjesztés, különös tekintettel a magyar hagyományokra és a nemzeti folklórkincsre. A zenekar 2000-ben alakult, tagjai historikus hangszereken, korhű hangszerelésben játszanak, hangszerbemutatókkal, ismeretterjesztő és hagyományőrző zenei előadásokkal, emlékműsorokkal gyakran szerepelnek hazai rendezvényeken, koncerteken, de rendszeres fellépők külföldön is. Műsorainak tematikája a középkori zenétől a reformkori hangszeres darabokig folyamatos. A zenekar régizeneklubja 2004-től működik, öt megjelent nagylemezük van, emellett történelmi témájú filmekben, színpadi darabokban, múzeumi és egyéb kulturális projektekben is gyakran vesznek részt.
Tagok : Rossa Levente Bors: rebek, viola, fidula, barokk és népi hegedű, görbekürt, töröksíp, ének, Bencze Balázs m. v.: lantok, koboz, ciszter, gitárok, szász líra, ének, Huber Henriett: tekerő, furulyák, ritmushangszerek, ének, Lénárd Kata: ének, oktávspinét, ritmushangszerek, Richter Dorottya: viola da gamba, basszusrebek, cselló, Szabolcs Ákos: ütőhangszerek
További információk elérhetők a http://www.tabulatura.hu/ oldalon.
Helyszín: Márvány Csarnok
18.00 MESÉL A MŰVÉSZETI ÍRÓ – Hogyér’ manapság a Tiziano?
Martos Gábor művészeti író, a MúzeumCafé szerkesztőbizottságának tagjaA Szépművészeti Múzeum Mária gyermekével és Szent Pállal című Tiziano-festménye – műkereskedelmi szemmel
Helyszín: Schickedanz-terem
A Magyar Nemzeti Bank 2015 júliusában jelentette be, hogy az ÉrtéktárProgram keretében egy hazai magángyűjtőtől 4,5 milliárd forintért megvásárolta Tiziano Mária gyermekével és Szent Pállal című festményét, és a Szépművészeti Múzeumban helyezte letétbe. A képet a Magyar Királyi Postatakarék 1932. évi első aukcióján 300 pengőért kínálták, 2005 májusában a Nagyházi Galéria árverésén 140 millió forinton ütötték le – igaz, ezeken még nem eredeti Tizianóként szerepelt, az itáliai mester szerzősége csak később nyert bizonyítást. De vajon mennyi ma egy ilyen festmény ára a nemzetközi műtárgypiacon; megérte vagy nem az érte kifizetett hatalmas összeg, amennyit sem azelőtt, sem azóta nem fizettek Magyarországon egy műtárgyért, illetve mi ennek az árnak a hatása a hazai műtárgypiacra? – Ezeknek a kérdéseknek igyekszünk utánajárni a sokféle műkereskedelmi párhuzamot elemző vetítettképes előadáson.
19.00 ÉLŐ MÚZEUMCAFÉ
Martos Gábor és Gréczy Emőke beszélgetése
Helyszín: Schickedanz-terem
19.30 TÁNCBEMUTATÓ
Reneszánsz táncbemutató a Tabulatúra Régizene Együttes kíséretében.
Helyszín: Reneszánsz Csarnok
20.10 MESÉL A MŰVÉSZETTÖRTÉNÉSZ – Velencétől Augsburgig: Tiziano, a nemes portréfestő – Béres Csenge
Pápa, dózse, császár, hercegek és előkelőségek – mind a reneszánsz velencei festőfejedelmét, Tizianót bízták meg arcképük elkészítésével. Az itáliai mestert Európa-szerte becsülték érzékeny, mégis méltóságteljes portréiért, melyekből két remekmű a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében található. Tiziano munkájának jutalmaként V. Károly német-római császártól elnyerte a nemesi címet is.
TERVEZETT TÁRLATVEZETÉSEK A KIÁLLÍTÁSOKBAN – magyar nyelvű vezetések, részben interaktív elemekkel
Velencétől északra – érzékiség és manierizmus – Mertus Ágnes
Kétségtelen, hogy a 16. századot az azt szinte végigélő Tiziano festészete fémjelezi talán a legjobban. Művészete évszázadokkal később is etalonnak számított. Most azonban egy kicsit északabbra tekintünk, hogy a korszak egy másik arca is felvillanjon előttünk: a pompás, a frivol, a vérfagyasztó és a játékos.
Helyszín: XXXIII. és XXV. terem
Egyedül Tizianónak kell megadnunk a tökéletes kolorit dicsőségét – Cser Judit
Tiziano Vecellio Európa első sztárfestője volt, akinek pápák, császárok és hercegek versengtek a kegyeiért. Hogyan érdemelhette ki ezt a címet? Mi lehet Tiziano festészetének a titka?
Helyszín: XXI. terem
Egy műfaj születése. Hasonlóság és idealizmus a portréfestészetben – Lovass Dóra
Az önálló portré kialakulása a reneszánsz korban megjelenő új emberképpel, a modern individuum megjelenésével függ össze. A portré hasonlít valakire, felidéz valakit vagy valamit és gyakran ránk tekint, vagyis fizikai létén túl metafizikai, néha teológiai dimenzióval is rendelkezik.?
Helyszín: XVII. terem
Hegyek kötik össze – a nagy párválasztás. Interaktív játék a képek között – Kovács Vera
Bár ez Alpoktól délre és északra a művészek eltérő stílusban gondolkoztak és alkottak, ezek az irányzatok az évszázadok folyamán elválaszthatatlanul egymásba fonódtak. Az interaktív játék folyamán kiderül mi köt össze és miválaszt el egymástól minket – a délit az északitól, a nőt a férfitól.
Helyszín: XV. terem
Lendület Tizianótól. Interaktív játék a képek között – Záray Szilvia
Tiziano műhelyében tanult El Greco (is). Mindketten csodás alkotásokat hagytak ránk, pedig mennyire másképpen láttatták a világot. Játszunk a színekkel: milyen hatással vannak ránk; mit látunk meg és vajon miért; és mit árul el mindez belőlünk?
Helyszín: XXIV. terem
Tiziano és az antikvitás: Bacchus és Ariadné története – Tóth Noémi
Helyszín: a Klasszikus ókor című kiállítás
Klasszikus művészet a kései ókorban – Nagy Árpád Miklós
Helyszín: a Klasszikus ókor című kiállítás
19.00 KREATÍV MŰHELY – Tiziano koloritjával absztraktot – Kun Fruzsina
Tiziano színvilágára fókuszálva, foltok, vonalak, formák ritmusából, absztrakt képeket készítünk különböző technikák felhasználásával (kollázs, tempera, olajpasztell).
Helyszín: 1. emeleti kerengő
18.30 MEGELEVENEDIK AZ ÓKOR a Klasszikus ókor kiállításban – Manyasz Erika
Találkozás egy bacchánsnővel
Ókori személyek ruhájába és szerepébe bújt színészek mesélnek az antik kiállítás műtárgyairól, valamint a saját életükről és az adott korszakról.
ÚJRA NYITVA A ROMÁN CSARNOK
A román kori bazilikát idéző teret hatalmas oszlopok és pillérek tagolják. A csarnok román stílusú belső dekorációját az épület építészei, Schickedanz Albert és Herzog Fülöp tervezhették. A rendkívül gazdag festészeti dekoráció Reissmann Károly Miksa és Glaser János festők munkái.
A keresztény ikonográfiai program szerint megtervezett, de a millenniumi gondolatkörhöz is kapcsolható falfestményeken többek között a magyar történelem nagy alakjai elevenednek meg.
További infóért katt a linkre: https://www.szepmuveszeti.hu/kiallitasok/roman-csarnok/
18.00–21.30 ÚTVONALTIPP – Tiziano és az érett itáliai festészet fényei
A Szépművészeti Múzeum gyűjteményébe több mint ezer itáliai alkotás tartozik, ezek közül majd háromszáz a velencei iskolához köthető, amely egyben múzeumunk legnagyobb gyűjteményegyüttese is. A Tiziano és az érett itáliai festészet fényeire keresztelt útvonaltippünkkel bepillantást nyerhetnek e korszakalkotó zseni gondolkodását meghatározó részletekbe, ugyanakkor megismerhetik kortársait, vetélytársait és követőit is. Velencében a festményeket költeményeknek nevezték – értelmezzük hát a szöveg mellett a képek rejtett tartalmát is!
DÜRER KORA – IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁS: most kiegészítő jegy vásárlása nélkül
Német rajzok és metszetek a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből
A kiállítás csak 2020. október 18-ig tekinthető meg.
A Szépművészeti Múzeumban őrzött, mintegy kilencezer lapot magába foglaló rangos nemzetközi rajzgyűjtemény gazdag és változatos szegmense a korai német rajzok együttese. A tárlatra az internacionális gótika világától a reneszánsz korszakon át a manierizmus időszakáig ívelő két évszázadban német nyelvterületen készült művekből válogatottunk. Ezeket a kompozíciókat kiegészítettük a német reneszánsz virtuóz grafikusművésze, Albrecht Dürer néhány réz- és fametszetével, így összesen 54 művel találkozhatnak a kiállításon.
TAPAS- ÉS BORVARIÁCIÓK a Fine Art Bistro konyhájából
Kár lenne éhségre vagy szomjúságra hivatkozva idő előtt távozni a művészetek templomából. Két program között tartson egy kis szünetet. Hogy az esti múzeumi kalandozások még emlékezetesebbek legyenek, kapcsoljon be további érzékszerveket: kóstolja meg az ízletes tapasokat és tökéletes kísérőként ajánlunk hozzá egy pohár kiváló bort. (Közben engedje, hogy a Tabulatúra Régizene Együttes muzsikája a reneszánsz Itáliába repítse.)