Kardos Ferenc filmje az akkor még nem nemzeti ünnepnek számító március 15-e 125. évfordulójára készült, és benne mintegy háromszáz pesti és pápai farmernadrágos diák meséli el a márciusi ifjak sorsát, a tavaszi pesti szervezkedéstől a segesvári csatáig. Mindezt a híres Pápai Kollégiumban, annak udvarán és környezetében teszik. Sokrétegű, bátor mozi a szabadságról és az önkényuralomról. A főbb szerepekben a fiatal Kovács Mihály (Petőfi), Can Togay (Kossuth) és Blaskó Péter (Klapka) látható, a diákok közt pedig többek között felbukkan Kánya Kata és Dörner György is.
A kortárs magyar film és a (rock)zene gyakorlatilag a hatvanas évek vége óta érintkezik egymással. Hol intenzívebben, hol lazábban, de lényegében elválaszthatatlanul. A Magyar Zene Háza Rockfilmklubja negyedik évadjában három olyan alkotást – Petőfi ’73 (1973, rendező: Kardos Ferenc), Kutya éji dala (1983, Bódy Gábor), Moszkva tér fázik (2001, Török Ferenc) – mutat be, melyek a maguk korában meghatározó jelentőséggel bírtak a hazai populáris zenekultúrában.
A vetítések előtt Jávorszky Béla Szilárd mesél röviden e művek születéséről és poptörténeti jelentőségérél, utána pedig annak apropóján egy-egy filmesztéta vendéggel beszélget a vonatkozó hazai és nemzetközi trendekről. Vendég: Varga Dénes.
Ár: 1900 Ft