A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum ebben az évben egy tárlatvezetéssel csatlakozik a Beporzók Napjához.
A tárlatvezetést Németh Ádám múzeumpedagógus tartja.
"Örömmel csatlakozunk a programhoz, mert a múzeumunkban éppen egy időszaki kiállítás, „Mézes Gondolatok” mutatja be, hogy a méz milyen régóta jelen van az emberiség történetében. A kiállítás a megismerést és a megértést is segíti, hiszen minél többet tudunk a méhekről, annál jobban szeretjük és óvjuk őket, mint a természet egyensúlyának fontos elemeit, életünk megédesítőit.
Mit is jelent ez a nap? …és miért pont a beporzók?
Ezt az új természetvédelmi jeles napot két magánember kezdeményezte 2018 januárjában, amihez több múzeum és intézmény is csatlakozott programokkal, játékokkal, tárlatvezetésekkel.
Néhány évtizede kezdett feltűnni Amerikában, hogy a háziméhek száma csökken és a gyümölcsfák, zöldségfélék beporzódása – amit az északi féltekén elsősorban rovarok végeznek – elmarad a korábbitól. Ebben az évezredben Európában is világossá vált, hogy hasonló jelenségekkel kell szembenéznünk. A méhészeket nyilván közvetlenül érinti ez a probléma.
Az utóbbi években súlyos háziméh-pusztulásokról szóltak a hírek Magyarországon is, és ezek hátrányosan hatnak a méztermelésre és a méhviasz termelésre is. A háziméheknek emellett legalább ennyire fontos munkája az, amit a haszonnövényeken legelve a beporzással végeznek el (gyümölcsösök, repce, napraforgó). A termesztett növényeink 70%-át, az elfogyasztott ételeink legalább egyharmadát beporzás révén állítják elő nekünk a virágos növények. Szorgalmas méhecskék – a háziméhen kívül több ezer méhalkatú faj -, lepkék, legyek, bogarak és más rovarok keresik a virágban a nektárt, és közben a testükre tapadnak a virágporszemek, amiket tovább visznek a következő virágra és ott szerencsés esetben leadják a bibének."
Csatlakozz és gyere el a tárlatvezetésre!
A tárlatvezetés ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Regisztráció: mkvmuzeum@gmail.com; 1/375-6249