Fesztivál

Pünkösdi Örökség Ünnep

Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Skanzen)
2018. május 20. (vasárnap) 09:00 - 2018. május 21. (hétfő) 18:00

Helyszín:


2000 Szentendre, Sztaravodai út 1.

Ismeri a kékfestés hagyományát? Tudja, hogyan remélnek Novajon és mi is az a molnárkalács? Pünkösdkor a Skanzen portáin minden évben találkozhat a szellemi kulturális örökségét őrző közösségekkel. Emellett felelevenítjük a Dunántúlon ismert tavaszköszöntő szokást, a pünkösdölést.


A SKANZEN PORTÁIN bemutatkoznak a kulturális szellemi örökségeket képviselő közösségek:


A karcagi birkapörkölt-főzés hagyománya
Birkapörkölt- és pásztorételek főzésbemutatója


Rajkó-módszer
Hangszerbemutató, zenei bemutató


Az egri fertálymesterség élő hagyománya
Szalagokkal díszített fertálymesteri botok, a százráncú köpeny bemutatása


Solymászat
Madárbemutató és kultúrtörténeti kiállítás, madársapka-gyűjtemény bemutatása


Novaji remélés
Farsangi kellékek és maskarák bemutatója, kormos kezek


Hagyományos halászat
Hagyományos halászati eszközök bemutatása, hálókötés, hálódobás


Mohácsi busók
Maszkfaragás bemutató, sokac táncok tanítása, busóruha-próba


Krisztus-katonák
Krisztus-katonák szolgálatának bemutatása, káposztás kunkorgó


Selmeci diákhagyományok
Diáknóták felelevenítése, diákhagyományok bemutatása, korsókiállítás


Matyó örökség
Bútorfestés-bemutató, matyó viseletpróba, hímzésbemutató és foglalkozás


Szatmári szilvalekvár-főzés hagyománya
Lekvárkóstoló, szilvalekváros finomságok készítése


Kalocsai népművészet
Kalocsai pingálás és hímzés, porcelánfestés-bemutató


Nagyecsedi tánchagyományok
Nagyecsedi magyar és cigány táncház, fafaragás-bemutató


Magyarországi kékfestés hagyománya
Nyomódúc-készítés, mintázás


Mezőtúri fazekasság
Korongozás, edénydíszítés-bemutató és foglalkozás


Halasi csipkevarrás, balatonendrédi és höveji csipkekészítés
Halasi csipkevarrás, balatonendrédi vert csipkekészítés-bemutató, höveji csipkekészítés


Mohai tikverőzéshez fűződő népszokások
Filcálarc-készítés, tikverőző bohócruha-varrás, jelmezpróba


Mendei pünkösdi templomkészítés
Pünkösdi templomdíszítés, pillangókészítés, színezés


Tápéi gyékényszövés
Gyékényfeldolgozás és szövésbemutató, gyékényállatok, bábok készítése


Magyarszombatfai fazekasság
Korongozás, edénydíszítés-bemutató és foglalkozás, vásározó szekér kiállítás


Borsodnádasdi molnárkalács
Molnárkalács-készítés és kóstoló, sütővas-kiállítás


Dudahagyomány
Hangszerbemutató, nádsípkészítés, hangszerkiállítás (V4 országok - Magyarország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország)


Famíves céh
Hagyományos famíves technikák, régi szerszámok bemutatója


Ceglédi Kossuth-kultusz
Kossuthozás, társasjátékok gyereknek, Kossuth nóták


A cigány/roma örökség Gandhi programja
Tunya-kóstolás, színezés gyerekeknek, cigány ének- és tánctanítás


Mária-tisztelet
Mária-út zarándoklatok bemutatása


Sárközi népművészet
Gyöngyfűzés, rojtozás, szövés- és hímzésbemutató, sárközi táncok


Rábavidéki szlovének rönkhúzása
Papírvirág-készítés, lakodalmi dalok, felvonulás a rönkkel


Fesztiválszínpad
10:30 – 10:40 A solymászat bemutatása
10:40 – 11:00 Hajdú Táncegyüttes Ifjúsági Csoportja (Debrecen) (pünkösdvasárnap) / Bartina Táncegyüttes Töpörtyű Csoport (Szekszárd) (pünkösdhétfő) (Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület)
11:00 – 11:20 Nagyecsedi magyar táncok – Rákóczi Kovács Gusztáv Hagyományőrző Együttes
11:20 – 11:40 Magyar dudazene – Magyar Dudazenekar és az Óbudai Népzenei Iskola
11:40 – 12:00 Matyó hagyományőrzők – Szentistván (pünkösdvasárnap), Tard (pünkösdhétfő)
12:00 – 12:20 Nagyecsedi cigány táncok – Gyöngyszemek Cigánytánc Együttes
12:20 – 12:40 Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Pitypang Gyermektánccsoport (Sárospatak) (pünkösdvasárnap) / Fürge Cselle Csoport (Nagymaros) (pünkösdhétfő) (Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület)
12:40 – 13:00 Mohácsi busó táncok
13:00 – 13:20 Kalocsai táncok – Kalocsai Hagyományőrző Együttes
13:20 – 13:40 Dudazene – Csehország és Szlovákia
13:40 – 14:00 A fenyőlakodalom esketése – Rábavidéki szlovének farsangi szokása (Vas megye)
14:00 – 14:20 Szarvasi Vackor Csoport (Benka Gyula Általános Iskola, Szarvas) (pünkösdvasárnap) / Kis Bem Táncegyüttes (Budapest) (pünkösdhétfő) (Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület)
14:20 – 14:40 Matyóföldi táncok – Matyó Néptáncegyüttes
14:40 – 14:50 Selmeci diáknóták
14:50 – 15:10 Cigány zenei és tánchagyomány – Gandhi Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola (Pécs)
15:10 – 15:30 Dudazene – Lengyelország
15:30 – 15:50 Csepp Csepel Táncegyüttes (Budapest) (pünkösdvasárnap) / Bajnóca Néptánc Egyesület (Berettyóújfalu) (pünkösdhétfő) (Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület)
15:50 – 16:10 Rajkó zenekar
16:10 – 16:30 Sárközi táncok – Bátai Sárköz Néptánc Együttes
16:30 – Közös pünkösdölés (Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület) (pünkösdvasárnap) / Össztánc minden résztvevővel (pünkösdhétfő)


Kísérőzenekarok: Dobroda zenekar, Pántlika zenekar, Versendi Kovács József tamburás és a Dunavkinje zenekar, Dűvő zenekar


PÜNKÖSDÖLÉS gyermektánccsoportokkal
(Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület)
Pünkösdi ügyességi játékok gyerekeknek:
- Pünkösdi ügyességi játékok fiúknak
- Pünkösdi királyné-járás házról házra

Legyen az október hónap első keddje a kedvenc napod nálunk!
Legyen az október hónap első keddje a kedvenc napod nálunk!

Október 2-án KultúrKedd a port.hu oldalon.