Május 11-tőlKeddtől elérhető a Ferencvárosi Önkormányzat által szervezett Public Art pályázat egyik újabb győztes alkotása a IX. kerületi Madaras József téren. Az interaktív kiállítás során, mely részben köztéri művészeti installáció, részben a kiterjesztett valóságban zajlik, a látogatók Kántor, a nyomozó kutya segítségével idézhetik fel az egykor a Magyar Televízióban vetített legendás történeteket. Az interaktív kiállítást szervező ARcheo Group összetett városi kalandja két héten keresztül lesz megtekinthető szabadtéren, a részvétel ingyenes.
A félórás játék keretében, a kiterjesztett valóságban zajló nyomozáson túl a kerület történelméhez kapcsolódó plusz érdekességek és kvízjátékok is várják a helyszínre látogatókat. Az interaktív installáció fizikai részét a filmekből és sorozatokból már jól ismert, szürreálisan felnagyított méretben elkészülő bűnügyi helyszínelőtáblák adják, amelyek a kulcsot jelentik a kiterjesztett valóságban megjelenő érdekességekhez.
A Madaras József téren megvalósuló művészeti kiállítás tágas területen lesz elérhető, ahol a látogatók biztonságos módon, egymástól másfél méteres távolságot könnyedén megtartva vehetnek részt a helyszíni és virtuális nyomkeresésben. Az ARcheo Group által megalkotott interaktív játék a IX. kerületi Önkormányzat Public Art pályázatának keretében válik láthatóvá, két héten keresztül, május 24-ig tekinthető meg. A részvételhez szükséges applikáció letöltése és használata, valamint a park látogatása is ingyenes.
„Az applikáció használatával nem egy Disney-kaland tesztelésére invitáljuk a közönségünket, hanem egy, a valósághoz legközelebb álló virtuális túrára” – emeli ki Réthey-Prikkel Tamás, az ARcheo Group projektfelelőse. – „Az installáció minden eleme a legközelebb áll a valósághoz: a fizikailag megelevenedő elemei a mindennapokban használt nyomozási eszközökhöz hasonlatosak. Az applikációban megjelenő kutya valóban Kántor, a Rendőrmúzeumban befotózott és kiterjesztett valóságba átültetett négylábú nyomozó. Emellett az applikációban elhangzó utasítások is Madaras József hangján szólalnak meg.”
A legmodernebb technológia hozza el a kultúrát
Kiterjesztett valóságnak nevezzük azt, amikor a valós környezet képe valós időben plusz információval egészül ki, számítógép vagy mobileszköz segítségével. Ennek a technológiának köszönhetően a kiállítás résztvevői, miután letöltötték a Kántor nyomozz! applikációt okostelefonjukra, Kántor nyomozó kutya segítségével oldhatják meg a rejtélyeket. „Azáltal, hogy a széles publikumnak ingyen, könnyen elérhetővé válik, a kiterjesztett valóság még nagyobb teret hódíthat magának az emberek hétköznapjaiban” – fogalmaz Réthey-Prikkel Tamás vizuális fejlesztő.
Több mint családi program: az alkotók másodlagos célja a bűn és bűnhődés bemutatása
A művészeti projektekkel foglalkozó ARcheo Group projektfelelőse a kiállítás kapcsán kiemeli: „Ferencváros bővelkedik a jelentős történelmi és kulturális emlékekben. Ezeket a Public Art pályázaton győztes koncepciónkba beleszőve, a kiterjesztett valóságban megelevenedő interaktív kiállításunkban hozzuk el, amely tisztelettel adózik a kerület színes története és a Magyar Televízió ikonikus Kántor filmsorozata előtt egyaránt. A ferencvárosi történelem ikonikus alakjaihoz – a tér névadójáról, Madaras József színészhez és a tragikus sorsú Merényi Gusztáv orvos-vezérőrnagyhoz – kapcsolódóan a téren kiállított abszurd mértékben felnagyított bűnügyi jelzések segítségével osztunk meg érdekes, tanulságos információkat. Így a projekt játékos, mégis tiszteltet tanúsító formában segíti elő a történelmi személyek emlékének ápolását és városrész megismerését.”
Az installáció mélyebb értelmezése az emberi sorsokban, cselekedetekben, a filmekben, a városrészekben, megjelenő bűn és bűnhődés kérdéseinek prezentálása. Az egyszerű bolti lopásoktól vagy a Kántor sorozatban megjelenő klasszikus bűnügyektől kezdve a Jancsó filmekben, vagy a Hideg napokban bemutatott kollektív bűnökön át érhetők tetten az egyéni sorsokig, ahol Merényi Gusztávot koncepciós perben ítélik halálra. A kiállító felteszi a kérdést a látogatóknak: mi a bűn, ki a bűnös, hogy jelennek meg ezek a kérdések és válaszok az emberi sorsokban?
Hozzászólások