Matyó hímzés

A Mezőkövesdi Városi Galéria művészi anyagának alapja az a matyó népművészet, melynek magvai évszázadokkal ezelőtt - még Mátyás király korában - kerültek a földbe, de a magyar történelem viharos évszázadainak köszönhetően a gyökerek csak a múlt században hajtottak ki, s hoztak virágot egy sajátos népviselet színpompás hímzéseiben. Gyümölcseiket, azonban, csak századunkban érlelik - immár az egyetemes magyar kultúra javára.

A népviselet lassú elhalása után annak legértékesebb része, a "matyó hímzés" önálló életet kezdett élni: országos, sőt világhírre tett szert; az emberek bútoraiban és ruházatában a legkülönfélébb módosulatokban nyert alkalmazást. Eközben állandóan alakult, fejlődött, sőt alakul ma is anélkül, hogy eredeti karakteréből veszítene.

Az itt látható gazdag és változatos anyag - mely a 30 éves Matyó Háziipari Szövetkezet jubileumi ajándékát képezi - épp ezt a változatosságot, gazdag fejlődést mutatja be két fő típusában: a régi, lényegében piros, rendkívül dekoratív "ómatyó" formájában s a századforduló óta kedvelt, ma is általánosabban ismert színpompás tarkaságában.

Hozzászólások