Megmentett szakrális kincsek

A kulturális örökség részét képező értékek, kincsek megmentése felelősségteljes, nemes feladata az erre hivatottaknak. A restaurálás többek között kifinomult manuális képességet, végtelen türelmet, a tárgy iránti mély alázatot és tiszteletet követel.

Ugyanakkor, ehhez a tevékenységhez, elmaradhatatlan a tudományos és művészi megalapozottság, a történeti korok ismerete, a megfelelő technikák alkalmazása.

A kiállításon bemutatott tárgyak alapos dokumentálását, anyagvizsgálatot, fertőtlenítési, száraz- és nedves tisztítási, semlegesítési műveleteket, pergő festékréteg megkötését, a hiányzó részek kiegészítését, retusálását végezték el a restaurátorok.

A restaurálási folyamatok leírása és a fotódokumentáció által a látogatók és az olvasók egyaránt betekintést nyerhetnek a műhelytitkokba, megcsodálhatják, a kultúrtörténeti szempontból oly értékes 13-17. századi kéziratokat, töredékeket (közöttük sok hungarika és unikum), 15-19. századi régi könyveket (bibliák, zsoltárok, domus históriák), 18-20. századi papír és pergamen okleveleket, valamint 17-20. századi szobrokat, táblaképeket, feszületeket, ikonokat, miseruhákat, búcsús lobogót, kehelyterítőt.

A papír és bőr alapú műtárgyakat Benedek Éva, a táblaképeket és szobrokat Mara Zsuzsanna restaurálta. A textíliák konzerválása közös munkájuk eredménye.

Hozzászólások