Nagy Endre gyűjteménye

Nagy Endre vadászati és néprajzi gyűjteményének nagy részét 1984-ben Balatonedericsre, családi kúriájába hozta haza, mely azóta élővilággal körülvéve mint múzeum működik. (Az ő nevéhez fűződik egyébként még a kenyai Windisch-Graetz herceg trófeagyűjteményének a keszthelyi Festetics-kastélyba történő hazahozatala is.)

Dr.h.c.Dr. Nagy Endre

Született: Ószőny,
1913. november 12.

Elhunyt: Tapolca,
1994. július 12.

Iskolai végzettsége:
érettségi, Keszthely
jogi doktorátus, Pécs
vadászmester (Wildmeister d.j.v., Göttingen, Németroszág)

1944-ben, mint csendőr századost a báró Hatvany Alexandrával kötött titkos házassága miatt börtönre ítélik. A Horty-rendszert követő új hatalom szakmai tudásának köszönhetően 1950-1952 között a kormányvadászok főnökévé nevezik ki.

A politikai viharok családjával együtt menekülésre kényszerítik. Ausztriában, Németországban tevékenykedik vadászati vonalon, majd a Frankfurt mel- letti Opel Zoo egyik vezetője. Az 1954. évi düsseldorfi nemzetközi vadászkiállítás trófeaosztályának vezetőjeként működik. Három afrikai gyűjtőútja után, 1958-ban végleg elhagyja Európát és Tanzániában települ le, ahol állatkertek és múzeumok megbízásából mint gyűjtő és vadbefogó tartja fenn magát. Évek múltán az ország egyik legismertebb fehér vadásza, állatkert és vadaskert alapító, az afrikai vadászkultúra európai mintára történő átformálója a Kilimandzsáró és a Meru vulkán vadászterületein, ahol egyben vadászati főnök is.

Az 1971-es budapesti Vadászati Világkiállítás egyik értelmi szerzője, melyen a tanzán pavilon vezetőjeként vesz részt.

Vadászati és néprajzi gyűjteményének nagy részét 1984-ben Balatonedericsre, családi kúriájába hozza haza, mely azóta élő állatvilággal körülvéve, mint múzeum működik.

Az ő nevéhez fűződik még a kenyai Windisch-Graetz herceg trófeagyűjteményének a keszthelyi Festetics kastélyba történő hazahozatala is.

Számos vadásztársaság tagja, a Véreb- és Agarászegylet elnöke. Magas kitüntetésben részesül Tanzániában, idehaza a Magyar Népköztársaság Csillagrendje (1986), a keszthelyi Agrártudományi Egyetem életművéért adományozott honoris causa (1993) és a Hubertus-kereszt aranyfokozata postumus kitüntetésének tulajdonosa. Számos publikációja jelent meg mind külfödi, mind belföldi szaklapokban.

Halála óta második felesége Beretz Katalin működteti és bővíti férje terveinek megfelelően a balatonedericsi, egzotikus állatokkal körülvett Afrika Múzeumot, ahol a Magyar Tenger partján minden látogató megismerhet egy csepp Afrikát, megtekintheti egy nagy magyar Afrika-vadász trófeáit és relikviáit.

Hozzászólások