Ola Niepsuj (1986) egyike a legtehetségesebb fiatal lengyel grafikusművészeknek. A Platán Galériában megrendezésre kerülő kiállításon kulturális plakátjaiból láthat válogatást a közönség. A lengyel plakátművészetet bemutató sorozatban évről évre lengyel művészek munkái által kívánunk hírt adni a legendás lengyel plakát legújabb kori történetéről.
Ola Niepsuj illusztrátor, grafikus. Varsóban él és dolgozik.
Plakátok, arculat és infografikák tervezésével foglalkozik. Hagyományos technikák és digitális rajz együttes alkalmazásával eklektikus kollázsokat alkot. Dolgozott többek között a New York Times, The Wall Street Journal, Nike, Converse, Taschen, Thames and Hudson, HBO, Showmax, Ikea, Apple, Melissa és Skanska számára.
A łodzi Władysław Strzemiński Képzőművészeti Akadémia növendéke. Tanulmányokat folytatott Portugáliában az Escola Superior de Artes e Design de Matosinhos valamint a Faculdade de Belas Artes da Universidade do Porto intézményeiben.
Munkái elnyerték a Society ezüstérmét az Illustrators NYC-től (2017), háromszor válogatták be a nagy presztízsű American Illustration évkönyvbe, valamint kétszer nyerte el a lengyel Reklámtervezők Klubja pályázat aranyérmét.
Több mint 160 kiállításon vett részt Lengyelországban és 30 más országban egyaránt, többek között Japánban, Franciaországban, Svájcban, Nagy-Britanniában, Németországban, Dél-Koreában, Portugáliában, Belgiumban, Bolíviában, az Egyesült Államokban, Olaszországban és Kubában. A Platán Galériában látható kiállítás az első magyarországi bemutatkozása.
Szeressük a PLakátot!
A plakátművészet bemutatásának, népszerűsítésének nagy hagyománya van a Lengyel Intézetben. Az intézet kiállítótereiben rendszeresen szervezünk plakátkiállításokat, legyen szó akár a lengyel plakátiskola mestereiről vagy a kortárs lengyel plakátművészet legjelesebb képviselőiről.
Programjainkat hirdető plakátjaink, a lengyel és magyar szakmát megmozgató tematikus plakátpályázataink, felsőoktatási intézmények művészeti tagozataival való rendszeres együttműködésünk mind azt a célt szolgálják, hogy a plakát műfaja megkapja a megérdemelt figyelmet.
Nem véletlen, hogy a lengyel-magyar szakmai és baráti kapcsolatoknak köszönhetően a Magyar Plakát Társaság 2005-ben a Lengyel Intézetben alakult meg, tagjaival a mai napig együttműködünk.
A „Lengyel Plakátiskola" nemzetközi fogalom, melyet az 1956–1970 közötti időszakban olyan művészek plakátjainak kiváló minősége fémjelzett mint Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Józef Mroszczak, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Wojciech Zamecznik, Roman Cieślewicz, Franciszek Starowieyski és számtalan más kollégájuk. Ebben az időszakban a lengyel plakátot, különösen a filmplakátot, a legelső helyen tartották számon világszerte. A művészeti produktumnak minősülő alkotások nem pusztán mint hatásos vizuális promóció funkcionáltak, de súlyos közéleti-egzisztenciális problémákra reflektáltak. Ezáltal a mélyen társadalmi-politikai valóságban gyökerező plakát túllépett a közönséges reklám keretein, egy sor képzettársítást hívva elő. Izgatni, provokálni, nyugtalanná, kíváncsivá tenni a nézőt, intellektuális erőfeszítésre kényszeríteni, aktivizálni. Ezek voltak a lengyel plakátművészet azon megkülönböztető jegyei, melyeknek köszönhetően világszinten egyedülálló jelenséggé válhatott.
Az elmúlt években a lengyel plakát fokozatos átalakulásának lehetünk tanúi, de mindennek ellenére számos fiatal alkotó munkáiban felfedezhetjük a nagy lengyel mesterek kézjegyét és egy sajátos, lengyel plakátra oly jellemző esztétikai minőséget, mely elsősorban a merész színválasztásban, játékosságban és művészi iróniában nyilvánul meg. (forrás: Krzysztof Dydo: Az utca művészete)
Hozzászólások