Rozsda Endre 110 - Örvénylés

2023. május 26. (péntek) 00:00 - 2023. július 15. Várfok Galéria 1012 Budapest, I. kerület, Várfok utca 11.
Rozsda Endre festőművész
2023. május 26. (péntek) 00:00 - 2023. július 15. Várfok Galéria 1012 Budapest, I. kerület, Várfok utca 11.
Rozsda Endre festőművész

„Nem mindenkinek, de Rozsda Endrének van legendája. Az első magyar szürrealista. A magyar művészettörténet nagy ismeretlenje. Breton barátja, Picassoné legjobb magyar tanítója. Rozsda, aki még látta Bartók kezét, és ez megváltoztatta az életét. Európai Iskola, Max Ernst, Párizs, párizsi emberünk.” – Ezekkel a szavakkal nyitotta meg Esterházy Péter író Rozsda Endre 1999-es első Várfok Galériában rendezett kiállítását, melyet az elmúlt évtizedekben jelentős bemutatkozások követettek a Galéria szervezésében, többek között a Magyar Nemzeti Galéria vagy a párizsi Jardin Luxembourg Orangerie du Sénat kiállítóterének grandiózus retrospektív kiállításai.


A magyar származású, életének jelentős részében Párizsban élő és ott alkotó Rozsda Endre (1913, Mohács/H – 1999, Párizs/F) megkerülhetetlen szereplője a 20. századi képzőművészet történetének. Személyében a háború utáni progresszív magyar művészeti csoportosulás, az Európai Iskola egyik tagját tisztelhetjük, aki Párizsban bekerül André Breton és a szürrealisták zárt köreibe és több fontos, a szürrealizmus szellemiségét és történetét vizsgáló csoportos kiállításon vesz részt, többek között Kölnben, Münchenben vagy Párizsban. Művei számos múzeum gyűjteményét gazdagítják, melyek között ott a párizsi Centre Pompidou, a Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, a Musée des Beaux-Arts de Dijon, a római Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea di Roma, a jeruzsálemi The Israel Museum, a budapesti Magyar Nemzeti Galéria, valamint a Szépművészeti Múzeum és a Ludwig Múzeum is.


Rozsda Endre születésének 110. évfordulóján a Várfok Galéria egy nagyszabású ünnepi kiállítással kíván tisztelegni a művész emléke és lenyűgözően gazdag életműve előtt. Az alkalomra Párizsból érkezik egy sokszínű műtárgyegyüttes, melyet a magyar közönség most láthat először.


A művek megidézik Rozsda kaleidoszkópszerű, teret és időt magába olvasztó, ornamentális szövet struktúraként megjelenő, sűrű motívumokkal átszőtt festészetét, valamint hangsúlyos szerepet kapnak az absztrakt formákat figuratív részletekkel (arcok, önarcképek) ötvöző festményei is a kiállításon. A kiállítási anyag magángyűjteményekből kölcsönzött művekkel egészül ki.


ROZSDA110 Koncert és Audiovizuális installáció a Magyar Zene Házában:
A fiatal, saját festészeti útját kutató Rozsda Endre számára az egyik legfontosabb inspirációt Bartók Béla művészete jelentette, ezért a Várfok Galéria felkért négy kortárs zeneszerzőt – Balogh Mátét, Dargay Marcellt, Horváth Balázst és Tornyai Pétert - új, Rozsda művészetére reflektáló művek megírására. A darabok 2023. május 30-án csendülnek fel a Magyar Zene Házában egy beszélgetéssel egybekötött koncert keretében, valamint a hangdómban Rozsda főműve, A kékszakállú herceg vára által ihletett interaktív audiovizuális installáció valósul meg. Az alkalomra a kép ismételten visszatér Párizsból és a Várfok Galéria kiállításán lesz megtekinthető.


 

Hozzászólások