Ruprech Judit: Szelíd szabadság | Gentle Freedom

2023. június 11. (vasárnap) 16:00 - 2023. augusztus 13. Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ 1065 Budapest, VI. kerület, Nagymező utca 8.
Ruprech Judit fotográfus
+ 1 kép
2023. június 11. (vasárnap) 16:00 - 2023. augusztus 13. Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ 1065 Budapest, VI. kerület, Nagymező utca 8.
Ruprech Judit fotográfus

Szelíd szabadság
„Sose kételkedjünk benne, hogy egy gondolkodó, elkötelezett emberekből álló kis csoport meg tudja változtatni a világot. Valójában csakis ők tudják megváltoztatni.” /Margaret Mead/


Egy radikális életmód kísérletet vizsgálva szeretnék korunk két égetően fontossá váló problémájáról – ember és természet törékeny viszonyáról és a közösségek fontosságáról gondolkodni. Ökoközösségeket elsősorban városokból kiköltöző értelmiségiek alakítanak. Életmódváltásukat nem gazdasági érdekek motiválják, sokkal inkább a körülöttünk zajló negatív folyamatokra adott válaszreakció ez. Az egymástól elidegenedett, egészségtelenül túlfogyasztó, a környezetet és az emberi lelket egyaránt kizsigerelő világban ők összetartó közösségben képzelik el jövőjüket. Koncepciójuk alapja a lokalitás. Helyben szeretnének élni, megélni, kereskedni és kikapcsolódni. Elvetik a fogyasztói társadalom felgyorsult időfelfogását, és azt a nézetet, miszerint a növekedés minden esetben fejlődést is jelent.


Kis léptékű, lassabb, önellátásra törekvő, hosszútávon fenntartható és közösségi alapú élet mellett kötelezik el magukat. A természetes folyamatok, körforgások részének tekintik magukat. Vegyszermentesen gazdálkodnak, természetbarát technológiákat alkalmaznak építészetükben és hulladékkezelésükben, és takarékoskodnak a természeti erőforrásokkal. Helyi növény és állatfajtákkal a tájba illeszkedő művelési módokat alkalmaznak, felelevenítik a kismesterségeket. Ismerik területeik adottságait – a fizikai környezetet és az ott élő emberek együttműködését, szükségleteit is. Tevékenységeikben több tíz évre terveznek előre.


A magyarországi ökofalvakban élők lélekszáma jelenleg néhány száz fő. Nem domináns része ez a magyar társadalomnak, bemutatásuk, azt gondolom, mégis fontos. Nehézségeik barométerei a vidék nehézségeinek (gazdasági források, helyben megélhetés) is. Emellett fontos megemlíteni az ökoközösségek proaktivitását: nem csak megfogalmazzák a társadalmi problémákat, hanem a gyakorlatban is képesek megvalósítani jobbító terveiket; kézzelfogható példákat kínálnak. Eredményeik hasznosak lehetnek a társadalom egésze számára is. A kiköltözők között sok az agrármérnök, ökológus, biológus, botanikus, informatikus, közgazdász, pszichológus, és több művészember is erősíti a közösségeket. Reflexivitásukkal, társadalomkritikájukkal, alternatív megoldásokra nyitott szemléletükkel képesek a folytonos megújulásra. Ezek a közösségek is folyamatosan változnak, a gyakorlat közben tanulják új életformájukat.


Vannak újonnan beköltözők és távozók is.


Az elmúlt körülbelül egy évben három dunántúli kisközösségbe látogattam el: Nagyszékelybe, Nyimbe és Krisna-völgybe. Fényképeztem faültetéseken, permakultúrás tervezői képzéseken, kályhaépítő műhelyen, az ökologikus életmód-alternatívára törekvők találkozóján. Megörökítettem a külföldről érkező önkénteseket, a közösségi tagok egy-egy hétköznapját, vagy éppen egy szalmabála ház építésének fázisait.


A mindennapok mellett az ünnepeikre is barátként várnak el: a Nyimi Öko Közösséggel búcsúztattam az óévet, és köszöntöttem az újat.


Ruprech Judit
"1987-ben születtem Pécsett. Mindig is szemlélődő alkat voltam, gyerekként rengeteget olvastam. Szívesen támasztottam a korlátot negyedik emeleti erkélyünkön, hogy a lakótelepen jövő-menő emberek elképzelt diskurzusait narráljam, történeteket találjak ki róluk. A középiskola utolsó éveiben találtam meg a fényképezést mint kifejezési formát. Az egyetemen még nem ezt tanultam, 2011-ben történelem szakon diplomáztam. A hobbi fokozatosan vált a szenvedélyemmé, életformámmá, majd hivatássommá is: szabadúszó fotóriporter, dokumentarista fotográfus vagyok.


Bár főként autodidakta módon szívok magamba mindent, ami a fényképezésről szól, idővel alkalmazott fotográfus és grafikus szakképesítést is szereztem. A dokumentarista fotográfia felé fordulásban a MÚOSZ Bálint György Újságíró Akadémia Fotóriporter szakának (2016-2017) elvégzése erősített meg végérvényesen.


A kamerát olyan eszköznek tekintem, ami által “legálisan” keveredhetek nem várt szituációkba, jelen lehetek olyan helyzetekben, ahol nem volna keresnivalóm. Találkozhatok olyan emberekkel, akikkel egyébként nem kereszteznénk egymás útját. Történetmeséléssel dolgozom a számomra fontos ügyek kihangosításán. Hatásvadász képek üldözése helyett olykor szívesen nyúlok a mindennapi témákhoz. Megoldásközpontú fókusszal dolgozom: a negatív tendenciák bemutatásán túl inspirál, ha előremutató kezdeményezéseket, jobbító szándékú erőfeszítéseket ismertethetek meg a nézőkkel-olvasókkal."

Hozzászólások