„Testünk, vérünk érte adni, a hazához hívnek lenni” – honvéd ereklyék 1848/49-ből

Elmarad
2020. október 6. (kedd) 00:00 - 2020. november 24. Magyar Nemzeti Múzeum 1088 Budapest, VIII. kerület, Múzeum körút 14-16.
2020. október 6. (kedd) 00:00 - 2020. november 24. Magyar Nemzeti Múzeum 1088 Budapest, VIII. kerület, Múzeum körút 14-16.

A Magyar Nemzeti Múzeum Máday Norbert műgyűjtő 1848/49-es gyűjteményének bemutatásával emlékezik meg az aradi vértanúk emléknapjáról. Az október 6-án nyíló kiállítás Máday Norbert 30 éve gyarapodó gyűjteményéből nyújt válogatást: ereklyéket, festményeket, litográfiákat, fegyvereket és felszerelési tárgyakat, díszszablyákat mutat be, olyan ereklyéket, amelyek múzeumi gyűjteményekben is ritkán vagy egyáltalán nem fordulnak elő.


Máday Norbert 19 éves korában kötelezte el magát a múlt kutatása és a magyar történelem tárgyi emlékeinek gyűjtése mellett. Számára a gyűjtés nem csupán szenvedély, hanem hivatás is. A régi idők tárgyaiban ugyanis nemcsak a múlt emlékeit látja, hanem azt a több évszázados tradíciót, amelynek megőrzését, ápolását küldetésként vallja. Elkötelezettségét ékesen bizonyítja a magyar szablyavívás feltámasztása, amely a Máday által újrafelfedezett Borsody-vívórendszerrel együtt 2020 óta a hungarikumok közé tartozik.


Máday Norbertnek az elmúlt évtizedekben húsz történeti témájú könyve jelent meg és gyűjteményét számos múzeumban is kiállították, így többek között a Kecskeméti Katona József Múzeumban (1998), a Budapesti Történeti Múzeumban (2009) a Hadtörténeti Múzeumban (2015), a varsói Hadimúzeumban (2015) és a Magyar Nemzeti Múzeumban (2009), ahová most 1848/49-es anyagának bemutatásával tér vissza.


A Magyar Nemzeti Múzeumban bemutatott 48/49-es honvéd relikviák között csákók, tölténytáskák, lőfegyverek, szablyák, kardok szerepelnek. A kiállítás különlegességét alkotják a rendkívül ritka tábornoki felszerelés darabjai, úgymint egy tábornoki atilla, Gyulai Gaál Miklós tábornok sapkája és a korabeli tarsolyok, amelyek közül nyolc eredeti darab tekinthető meg a tárlaton, de látogatók gyönyörködhetnek Beöthy Ödön, gróf Teleki Sándor és nem utolsó sorban Klapka György díszszablyájában is. A fegyvereket korabeli festmények és grafikák, köztük honvédportrék és csatajelenteket, életképeket ábrázoló litográfiák teszik életszerűvé.


A bemutatott festmények közül kiemelkedik Gáspár András – kecskeméti születésű honvéd tábornok – portréja, amely nemrégiben került Máday gyűjteményébe és amelynek párdarabját a Kecskeméti Katona József Múzeum őrzi. A nagyközönség a két képet a kiállításon először tekintheti meg egymás mellett.


 

Hozzászólások