TRANSZ | TÁNC | BALI - Finisszázs - II. nap

2022. január 30. (vasárnap) 10:00 - 18:00 Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum 1062 Budapest, VI. kerület, Andrássy út 103
2022. január 30. (vasárnap) 10:00 - 18:00 Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum 1062 Budapest, VI. kerület, Andrássy út 103

A kiállítás a záróhétvégén is a szokásos 10:00 és 18:00 óra közötti nyitvatartással várja a látogatókat. Ezen a két utolsó napon azonban számos különleges program kíséri a tárlatot a kiállítótérben.

2022. január 30., vasárnap
13:00 – 14:00: Tárlatvezetés a kiállításban
14:00 – 15:00: Édenkert vagy purgatórium? Gondolatok és képek Indonéziáról (Szumátra, Jáva, Bali)
Előadó: dr. Móga János, docens, ELTE TTK, Földrajz – Földtudományi Intézet
Az Indonéz szigetvilág a Föld egyik utolsó édenkertje, ahol az esőerdők foltjai még őrzik a paradicsomi állapotokat. A szigetvilág tűzhányói termékennyé teszik a tájat, életet fakasztanak maguk körül, de pusztító erejű kitörésekkel veszélyeztetik is a gyorsan gyarapodó népességet – különösen Jáván. Mintha a purgatórium tüze lenne, a katasztrofális kimenetelű kitörések fékezik a társadalom térhódítását, és „büntetik” az emberi mohóságot, amely veszélyezteti az édenkertet. Bali szigetén az ősi szellemhit keveredik a hinduizmus és buddhizmus tanításaival. A balinézek a természeti környezet szinte minden rejtett zugát természetfölötti lényekkel, istenekkel, szellemekkel, pusztító démonokkal népesítik be, akik irányítják az életüket, és akiknek áldozatot kell bemutatni a templomokban és szentélyekben. Ez a színes hitvilág megtermékenyíti az ott élő emberek életét, szokásait, hagyományait, és gazdagítja a művészetek minden ágát. Az Egyenlítő két oldalán sorakozó szigeteken a természeti, az épített és kulturális örökség sokszínűségével találkozhat az utazó. Ebből a sokszínűségből merítve nyújt egy kis ízelítőt ez az előadás.
dr. Móga János geográfusként főleg az éghajlat felszínformáló szerepét vizsgálta, sok ázsiai és afrikai országban volt lehetősége kutatni. Főleg a trópusi mészkőhegységek (karsztok) fejlődéstörténetét, valamint a népességnövekedés, illetve a gazdasági növekedés természetromboló hatását vizsgálta. Nagyon érdekli még az Indiából kiinduló vallási, kulturális hatás, amely más ázsiai országokban, Indonéziában is államszervező jelentőségű volt. Egyetemi csereprogramok, ösztöndíjak, konferenciák révén, magánutazások során, valamint idegenvezetőként eljutott Ázsia szinte minden országába.
16:00 – 17:00: Bartis Attila író és fotográfus szubjektív tárlatvezetése
A marosvásárhelyi születésű Bartis Attila a kortárs magyar irodalmi szcéna megkerülhetetlen alakja. „Először egy évet töltöttem kint. Már ott nem volt kérdés, hogy vissza fogok menni. Ez 2014-15-ben volt.” Azóta idejét felváltva itthon, illetve Dzsogdzsában (Yogyakarta) tölti. „Van egy száz négyzetméteres szobám. Ez egy jávai típusú ház, ami azt jelenti, hogy nem plafon van fölöttem, hanem a tetőcserép. Középen négy tikfa oszlop tartja a tetőszerkezetet. Nagyapám simán azt mondta volna, hogy ez egy istálló, drága unokám. De nem, ez a hagyományos jávai építészet. … Van egy udvarom, három papayafám, egy mangófám, pár banán, mindez a folyóparton, mellette a bambuszerdő és a rizsföldek, körülöttem a műhelyek, ahol még mindig a szabad ég alatt rakják a máglyákat és úgy égetik ki az edényeket. Mindez motorral tíz percre a város szívétől, a szultáni palotától.” (Az idézett részletek egy 2019-es Mandiner interjúból származnak.)

A programokon a kiállításra érvényes belépőjegy birtokában lehet részt venni.
A programváltoztatás jogát a szervezők fenntartják!

Hozzászólások