2020. január 30. (csütörtök) 17:30 ISBN könyv+ galéria 1000 Budapest, VIII. kerület, Víg utca 2
2020. január 30. (csütörtök) 17:30 ISBN könyv+ galéria 1000 Budapest, VIII. kerület, Víg utca 2

228 év: sok vagy kevés? Nos, menjünk vissza ennyit az időben. 1792-ben született egy írás, ami nagy visszhangot kiváltó úttörő mű volt. Kikarikírozta azt a felfogást, hogy a nők kizárólag csinos, ám önállótlan teremtések. Szerzője kifejtette, hogy megfelelő iskolázás mellett a nők öntudatra ébrednek és szellemi teljesítőképességüket így valóban ki tudják használni. Kifogásolta ugyanakkor azt is, hogy a nőket hozzájuk kötődő sztereotípiák alapján, úgymond nőként ítélik meg, nem egyenlő jogokkal rendelkező emberként. Mary Wollstonecraft neve és munkássága szinte ismeretlen. Ezen igyekszik változtatni ez a kiállítás és femi’zine bemutató.


Alma'zine egy kollázsokat tartalmazó femi'zine, amelynek 2. számát Mary Wollstonecraft emlékének szentelte CSI Csapó Ida képzőművész és Syporca Whandal vizuális művész, performer. Az alkotó páros a kapcsolódó kiállításon az analóg és digitális kollázsokon kívül művészkönyvekkel, videó installációkkal, vegyes technikás alkotásokkal, objektekkel reflektál az életműre, illetve annak napjainkig ható vetületeire.


Mary Wollstonecraft 1759. április 27. és 1797. szeptember 10. között élt. Angol író, filozófus, aki elsők között foglalkozott a nők jogaival. „A nők jogainak követelése” 1792-ben nagy visszhangot kiváltó úttörő mű volt és a feminista és emberi jogi mozgalmak alapvető alkotásnak tartják ma is. Kikarikírozza azt a felfogást, hogy a nők kizárólag csinos, ám önállótlan teremtések. Wollstonecraft kifejti, hogy megfelelő iskolázással a nők öntudatra ébrednek és szellemi teljesítőképességüket ki tudják használni. Kifogásolta, hogy a nőket hozzájuk kötődő sztereotípiák alapján ítélik meg, nem egyenlő jogokkal rendelkező emberként. Ez sajnos még ma is érvényes az élet sok területén.


Ma már nem kérdés hazánkban, hogy a nők tanulhatnak, sőt: több a magasan képzett nő, mégis kevés a számuk a döntéshozó pozíciókban. A keresetek terén is előnytelen különbségek vannak, ami csak fokozódik a gyerekek születésével. Napi szinten tapasztalt paradoxon, miközben a nőktől elvárják, hogy gyerekeket szüljenek, a munka és család összeegyeztetésében nem kapnak elég támogatást, leterheltségük, anyagi függőségük nő.

Hozzászólások