Bartók-nap / Jutalom - játék - öröm

2023. július 22. (szombat) 10:00 - 22:00 Zeneakadémia - Nagyterem 1061 Budapest, VI. kerület, Liszt Ferenc tér 8.

Ár: 1000, 1800, 2500, 3800, 25000 Ft
2023. július 22. (szombat) 10:00 - 22:00 Zeneakadémia 1061 Budapest, VI. kerület, Liszt Ferenc tér 8.

Ár: 1000, 1800, 2500, 3800, 25000 Ft

Km.: Reto Bieri, Vilde Frang, Jose Gallardo, Kelemen Barnabás, Sunwook Kim, Kokas Katalin, Mihaela Martin, Andreas Ottensamer, Maxim Rysanov, Shai Wosner, Würtz Klára, a Zeneakadémia és a FAB vonószenekara, Pannon Filharmonikusok


Matinékoncert
Bartók: 1. rapszódia, Kontrasztok, Román népi táncok, Szonáta
Bartók: 1. hegedűverseny, Divertimento, 2. hegedűverseny, 3. zongoraverseny Bartók–Serly: Brácsaverseny


Fesztivál Akadémia 2023 – Bartók versenyművei a Pannon Filharmonikusok közreműködésével


A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész házaspár, a Fesztivál Akadémia Budapest művészeti vezetői, egyértelmű természetességgel beszélnek arról egy nemzetközi fesztivál kapcsán, hogy „születési családunk mellett, szoros barátságaink alkotják a tágabb értelemben vett családunkat”. Hiszen a fesztivál gerincét azok a kitűnő művészek adják, akik hozzájuk hasonlóan a muzsikálásra tették fel az életüket és a karrierjük alatt barátsággá nemesedett a szakmai kapcsolatuk. Így még inkább jutalom és öröm a közös játék, az együttlét a művészek számára, ez a végeérhetetlen energia átsugárzik a közönségre is: világszínvonalú örömzenéjüket jutalom hallgatni. A július 14-e és 23-a között Budapest különböző helyszínein zajló, mesterkurzusokkal könyvbemutatóval, kamarakoncertekkel, filmvetítéssel tűzdelt zenei–összművészeti fesztivál finisében a pécsi Pannon Filharmonikusok július 22-én a Zeneakadémia nagytermében lép fel világhírű sztárokkal, ezzel zárva le zenei évadát.


Fontos hangsúlyozni tehát, hogy a FAB nem pusztán „zenei” fesztivál – bár ha így lenne, sem lehetne okunk panaszra, hiszen méltán elismert sztárok, így vezető hazai szólisták mellett rangos nemzetközi művészek pazar játéka gyönyörködteti a közönséget évek óta. A világ legjegyzettebb fesztiváljai között számon tartott eseménysorozatot 2016 óta rendezik meg minden évben számos szakmai eseménnyel, mesterkurzussal kiegészítve. Kerekasztal-beszélgetések, szakmai előadások-, műhelymunkák, hangszer és fénykép kiállítások, filmvetítések, kurzusok és próbák, matiné koncertek világában merülhetünk el a muzsika mellet. Az Alma Mater Zeneakadémián, a fesztivál fő helyszínén túl rendhagyó kulisszák tarkítják a programsorozat térképét, idén is folytatódik a könyvtár-túra nap, többek közt az Európa hajó, a Margit-sziget, a Budapest Music Center, a Liszt Ferenc Emlékmúzeum is helyszínné válik, ahogyan egy zártkörű esemény otthonaként a Széchenyi fürdő is felkerült a térképre.

A FAB tehát egy komplex rendszerré nőtte ki magát, bár nyáron nagyobb figyelem vetül arra a tíz napra, amikor Budapestet a világ kamarazenei központjává válik, azonban egész éves programsorozata mentén folyamatosan zajlik a munka.

A Pannon Filharmonikusok a július 22-i koncertjével zárja Refrén évadát a Zeneakadémián. A mögöttük álló évadban a társulat páratlan módon várta és hozta vissza közönségét a koncerttermekbe Pécsett és Budapesten is, kiváló hazai és külföldi szólistákkal és karmesterekkel játszott. Ezzel a FAB fellépéssel méltóképpen zárja az évadot, hogy egy új szakaszba lépjen át, hiszen bérletsorozataival már OTT VAN a Kodály Központban és a Müpában is, illetve folytatja zenei sorozatát a bécsi Musikvereinben.


Bartók Béla személyiségének és munkásságának egy egész napot szenteltek a szervezők. Ennek a színes Bartók-napnak a zárásaként július 22-én  négy Bartók versenymű hallható, három karmesterrel és szólistával, valamint a Pannon Filharmonikusokkal. Aki a nap folyamán elmerül a témában – hiszen meghallgatható matinékoncerten A FAB Mesterkurzus diákjainak hangversenye, egy előadás Bartók Béla életéről a versenyművek nézőpontjából, egy előadás “Út a nehéz indulástól…” címmel, amelyet kerekasztal-beszélgetés is követ –, az biztosan közel érzi már estére magához a szerző világát. De természetesen önmagában is különleges élménynek ígérkezik a 19.00 órakor kezdődő koncert.
Az 1. hegedűverseny szólistája Vilde Frang norvég hegedűművész, a ma élő fiatal hegedűs generáció egyik legfénylőbb csillaga, a karmester Kelemen Barnabás. A 2. hegedűverseny szólistája Kelemen Barnabás, a karmester Andreas Ottensamer világhírű klarinétművész, karmester, a Berlini Filharmonikusok szólóklarinétosa, akinek évek óta dédelgetett terve válik valóra azzal, hogy Magyarországon dirigálja Bartók Hegedűversenyét. A Brácsaverseny szólistája Maxim Rysanov, akit a mű felvételére még Kocsis Zoltán kért fel, mely terv sajnos már nem valósulhatott meg, ezért ezzel a művel Kocsis Zoltánra is emlékezünk majd. A karmester Sunwook Kim lesz, aki a zongoraművészete mellett a karmesteri pályára üstökösként robbant be a komolyzenei világba. A 3. zongoraverseny, melynek különlegessége, hogy itt zongoraművészként láthatjuk Sunwook Kimet, és a karmesteri pálca Maxim Rysanov kezében lesz. A Divertimento előadásában közreműködik a FAB Kamarazenekar, szólamvezetők Kokas Katalin, Veronique De Raedemaeker (hegedű), Adrienn La Marca (brácsa), Fenyő László (cselló), Fejérvári Zsolt (nagybőgő), Andreas Ottensamer vezényel.

A Pannon Filharmonikusok több alkalommal dolgozott már együtt a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar hegedűművésszel, Kelemen Barnabással a pécsi Kodály Központban és a budapesti Müpában. Legutóbb Ajtony Csaba karmester, zenekutatóval adtak rendhagyó koncertet nagy sikerrel a 100 éve született Ligeti György előtt tisztelegve Pécsett, ekkor Ligeti Hegedűversenyéből hangfelvétel is készült egy CD zenei anyagához. Kokas Katalinnal, a Liszt Ferenc-díjas, érdemes művész hegedű- és brácsaművésszel minden alkalommal öröm a közös művészeti tervezés, kreativitása, offenzív egyénisége a FAB egyediségének egyik bázisa.