Koncert

Concerto Budapest, vez.: Rácz Zoltán

Rácz Zoltán karmester
Miranda Liu előadó
Váradi Zita előadó
Németh Judit előadó
Jekl László előadó
Lukáts Andor előadó
Pesti Vigadó
2020. február 06. (csütörtök) 19:30

Helyszín:

Pesti Vigadó
1051 Budapest, V. kerület, Vigadó tér 2

Km.: Miranda Liu (hegedű), Váradi Zita (szoprán), Németh Judit (mezzoszoprán), Jekl László (basszus), Lukáts Andor (színművész), Szent Efrém Kórus (művészeti vezető Bubnó Tamás)


Szokolay Sándor: Hegedűverseny, op. 15
Bartók: I. rapszódia hegedűre és zenekarra, BB 94b
Faragó Béla: Búcsú Váradtól – Kantáta Janus Pannonius verseire
Liszt: I. Mefisztó-keringő, S. 515


A koncertprogramban ritkán hallható, különleges műveket hallgathat a közönség 2020. február 6-án este a Pesti Vigadóban. Szokolay Sándor Hegedűversenyét és Bartók 1. rapszódiáját játssza Miranda Liu hegedművésznő, aki a Concerto Budapest tagjaként Magyarország legfiatalabb koncertmestere is. Az amerikai születésű művésznő a salzburgi Mozarteumon végzett tanulmányai után egy ösztöndíjjal Budapestre költözött 2013-ban, ahol négy éve, 19 évesen próbajátékon felvételt nyert a Keller András vezette együttesbe. A hegedűművésznő azóta mind a zenekar koncertmestereként, mind szólistaként és kamarazenészként egyaránt aktív, innovatív művészeti projektek ötletgazdája és megvalósítója, így a New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál, valamint Central European String Quartet Nemzetközi Zeneszerzőverseny alapítója.
Az említett két - Szokolay és Bartók - mű előadására a Magyar Kincsek sorozatban a Concerto Budapest zenekarával, Rácz Zoltán vezényletével kerül sor. Szokolay Sándor hegedűversenye reprezentálja a zeneszerző legelső korszakának lezárultát. A zeneszerző ugyanis 1957-ben ezzel a művel diplomázott. A koncert következő száma a múlt század nagy magyar hegedűsét, Szigeti Józsefet idézi meg, hiszen Bartók neki ajánlotta az I. rapszódiáját, amelynek zenei anyagában tordai és temesi gyűjtésű táncdallam egyaránt ott rejlik. Nyitószámként Szokolay Sándor 25-26 évesen alkotott Hegedűversenye szólal meg, amelynek első tétele eredetileg önálló darabként jött létre, Allegro de Concert címmel - ez a megjelölés persze világosan utal a folytatás lehetőségére. Ez az egytételes darab szerzője első jelentős nemzetközi sikerét is meghozta, ugyanis az 1956-os varsói Wieniawski-zeneszerzőverseny egyik díjazottja lett. Szokolay küszöbön álló diplomakoncertje azután külső késztetést is jelentett arra, hogy a versenymű hamarosan egésszé kerekedjék, mégpedig Farkas Ferenc legendásan szigorú irányításával. A bemutatóra Lehel György vezényletével és Simor András szólójával került sor, majd hamarosan a teljes mű is bemutatkozott Lengyelországban, a „Varsói Ősz” kortárs zenei fesztivál keretei között.
A mintegy 25 perces Hegedűversenyt is átjárja a szerzőre olyannyira jellemző átszellemült és szenvedélyes hangvétel, amely a derűs, a lírai és a drámai pillanatokat egyaránt jellemzi. Az Adagio tétel pedig különösen megragadó a maga elbűvölő színgazdagságával.
“Izgatottan várom a koncertet, mindkét művet öröm játszani, hiszen reflektorfénybe állítja a szólista képességeit. Én előtte egyáltalán nem ismertem Szokolay hegedűversenyét, és a felfedezés során egyre jobban szerettem bele a darabba. Tökéletes a párosítás Bartók híres és igen gyakran játszott 1. rapszódiájával, a két darab kiegészíti egymást. Nekem mindig jó érzés, mint szólista is fellépni a saját zenekarommal, hiszen minden zenésztársam jól ismer engem, és ez plusz biztonságot ad.”
Az este további fellépői: Váradi Zita szoprán, Németh Judit mezzoszoprán, Jekl László basszus, a Szent Efrém Kórus (művészeti vezető Bubnó Tamás) és Lukáts Andor színművész


Magyar Kincsek II.