A záróesemény helyszíneit az elmúlt tíz évben mindig úgy választották meg a szervezők, hogy a befogadó tér szellemisége kapcsolódjon a Makovecz Imre által képviselt szerves gondolkodáshoz.
A Nemzeti Táncszínház idén első alkalommal ad otthont a fesztivál gálaműsorának. Az épület impozáns előterében november 5-20. között megtekinthetők Makovecz Imre rajzai, tervei és épületmakettjei. A kiállítás címe: A világban benne van a Teremtő
Első rész
1992-ben épült fel Makovecz Imre világraszóló Magyar Pavilonja a Sevillai Expón, amely szinte azonnal nemzeti jelképpé vált. A pavilon zenéjét Kiss Ferenc szerezte, amely a magyar világzenei szcéna egyik emblematikus alkotásává vált. Erre a muzsikára és a zeneszerző egyéb sikeres darabjaira született meg a Héttorony című táncszínházi előadás.
Második rész
Az est második részében – a Makovecz Imre-díjak ünnepélyes átadása után – Kiss Ferenc szerzeményei komolyzenei kísérettel szólalnak meg Vedres Csaba, Vizeli Máté és Grünvald László hangszerelésében, Novák Péter és az Etnofon, valamint a Duna Szimfonikus Zenekar előadásában. Karmester Makovecz Pál.
A világzenei szcéna patinás, de folyton újító csapata az Etnofon. A külföldön is híres Kolinda és Vízöntő együttesek frontembere, Kiss Ferenc alapította 1992-ben, elsősorban saját művei megszólaltatásának szándékával. A népzene elfeledettnek vélt és élő hagyományaira alapozva egy olyan autonóm zenei stílust alakított ki az évtizedek során, melyben egy elementáris ősi lét üzenetei találkoznak a modern ember bonyolult élményvilágával. Így az Etnofon hangzásában a korszerű elektronika használata mellett jelentős szerepet kapnak az akusztikus népi hangszerek, a tradicionális játék- és díszítéstechnikák. A dalok szövegeiben pedig az archaikus költészet elemei. A társulás különböző progresszív zenei műfajok képviselőiből verbuválódott. Néhány éve csatlakozott hozzájuk Novák Péter is, aki az énekes frontember szerepét vállalta fel.
Tematikus előadásaik, szimfonikus kísérleteik, táncszínházi projektjeik, lemezeik, filmjeik, mind a szerves gondolkodás és a magyar kortárs művészet értékálló teljesítményei.