Koncert

Kerekes Band

Kerekes Band előadó
Sziget Fesztivál (Light Installation)
2022. augusztus 13. (szombat) 21:00

Helyszín:

Sziget Fesztivál (Light Installation)
1033 Budapest, Óbudai-sziget

A Sziget Fesztivál visszatér 2022-ben! Augusztus 10-15. között újra megnyitja kapuit a Szabadság Szigete. Európa egyik legnagyobb, évente megrendezett, egyhetes, szabadtéri, zenei fesztiválja, a Sziget Fesztivál sok száz programmal a szokásos helyszínén, a Hajógyári-szigeten várja a fesztiválozókat. A Sziget Fesztivál színes világára évről évre több mint félmillió látogató kíváncsi!


“Naprakész, okosan felépített, újító zene.” Songlines Magazine, 2017 **** A kétszeres Fonogram-díjas Kerekes Band útja a fülledt hangulatú moldvai, gyimesi táncházaktól a világzenei nagyszínpadokig több mint 20 évet ölel fel. Ezalatt a több mint két évtized alatt hozták létre azt a hangzást, amely összetéveszthetetlen a hazai és nemzetközi világzenei színtéren. A moldvai zene pulzálását idéző tempó kiegészülve a riffközpontú furulya és koboz témákkal, másnéven Ethno Funk. A kezdetektől kísérletező ötösfogat hangzása azonban legalább annyira ered a rockzenéből, mint a hagyományos pásztorzenéből. A furulyahangzás spektrumát kitágító Fehér Zsombor, nemcsak a gyimesi népzenét, hanem Jimi Hendrix gitárhangzását is hosszasan tanulmányozta, hogy egy olyan sajátos pszichedélikus, riffes játékot fejlesszen ki, ami a zenekar egyedi soundját adja. A táncházakban edződött, de a rockzene energiáiból táplálkozó koboz és brácsa lüktetése, Námor Csaba és Csarnó Ákos kezében tovább erősíti a hagyományos zene béklyóitól megszabadult ethno funkot, ami végül a hazai stoner nagyágyú, Sohajda Péter, és a kettő-négy specialista, Fehér Viktor kezében formálódik egésszé.


Chemtrailezett gyimesi hegyilevegő szakértő kezekből szórva. A Kerekes együttes 1995-ben alakult Egerben. A kezdeti éveket az autentikus népzene gyűjtésével, tanulásával töltötték, és közel tíz évig tartottak táncházakat országszerte. Ezekből az időkből valók a moldvai és gyimesi népzenét tartalmazó lemezek (Hungarian Folk Music from Gyimes and Moldva, Fütyül a masina.) 2006-ban jelent meg első albumuk Kerekes Band néven, mely már az autentikus népzenétől eltávolodva önálló szerzeményeket tartalmaz. A zenekar máig alapérvényű Pimasz című lemezét a legtekintélyesebb világzenei szakmagazin, a brit Songlines beválogatta a világ 10 legjobb, újonnan megjelent lemeze közé. A Pimasz azóta arany és platinalemez lett, és elindította a zenekart az országos és nemzetközi hírnév felé. Európa szinte valamennyi országában játszottak, az itthoni fesztiválokon pedig szinte állandó fellépők. A zenekar ismertségét tovább emelte a szintén aranylemezes What The Folk?! album, mely meghozta a Kerekes Band számára az első Fonogram-díjat és az első rádiós slágert, a Mr. Hungaryt, amely hetekig vezette az MR2 slágerlistáját. A második Fonogram-díjat a Folklore Man kapta. Árpa Attila Argo2 című közönségfilmjének filmzenéje szintén a zenekarhoz köthető, amelyből filmzenei album is megjelent. A 2016-os Back to Følk (Music from Følkland) című lemezük az európai világzenei chartlistán 6. helyen nyitott, sajátos világának köszönheten pedig egyérteműen a zenekar legösszetettebb lemeze.


A lemezek mellett az elismerések sem maradtak el a zenekar életéből: Fehér Zsombor, a zenekar vezetője megkapta a Népművészet Ifjú Mestere állami kitüntetést; 2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium a Kerekes Bandet választotta Magyarország kulturális nagykövetévé, majd a zenekar megyei Príma-díjat szerzett. Elmondható, hogy a Kerekes Band Magyarország egyik  legkeresettebb koncertzenekara több mint évi 60 koncerttel, a hazai koncerteket pedig rendszeres külföldi fellépések egészítik ki.


„A Kerekes Band a jazz, a dance, a funk, a dub, a trance, és a drum'n'bass fémes, modern világába szőtte bele a falusi gyűjtőútjaikon fellelt zenei formákat. Új albumuk még mélyebben szántja a nyugati funk zene szántóföldjét, előtérben a furulya hangjának örvénylő, sodró gazdagságával. (...) A számos pszichedelikus effekttel (phaser, wah-wah, stb.) megvastagított furulyahang és az elektromos koboz könyörtelen riffjei kivágnak minden biztosítékot. Nagyszerű lenne élőben is hallani őket.” (Tim Cumming, Songlines Magazin 2009)


„Egy fantasztikus zenei utazásra visznek el minket tradicionális hangszereikkel: a kobozzal, a háromhúros brácsával és (a virtuóz zenész, zenekarvezető: Fehér Zsombor kezében) a pásztorfurulyával, melyeknek játékában a punk, a funky és a dance keveredik a magyar népzenével, sok nagyszerű dobmenettel és kitűnő hangzással megerősítve. (...) Ez a banda az, amire feltétlenül le kell csapni.” (Mark Espiner, Songlines magazin UK, 2006)