Lajtha: Trio concertant Op.10
Lajtha: Cselló-zongora szonáta Op.17
Debussy: G-dúr zongoratrió
„Kodályon és Lajthán kívül nincs értékes zeneszerzőnk” – írta Bartók Lajtháról.
A pont 60 éve elhunyt Lajtha László, bár neve ismerősen csenghet sokak számára, mégsem vívta ki hazánkban azt a szintű elismerést és ismertséget, amit megérdemelne. Kevesen tudják róla például, hogy Kodállyal és Bartókkal együttműködve ő is népzenegyűjtői tevékenységet folytatott. Miért merült ennyire a feledés homályába a XX. század első felének egyik legnagyobb magyar szerzője, akit Bartókkal és Kodállyal együtt a három nagy magyarnak emlegettek? A kommunizmussal való szembenállása miatt Lajtha méltatlanul mellőzött szerző lett hazánkban, műveit 1948 után Magyarországon alig játszották. Ideje újra megismerkednünk e kiváló komponistával.
Zongoratriójának címéből is sejthető, hogy szinte már versenyműről beszelünk, melyben mindhárom hangszeres megvillanthatja virtuozitását, valamint egy-egy szóló kadencia is jut a muzsikusoknak. Cselló-zongora szonátájában sincs kevesebb hang, komoly felkészültséget igenyel előadása. Lajtha művei mindemellett franciás légiességet hordoznak. Gyakran idézték vele kapcsolatban a következő jellemzést: „Zenéje olyan, mint egy érme, amely magyar anyagból készült, francia verettel, és az egész világon konvertibilis...” Egyik példaképe, Debussy fiatalkori, könnyeden lélegző triójával zárul a koncert. Ki gondolná, hogy a mester mindössze 18 évesen írta ezt a gyöngyszemet?
A Trio Energico együttes muzsikusairól így írt Aczél Péter Erkel Ferenc-díjas zenei rendező, akivel első lemezüket készítették: „…példájául szolgálnak ők annak a ritka elegynek, amelyben a kiemelkedő tehetség, a mélyreható tudás a szakma iránti őszinte alázattal párosul”. Az Ilosfai Csenge hegedűművész, Vida Mónika Ruth zongoraművész és Mády-Szabó Eszter gordonkaművész által nyolc éve alapított kamaracsapat megannyi sikeres koncertet tud a háta mögött, mind hazánkban, mind pedig Európa-szerte és az Egyesült Államokban. A zongoratrió tagjai töretlenül hisznek a zene felszabadító erejében. Érzelmekkel teli, szenvedélyes játékukkal már számos színpadot meghódítottak.
A belépés ingyenes, de a részvételhez előzetes regisztráció szükséges. Regisztrálni a koncertregisztracio@fszek.hu e-mail-címen vagy a (06-1) 411-5011-es telefonszámon lehet a résztvevők létszámának megadásával. A regisztrálók visszajelzést kapnak. Ha mégsem tud részt venni a rendezvényen, e-mailben jelezze.