Kocsis Zoltán tudatosan, tervszerűen foglalkozott teljes zeneszerzői életművek bemutatásával. Richard Strauss szimfonikus költeményeinek interpretációja során felfedezte az operakomponista Strauss felbecsülhetetlen remekeit, így kezdett bele egy nagyszabású sorozatba, amelyben arra vállalkozott, hogy a Nemzeti Filharmonikusok és a Müpa közös megvalósításában a mester Magyarországon még nem játszott, vagy ritkán hallható színpadi műveit dramatikus előadás keretében sorban bemutatja. Így került színre a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében 2011-ben a Capriccio, 2013-ban A hallgatag asszony, 2014-ben a József-legenda. Ezeket követte 2015 őszén az a két rendkívüli alkotás, melyeket a szerző egymást követően komponált és együtt tervezett bemutatni. A közös bemutatóra vészterhes időszakban, 1938-ban került sor a Drezdai Semperoperben.
Ez a film egyik utolsó dokumentuma annak a páratlan tudásnak és lényeglátásnak, amellyel Kocsis Zoltán minden alkotáshoz, és a világ dolgaihoz közeledett. Ő és Némedi Csaba elemzi a két mű keletkezésének körülményeit, tartalmi, történeti, kompozíciós kérdéseit. A béke napja a harmincéves háború utolsó napját megidéző, a háború erkölcsi és humánus kérdéseit feszegető, békét óhajtó monumentális kórusopera, és a mitológiai témát megjelenítő Daphné, a bukolikus tragédia, amely az emberi és az isteni világot szembesíti egymással, minden összefüggésében feltárul és értelmet nyer az ő közvetítésükkel.
Kocsis Zoltán tervei szerint a Strauss-sorozatban következett volna a Guntram, a Feuersnot, az Intermezzo és az Egyiptomi Heléna, de ezek megvalósulását örökre megpecsételte a sors, 2016. november 6-án bekövetkezett halála.
Vezényel: Kocsis Zoltán
Riporter: Bősze Ádám
Az előadás megtekinthető a Müpa honlapján és YouTube-csatornáján.