Koncert

Varga Judit szerzői estje

Vajda Gergely karmester
Boldoczki Gábor előadó
Varga Judit előadó
Schlanger Tamás előadó
Várdai István művészeti vezető
Tfirst Péter koncertmester
Müpa (Fesztivál Színház)
2022. október 06. (csütörtök) 19:30
Ár: 3900, 5500, 7500 Ft

Helyszín:

Müpa (Fesztivál Színház)
1095 Budapest, Komor Marcell utca 1.

Km.: Liszt Ferenc Kamarazenekar, Vajda Gergely (karmester), Boldoczki Gábor (trombita), Varga Judit, Borbély László (zongora), Schlanger Tamás (ütőhangszerek), Tóth-Vajna Zsombor (csembaló), művészeti vezető: Várdai István, koncertmester: Tfirst Péter, vezényel: Vajda Gergely


Biber, Varga Judit, Ives, Arvo Pärt, Grieg


Varga Judit, a Bécsi Zeneakadémia zeneszerzés tanszékének vezetője 2022-23-ban az évad zeneszerzője. Szerzői estjén nemcsak saját művei szólalnak meg, hanem számára fontos barokk, klasszikus-romantikus és 20. századi kompozíciók is, mégpedig élénk párbeszédet folytatva Varga Judit saját műveivel. A koncert első felében a kísérletezés terepén járunk, s itt hangzik majd el egy kifejezetten erre a koncertre írott mű is, amelynek egyik szólistája a trombitaművész Boldoczki Gábor, az évad művésze lesz, az est második része ugyanakkor populárisabb vizekre evez, s ez a klasszikus művekre éppúgy vonatkozik, mint Varga Judit darabjaira.


Ha tetszik, a koncert első fele a jövő lehetőségeit kutatja, a második fele a múltba tekint. Heinrich Ignaz von Biber 1673-as Battalia című darabjában például egy sokszólamú, sokhangnemű paródiát is hallunk, amelyben a részeg katonák éneke jelenik meg, Charles Ives 1908-as A megválaszolatlan kérdés című darabjában pedig a fúvósok által kísért trombitaszóló tonalitáson túli zenei világa feszül neki a vonósok éteri akkordjainak. E két darab között szólal meg Varga Judit Black & White című 2018-as műve, amelyben - miként Ives-nál - egyén és közösség viszonya éppúgy (megválaszolatlan) kérdésként merül fel, mint az ősbemutatóként elhangzó kompozícióban: a Bending Space and Time című „concerto grosso” három szólistát alkalmaz a vonószenekarral szemben, trombitát, zongorát és ütőhangszereket. A hangverseny második felében aztán a zenei múlt tűnik fel a horizonton. A „klasszikusokat” Arvo Pärt 1977-es archaikus Britten-hommage-a és Edvard Grieg népszerű Holberg-szvitje képviseli. Utóbbi 1884-ben született ugyan, zenei utalásrendszere azonban erősen 18. századi. Ebben a részben is két Varga Judit-mű szerepel: egy filmzene, amely a 20. század elejének nevezetes femme fatale-járól, Lou Andreas-Saloméről szól, valamint a 2019-es Mosar II című darab, melynek zenei anyagában egy popzenei szám és Varga Judit egy másik filmzenéje is helyet kap.


A koncertet 18.30 órai kezdettel, Előhang címmel beszélgetés előzi meg, melyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az előadásra jeggyel rendelkezők.
A beszélgetés házigazdája, Fazekas Gergely.


Műsor


Biber: Battalia à 10
Varga Judit: Black & White
Ives: A megválaszolatlan kérdés
Varga Judit: Bending Space and Time - concerto grosso trombitára, zongorára, ütőhangszerekre és vonósokra - ősbemutató


Szünet


Arvo Pärt: Cantus in memoriam Benjamin Britten
Varga Judit: Lou Andreas-Salomé (részletek) - magyarországi bemutató
Grieg: Holberg-szvit, op. 40
Varga Judit: Mosar II