10/10
offtopic
tombenko 2016 máj. 26. - 17:08:06 10/10
(670/810)
Tessék, egy mérnöki pontosságú vulkán, a Mt. Mayon. Biztosan nem mûalkotás, teljesen természetes módon alakult ki.
10/10
offtopic
tombenko 2016 máj. 26. - 17:04:56 10/10
(669/810)
Mérnöki pontosságú is létezik.
offtopic
Vinnie731 2016 máj. 26. - 16:36:37 Előzmény Ljerk
(668/810)
na szóval, reagálva a hsz-ekre, csak annyit ehhez most röviden, hogy túl kockázatos lenne a tervezett Mars One expedíció az emberek számára. Habár én önként felajánlanám a csatlakozásom, mert biztos szükség lenne egy idegen életforma szakértõre is, de elõtte mindenképp megpróbálnám lebeszélni az útról a többieket.

Mérnöki pontosságú véletlen pedig nem létezik, azokat a szobrokat nem a homokvihar gyúrta össze a Marson. Feltételezem, hogy vagy valami mûemlékek lehetnek vagy valami csillagtérképet jelölnek az Orionhoz.
kybuck 2016 máj. 25. - 09:20:52 Előzmény csabaga
(667/810)
Ezt a legutóbbi látogatásod óta tudod, ugye?! :)
Ljerk 2016 máj. 24. - 22:51:57
(666/810)
Sok minden változhatott a Marson, akár olyan hõmérséklet is lehetett a víz és megfelelõ légkör mellett, hogy tartós élet alakuljon ki - de egy valami nem változott a Mars keletkezése óta: a gravitáció, ami kb. egyharmada a földinek.

Magyarán egész biztos nem hasonlított a legfeljettebb marsi életforma a mai földi emberre, mert a csontozatnak és a testfelépítésnek más paramétereknek kellett megfelelnie a Marson.
10/10
offtopic
tombenko 2016 máj. 24. - 21:07:18 10/10
(665/810)
A képnek az eredetijét is jó lenne megadni... Amúgy az evolúció során kialakult egy mintaillesztési hajlam, annak is köszönhetõek ezek a képek. Ez ugyanaz, mint a nyuszi alakú felhõ.
csabaga 2016 máj. 24. - 20:57:19
(664/810)
Mintha nem lehetne bármilyen képet hamisítani vagy nem lehetne az egész egy nagy homokozónak kinézõ bolygón akár véletlen is.
offtopic
jani-wan 2016 máj. 24. - 20:19:40
(663/810)
Az atmoszféra fejlesztõ reaktort már beindították?
Úgy emlékszem láttam egy ilyen dokumentum filmet is amiben az benne van. (Schwarzenegger játszott benne)
offtopic
Vinnie731 2016 máj. 24. - 20:13:01
(662/810)
gondolok itt többek közt a Mars arc-ra vagy az Obama fejszoborra, amikre semmilyen elfogadható magyarázat nincs. Egyre újabb és újabb emberi vagy állati alakot ábrázoló szoborról hull le a lepel errõl a piramisoktól hemzsegõ bolygón.
10/10
offtopic
tombenko 2016 máj. 23. - 20:17:19 10/10
(661/810)
Milyen szobrok? Amúgy a Mars-utazás leplezése lenne lehetetlen, úgyhogy ott semmilyen stúdiótrükkös felvétel nem lenne lehetséges, ahogy nem volt az a Holdnál sem.
offtopic
Vinnie731 2016 máj. 23. - 17:02:18 Előzmény tombenko
(660/810)
a Marson található szobrok katasztrófát sejtetnek, nem hiszem hogy bárki is bevállalná azt, hogy egy Idegen inváziós scifi-be torkollott ûrutazásba belevágjon.
De ahogy Torolt felhasználo is írta, nagyobb téma ma a Mars expedició, mert annak leleplezése lehetetlen lenne, és megint jöhetne a stúdiófelvételes beetetés.
10/10
offtopic
tombenko 2016 máj. 23. - 15:30:39 10/10 Előzmény Torolt Felhasználo
(659/810)
Viszont amit kutatnak, azt nem minden esetben lehet kiállítani. Mint mondottam, a holdkõzet egy laikusnak nem sokat mondana, egy darab szürkés kõzet, kb. a kõbányából valónak tûnik. Másrészt pedig nem túl nagy mennyiséget hoztak vissza, talán másfél mázsát, amit lehet tanulmányozni, úgyhogy nem sok értelme van ebbõl egy részt kidobni csak úgy kiállításra.

A másik: Igen, az egyszeri ember annyit lát, hogy böhöm nagy izémizé, mennyi üzemanyag kell a kilövéséhez. Ez tény. Viszont a Holdra leszálló egység lényegesen kisebb volt, már tömegét tekintve is, ennek egy része is ott maradt, és a holdi gravitáció is kisebb, ezért a szökési sebesség is kisebb. A szükséges üzemanyag-mennyiséget a Ciolkovszkij-egyenlet adja meg: http://latex.codecogs.com/gif.latex?v%3Dv_g%5Cln%5Cleft%28%5Cfrac%7Bm_h+m_f%7D%7Bm_h%7D%20%5Cright%20%29 . Ebben v_g a kiáramló gázsugár sebessége, ez olyan 4000-5000 m/s, m_f pedig a hajtóanyag mennyisége. A Holdról a szökési sebesség 2400 m/s, bár ennyire nem is kellett felgyorsítani, mivel fent már várta az anyahajó, elég egy ellipszispálya is. A Lunar Modul adatai: Tömege üzemanyaggal 4670 kg, üzemanyag 2350\,kg, azaz a hasznos tömeg 2320 kg. Ezeket beírva az egyenletbe a sebességre a 3148 m/s értéket kapjuk, azaz a Holdat röhögve, egy fokozattal elhagyhatta, és még maradt is üzemanyaga. Az adatokat amúgy kerekítettem, de ha gondolod, kérjél pontos értékeket a NASA-tól, és számolj azokkal.
offtopic
Ljerk 2016 máj. 23. - 14:09:56
(658/810)
Angol nyelvû leírás van a Saturn hordozórakétáról, amit az Apollo program miatt bõvítettek, hogy a Hold felé tudja küldeni az ûrhajót.

- https://en.wikipedia.org/wiki/Saturn_V

A képen a hordozórakéta és az Apollo ûrhajó együtt.

Természetesen, hogy jobban összekeveredjünk, és legyen húzása a Tom Hanks-es Apollo filmnek - mindig más mértékegységet használnak a különbözõ szakirodalmak. :) Hol liter, hol kilogramm, hol gallon, hol lb (pounds, US tömeg mértékegysége).

- http://www.apollosaturn.com/
- http://www.apollosaturn.com/s5news/p2-7.htm

Tehát, ha a 4500 kilogrammnyi visszatérõ modult 2300 kilogrammnyi üzemanyag Hold körüli pályára tudta állítani, akkor elvileg 420*2300 = kb. 900.000 kg üzemanyag kellett az Apollo Hold felé indításához. Látszik a képen, hogy 3-4 -szer annyi üzemanyag volt az indítórakéta 3 fokozatában - nyilván azért, hogy az elsõ két fokozat feltolja az Apollo mellett a harmadik fokozat súlyát is. Az én sac-per kábé meglátásom alapján stimmel is a dolog.
offtopic
Torolt Felhasználo 2016 máj. 23. - 11:52:29
(657/810)
Ja, egyébként de, el kell érnie a 2. kozmikus sebességet (most néztem meg a linket), bár azahhoz szükséges üzemanyag tárolható a keringõpályánhagyott modulon.
De még így is szükséges a pályakorrekcióhoz szükséges plusz üzemanyag (meg egy kevés tartalék), ami nem tudom mennyi, valaki nézze már meg a megadott hivatalos adatot és számolja ki valós-e a megadott adat. Tippra a 1/420 máris 1/400-ra nõtt.

Egyébként a számításod rossznak látszik, mivel a 1/6 G nem valószínû hogy egyenes arányos az 1G-hez, hanem szerintem exponenciális. Azaz a felhasznált energiamennyiség a Holdról való felszálláshoz kevesebb mint amit Te számolsz. Persze lehet hogy tévedek.

Az "Apolló Ûrhajó" cikknél ott a kifogásom hogy a hordozó- és hordozó segédrakéták nem szerepelnek a cikkben, márpedig azok nélkül a szükséges üzemanyagmennyiséget magamtól nem tudom kiszámolni.
Csak az ûrhajó saját hajtómûvének adataiot adja meg a cikk, az meg úgy túrós.

PS: a Hold elérésének kezdettõl nem volt semmi értelme amúgy,szóval a "ma nem lenne semmi értelme" kifogás semmiképpen nem áll meg.
offtopic
Torolt Felhasználo 2016 máj. 23. - 11:37:27
(656/810)
És ez kilogramban mennyi is?

Valamint hogy tökéletes legyen kéne egy rajz arról mekkora részét foglalja el a visszatérõmodulnak az üzemanyag, illetve (méretarányosan) a Földrõl való felszálláskor mennyi az üzemanyag és a szállított teher összesen a Holdról felszálláshoz képest. (remélem tiszta volt mi láttatná valakinek 8 általánossal is hogy miért nem kell három ökörnagy rakéta és kilövõpult a Holdról való felszálláshoz. Ha nem, csinálhatok elõzetes vázlatot. Nem, én nem fogom kiszámolni.)
Ljerk 2016 máj. 22. - 23:46:10 Előzmény Torolt Felhasználo
(655/810)
Utána olvasgattam, ha már szóba került.

Kozmikus sebességek: https://hu.wikipedia.org/wiki/Kozmikus_sebess%C3%A9g
Apollo ûrhajó: https://hu.wikipedia.org/wiki/Apollo_%C5%B1rhaj%C3%B3

Tehát a Földrõl a második kozmikus sebességet kellett elérni a teljes Apollo ûrhajónak (kb. 45 tonna súly). Ez 11,19 km/s.

A Holdra leszálló holdmodul kb. 15 tonna volt, de a holdmodul két egységébõl a leszálló modul nem jött vissza, csak a visszatérõ modul, ami kb 4.5 tonna volt. Ennek pedig csak az elsõ kozmikus sebességet kellett elérnie (a Holdon ez 1,66 km/s), mert a második kozmikus sebesség eléréséhez szükséges üzemanyag a Hold körül keringõ fõmodulban volt.

Tehát tizedannyi tömeget kellett hetedannyi sebességre gyorsítani, hatodnyi gravitáció mellett - ez 1/420-nyi energia szükséglet !!!!!

Plusz a Földrõl induló indítórakétának a késõbb leváló meghajtó fokozatokat (azok üzemanyagával együtt) is fel kellett gyorsítani, amit nekem nehéz lenne kiszámolni, de az indítórakéta üzemanyagának legnagyobb része valószínüleg erre ment el.
Torolt Felhasználo 2016 máj. 22. - 19:54:29
(654/810)
A kiállításnak az a köze ami a múzeumnak általában: ha nincs mit kiállítani, nincs is mit kutatni.

Az üzemanyagszámításokat meg egyszerûen szeretném megnézni, de nincs fent sehol. Én meg kis kretén vagyok, és csaka józan paraszti eszemmel gondolkodok, és azt látom hogy 3 b*szottnagy izé viszi fel azt a kis vackot, ami elméletileg önmagában el tudja hagyni a Holdat, és a számítások nélkül ez a pici agyamnak nem jön be.
Minden sz*rról csináltak már dokut, annyira hogy azt is belénksúlykolták hogy 2VH-t a zsidók vívták a nácikkal hogy újraalapíthassák Izraelt, és aki ebben kételkedik azt helyben el kell gázosítani, de valahogy a Holdról felszállás üzemanyagszükséglete sose jött szóba.

Te meg a sokadik vagy aki arra hivatkozik hogy "nem lenne értelme". De, lenne. Bebizonyíthatnák minden jogos kétséget kizáróan hogy képesek vagyunk rá, és hogy a Kormány, meg az Illuminátus nem hazudik akkora kamukat mint egy holdraszállás.
10/10
offtopic
tombenko 2016 máj. 22. - 19:01:34 10/10
(653/810)
A kiállításnak mi a köze a kutatáshoz? Amúgy a holdkõzetnek nem sok kiállítási értéke van, egy darab szürke kõ, elég lelombozó alapvetõen. Az ostobábbik fele a látogatóknak bejelentené, hogy "persze, holdkõzet..."
10/10
offtopic
tombenko 2016 máj. 22. - 18:59:35 10/10
(652/810)
Már a második ember állítja, hogy nem volt elég üzemanyaguk. Jó lenne, ha valaki az ezzel kapcsolato9s számításokat is mellékelné, valamint a valós üzemanyag-mennyiséget is.
10/10
offtopic
tombenko 2016 máj. 22. - 18:58:02 10/10
(651/810)
Azért érdemes lenne megnézni, hogy mekkora összeget kapott akkor a NASA, i9lletve mennyit kap most. Ráadásul kb. semmi értelme nem lenne. Amit lehetett, megtudták: egy kurva nagy kõgolyó, némi porral borítva. Az egésznek a lényege az volt, hogy a Szputnyik-1 okozta sokkból magához tért a nemzet, megint lehetett hazafiasan verni a mellüket. Aztán elmúlt a varázs, mostanra meg nincs olyan másik hatalom, akivel lenne értelme versenyezni, ráadásul van elég probléma idelent is. Esetleg ha valaki megoldja, hogy a holdporból valahogyan olcsón ki lehessen vonni értékes anyagokat, lehet, hogy megint lenne értelme odamenni, még esetleg pénz is kerülne rá. Ugyanez a helyzet a Marssal is. Kb. alapkutatás odamenni, ami senki nem tudja, mire lesz jó, ráadásul baromi veszélyes. Ha megvan a pénz rá, megvannak a vállalkozó emberek, lehet menni, addig csak annyi az értelme, hogy ezt is megcsináltuk, pipa.