4/10
danek87 2023 júl. 20. - 14:29:48 4/10
(790/810)
Annyira réteg sci-fi mint a Blade Runner 20419 vagy az Under The Skin,azoknál nekem bejött a meditatív tempó és végtelenségig kitartott snittek..ennél nagyon nem.
5/10
Filmekmindig 2023 márc. 30. - 09:11:22 5/10
(789/810)
Ha van kb 2 óra 20 perced amit haszontalanul akarsz eltölteni, nézd végig e filmet! Annyira feledhető...A maga idejében (1968) biztos nagy dobásnak tűnt-hozott is a konyhára bőröndszámra pénzt-, de az akkoriban menőnek számító látványtechnikán kívül süllyesztőben lehetne. A majomemberek utáni jelenetek is sokáig dialógus nelküliek-a kedves néző remélhetőleg vagy 3x hasra esett már az addig látottaktól-, majd a lapos vontatott beszélgetések nem csigáznak fel senkit. Stallone saját filmjeiben sem rosszabb, laposabb a mondandó kivitelezése. Az meg, hogy a film vége felé 10 percig nem érthető mi is történik pluszban lerontja a színvonalat. Biztosan jobb a könyv elolvasása után ahol meg van magyarázva minden pillanat, de azért nem így kell "működnie" egy filmnek. A fsz. bejut valami több idődimenzióban létező épületbe(?), de ez nem viszi közelebb őt semmihez. A végejelenet is szürreális nem tudom mi! A story alapját adó monolit-rejtélyre sem kapunk választ: 4 millió éves, újra sugároz valami jeleket; kiknek, miért,stb? Cirka 30 éve láttam a tv-ben,most a videa feltöltésből újra. Klasszikus vagy nem, ramaty volt. A "Kubrick-rajongóknak kötelező" kifejezés sem állja meg a helyét. 4-est adtam rá.
5/10
Ocsisonka 2023 febr. 20. - 20:25:59 5/10
(788/810)
Még nagyon régen láttam először ezt a filmet. Bizonyára nem ragadott meg, mert nem emlékeztem rá, ezért ismét megnéztem. Nos, nem kelltt volna. Bár szeretem a sci-fi filmeket, de ez nekem igen vontatott, elvont film volt, amibe mindenki azt magyaráz, amit csak akar. A látvány viszont valóban párját ritkító volt.
Zitandi 2023 jan. 15. - 21:52:04 Előzmény Kistupac
(787/810)
Tinikoromban láttam először, elbűvölt az őskori jelenet, filmen még sosem láttam olyat azelőtt. Nem mondom hogy értettem a fimet, de mégis az egyik kedvencem lett. A második részből is sikerült jó filmet késziteni, abból már kiderül miről is szól első. :-) Mindenképpen javaslom a könyvek elolvasását, letehetetlen, mint minden C.Clarke irás.
Kistupac 2023 jan. 14. - 17:00:03 Előzmény Robert_Feher1985
(786/810)
Szia! Egy 1968-ban bemutatott filmről beszélünk, aminek az alapjául szolgáló regényt Arthur C. Clarke kifejezetten Stanley Cubrick megrendelésére filmes feldolgozás céljából írta! Nehéz film? Az! Viszont tudni kell róla, hogy az egyetemes filmtörténet egyik legmeghatározóbb darabja, ne egy limonádét várj, akkor nem fogsz csalódni, ez a film nem egy Marvel mozi, kell hozzá bizonyos érettség, hogy befogadd. Akárhogy is, a valódi scifi tehát science-fiction : tudományos-kitalált (nem a holmi ufo inváziós sztorik az '50 -es évekből, vagy fénykardozós társaik) megteremtője, előtte nem volt hasonló, ez volt az, ami kikövezte az utat a Kapcsolat, az Érkezés, esetleg a Csillagok között című mostani és közelmúlt beli valóban igényes scifiknek, érdemes így nézni, lehet, hogy más megvilágításba kerül
10/10
Alanhun 2022 jún. 30. - 22:40:32 10/10 Előzmény öregvidra
(785/810)
Majs sikerül ;-)
10/10
Alanhun 2022 jún. 30. - 22:39:21 10/10
(784/810)
10/10
Alanhun 2022 jún. 30. - 22:37:52 10/10
(783/810)
A negativ hozzászolásaitokbol annyira süt hogy nem olvastátok a folytatásokat...
1/10
Sindelar 2022 jún. 16. - 11:56:03 1/10
(782/810)
Sosem értettem, amikor tartalmatlan, üres filmeket úgy próbálnak menteni, hogy hát régi film. És? Régen is csináltak érdekfeszítő, feszes, tömény, tartalmilag túlcsorduló filmeket. Ha csak 1968-ra gondolok, A majmok bolygója hasonló kategóriában és témában végig lekötött, ha a magyar filmekre gondolok, a Falak című film szerintem minden idők egyik legtartalmasabb és gondolatokban leggazdagabb filmje, A Pál utcai fiúk szenzációs, Fiúk a térről stb-stb; egy film "életkora" nem mentség arra, ha unalmas. Régen is gyártottak nagyon is érdekfeszítő filmeket, sőt, akkor csináltak csak igazán ilyeneket. Az Űrodüsszeiát több barátom is nagyra tartja, de ők sem tudták megindokolni, miért is tetszik nekik ez a film.
7/10
trikolor 2022 máj. 18. - 21:51:32 7/10
(781/810)
Azokkal értek egyet, akik azt mondják, hogy a különleges látványvilág repítette a filmet a kultikusok közé.
És az is igaz, hogy ez a film egy évtizeddel megelőzte a korát.
Maga a sztori és a színészek elég unalmasak.
A zene viszont jól passzol a filmhez.
A film értékelésénél mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a premierje óta eltelt több, mint fél évszázad.
A kortársaival összehasonlítva ez egy jó film.
Kissé túl van értékelve, de sci-fi rajongóknak kötelező. 7/10
3/10
sexykex 2022 ápr. 02. - 10:53:42 3/10
(780/810)

Kezdjük talán azzal, hogy már a könyv sem tetszett. Mivel azonban Kubrick és kultfilm napokat tartottam, megnéztem. Jutott is eszembe számtalan, szebbnél-szebb gondolat:


- Az első 3-4 perc gyalázatos és értelmetlen. Pont annyira, mint a vége.
- Nem lehetetlen, hogy Isten egy űrhajón érkezett, mert elég sok majom járkál még mindig a kétlábúak között. Ők lehetnek az úttörők utódai.
- A vízért már akkor is harc volt, és ha visszatérünk a monolitunk mellé, akkor újra harc lesz. Ráadásul eszközhasználat = gyilkosság! Mindig tanul az ember, ha már egyszer majom.
- A filmzene kész tragédia. Néha fájni kezdett tőle a féléve kihúzott fogam helye. Amúgy a filmben egy óra után kezdődött valami érdemleges.
- Őszintén? A computer kinyiffantása az egyetlen értékelhető momentum. Én is utálom, ha egy gép okosabb nálam és azt hiszi, hogy ő a főnök. Nem irigylem a mai kölyköket: az MI vagy AI kezdetben kitörli a feneküket, azután ha észhez tér kiszívja a vérüket is. Persze csak akkor, ha nem lesznek eléggé intelligensek a használatukhoz.

nappalitv 2022 márc. 19. - 09:14:38
(779/810)
Most képzeljük el, hogy vizionálták a microsd kártyákat is... még a mágnesszalagok se mozognának a filmen :)
7/10
támadómókus 2022 márc. 19. - 01:14:40 7/10 Előzmény Túrin
(778/810)
Nem azt írtam, hogy ERRE volt programozva HAL, csak nem fejtettem ki.


Már nem emlékszem részletesen a filmre, de valószínű, hogy azért írtam azt, amit, mert a cselekményből következett, hogy HAL számára nem a legénység élete az elsődleges prioritás.
Mondta is az embernek, hogy "Ez a küldetés számomra túl fontos ahhoz, hogy miattatok tegyem kockára." Magától nem talál ki ilyet egy gép, hogy a küldetés hűde-hűde legfontosabb, csak, ha bele van programozva valahol. Lehet, hogy más fontos dolgokat is figyelembe kellett volna vegyen HAL, csak meghibásodott, de a tényen nem változtat, hogy egy igazán intelligens ember nem bízná magát egy emberi személyiségű (azaz akár még hisztis természetet is produkáló) gépre. Eleve, akik az igazi emberi intelligenciát akarják utánozni, azok ostobák. Miért? Mert az igazi intelligencia, amit az emberek az emberi intelligenciáról mintáznak, tartalmaz egy túlélési ösztönt is. Pont ezért, ha egy gép hagyja magát lekapcsolni, az nem mondható igazán intelligensnek. HAL nem is akarta hagyni, hogy kikapcsolják. Szerintem a mesterséges intelligenciáknak pont elég lenne annyit tudni, amivel bonyolult feladatokat ellátnak. Nem is értem, minek akarnak a tudósok személyiséget meg érzelmeket rekonstruálni a gépeknek, mikor ezek a dolgok csak élni akaró társas lények esetén értelmes tulajdonságok. Tudjuk, hogy az emberekkel általában pont az érzelmeik miatt van probléma, attól tudnak veszélyessé válni... Akkor mégis miért akarnak igazi intelligenciát utánozni, ami valójában veszélyes?? A tudományos felfuvalkodottság miatt, hogy Istent akarnak játszani...
Na jó, a kedvedért elolvastam a Wikipédián a cselekményt, és tessék, a gép nem szégyellt kinyírni bárkit is:
"A HAL viselkedése miatt aggódva Bowman és Poole bemennek egy EVA-kapszulába, hogy úgy tudjanak beszélgetni, hogy HAL ne hallja meg őket, és megállapodnak abban, hogy ha bebizonyosodik, hogy tévedett, akkor lekapcsolják HAL-t. HAL szájról olvasás segítségével követi a beszélgetésüket.
Miközben Poole egy űrsétán az újból hibásnak jelzett antennaegységet próbálja kicserélni, HAL átveszi az irányítást a kapszula felett, elvágja Poole oxigéncsövét, és sodródni hagyja a világűrben. Bowman egy másik kabinba száll, hogy megmentse Poole-t; amíg ő kint van, HAL kikapcsolja a életfenntartó rendszer funkcióit a három másik, felfüggesztett életműködésben lévő legénységi tagnál, és ezzel megöli őket.
Amikor Bowman visszatér a hajóra Poole holttestével, HAL nem engedi be, mondván, hogy az űrhajósok veszélyeztetik a küldetést."
Ha számodra ez mellékes információ, hogy egy gép így működjön, amire emberéleteket bíztak, akkor talán te is egy HAL-szerű, nem túl empatikus gép vagy...

10/10
Gts08 2022 jan. 25. - 18:14:44 10/10 Előzmény Robert_Feher1985
(777/810)
De ezt úgy mondod, mintha tiéd lenne A vélemény, mindenki másé egy nagy kalap szar és kész. Oké, meg tudom érteni ha valaki utálja ezt a filmet, sőt. Azért ez egy mocsok nehéz film.. Ezt a filmet lehet utálni, vagy imádni. Középútról nagyon eddig még nem hallottam. Nyilván azért, mert szinte az összes művészfilm (ugye ez is az) azért nem mindenkinek jön be. Tipikus: vagy 1/10, vagy 9.5/10.. A kommentem eddigi részéből gondolom ki lehet következtetni, melyik táborba tartozom. De ez a filmek szépsége, hogy mindenkinek van véleménye, mert nem vagyunk robotok és van ízlésünk. Ezt a szépséget nem szeretném ha lerombolnád azzal, hogy itt most univerzálisan jelented ki, hogy ez a film szar és csak a tiéd a jó álláspont. Nem azt akarom kérni, hogy szeresd a filmet, sőt nyugodtan utálhatod tiszta szívedből, csak azt, hogy ne tégy úgy, mintha te szarnád a spanyolviaszt! Én sem szarom, van véleményem, oké, elmondom, de hogy most megérdemelte a díjait, meg hogy milyen szar és kész, ennyi, ezt ne csináljuk már, főleg hogy lehet akármilyen rossz ez a film, van egy eltulajdoníthatatlan érdeme: ez inspirált rengeteg mindent. Úgyhogy hatással volt a későbbi filmrendezőkre, illetve filmekre, szóval egyenes útja volt innentől kezdve a filmtörténelem nagykönyvébe.
10/10
WynNyback 2022 jan. 12. - 19:35:32 10/10
(776/810)
Alapmű.
10/10
Dóra A Felfedező 2021 szept. 11. - 15:58:35 10/10
(775/810)
Izgalmas gondolatokat képes ébreszteni az emberben: https://youtu.be/JFm5BvlUAVE
9/10
MagicalCinema 2021 aug. 15. - 21:11:21 9/10
(774/810)
Érdekes film, érdemes megnézni. A képkockák lenyűgözőek, még ha igen régi is.

Mai szemmel nézve talán lassú a cselekményvezetése, de akkoriban, több, mint ötven éve még nem volt ennyire rohanó, túlhajszolt világ mint most.
2/10
öregvidra 2021 febr. 27. - 10:46:37 2/10
(773/810)
Még soha nem sikerült végignézni.
1/10
Sindelar 2021 febr. 15. - 01:16:01 1/10
(772/810)
A film, amely alatt kétszer aludtam el. Tartalmatlan, érdektelen, túlhájpolt film. Imádom azokat a tartalom-orientált filmeket, amelyeket a végtelenségig lehet boncolgatni, ez viszont egy hatásvadász üresség.
AdiRicka 2020 szept. 02. - 13:18:02
(771/810)
Az egyik kedvenc filmem, mióta először megnéztem. Megértem azt is , ha valaki unalmasnak találja, mert valóban kevés benne cselekmény, de ez a film inkább meditatív jellegű, lehet, hogy kell hozzá egy bizonyos hangulat is, hogy élvezhetőbb legyen. A film főleg képekkel komunikál, Kubrick főleg a fényképezésben volt zseniális és olyan képsorokat alkotott 1968-ban, amik még mai szemmel is lenyűgözőek, abban az időben az erre fogékony embereknek katartikus élmény lehetett, bár nekem 2016-ban is az volt. Két fő gondolatot ír körül, az ember kapcsolatát ezzel a titokzatos idegen inteligenciával és a saját maga által alkotott mesterséges inteligenciával, szerintem ezeket rendkívül elgondolkodtatóan és érdekesen adja elő a film, és nem igazán értem, hogy ezen feül miféle tanulságot kellene még leszűrni.

Főleg az tetszik benne, hogy az idegen lényeket, úgy mutatja be, ahogy még azelőtt és utána egyetlen film sem. Vajon ha bármilyen kapcsolatba lépnénk egy nálunk sokkal fejlettebb inteligenciával, fel tudnánk mi azt fogni a pici agyunkkal, vagy csak állnánk tátott szájjal, mindenféle felfoghatatlan dolgot vizionálva és tapogatnánk a monolit tömböt? Vagy hogyan néz ki egy féreglyukon keresztüli utazás egy szuperfejlett inteligencia segítségével, felfognánk ésszel amit látnánk? Meg tudnánk érteni, hogy mit akarnak tőlünk, vagy csak sodródnánk a kicsit félelmetes élmények között egy különös lakásban abban bízva, hogy jó vége lesz? Ez az inteligencia az embernek szinte egy isten, hogyan tudnánk mi őt megérteni? Olyan ez, mintha egy macskával akarnám megértetni a Jancsi és Juliskát.



Tehát szerintem Kubrick ezzel a filmmel a felfoghatatlant mutatta be zseniálisan. Az én reakcióm a filmre a csodálat volt, napokig nem tudtam magamhoz térni. Egyébként arra is rá kellett jönnöm, hogy a nagyon megosztó filmek általában zseniálisan jók.