9/10
Keló Scofield 2013 ápr. 05. - 18:16:18 9/10 Előzmény -greghouse-
(335/475)
OFF

Akkor a "Prometheus" is hasonló hajó lenne, vagy az egy igazi titán? :)
10/10
peti2006 2013 ápr. 05. - 15:45:29 10/10
(334/475)
Háromszor láttam már idén. Eddig kb. 20-szor. Nem emlékszem filmre, amit bármikor mutatnak megnézek.
10/10
olahmiki1959 2013 ápr. 05. - 00:27:00 10/10
(333/475)
"a szinkron is mûfordításnak számít, és így önálló szerzõi joggal bír."

Ezt nem tudtam.
Viszont, a magyarok dörzsöltségét ismerve, biztosan meg lehetne vezetni az amerikaikat, akiknél, - bizonyos szempontból, - naivabb, átverhetõbb népség nem létezik a földön.
Néhány jelentéktelen helyen történõ szövegváltoztatással talán megoldható lenne a dolog, hogy ugyanakkor a lényeg, a fontos mondanivaló, a poén változatlanul benne maradhasson a filmben.

Amikor pedig az amcsik jóváhagyólag rábólintanának a dologra, akkor mi cinkosan összekacsintanánk...:))
KurtWagner 2013 ápr. 04. - 23:55:07
(332/475)
"Régebben már írtam róla, most is csak meg tudom ismételni, hogy ha már jogdíj, és mindenféle egyéb szempontból idõnként új szinkront kell készíteni a filmekhez, akkor legalább "vegyék le", írják le szóról-szóra a filmek régi, klasszikus, mindenki által ismert szövegeit, és az új szinkronhangokkal azokat a szövegeket, bemondásokat, poénokat mondassák el!"

Ezzel meg is indokoltad, hogy miért nem lehet olyan, mint az eredeti. Mert ha már a jogdíj miatt kell újra szinkronizálni, akkor a szöveget sem vehetik át teljes egészében. Mivel a szinkron is mûfordításnak számít, és így önálló szerzõi joggal bír. Sajnos.
offtopic
Vinogradov 2013 ápr. 04. - 22:50:29
(331/475)
Kedves Miki!

A legkevésbé sem fogunk összeveszni!

Tény: a klasszikus szinkron kivtélesen jó lett. Én általában: egyáltalán nem hiszek az újraszinkronizálásokban, így a jelen film esetében sem kedveltem meg túlságosan a "rendezõi verziót". De mégis, a körülményekhez képest tûrhetõnek tekintem. Tény, a réginek nyomába sem ér, de mint írtam, a régi még a korabeli színvonalhoz képest is különleges, kiváló lett.

A Szárnyas fejvadászra vonatkozókhoz még hozzáfûzném, hogy - szerintem - angolul is élmény. Egyszer mindenképpen ajánlom megtekintésre.

A "director's cut" tekintetében maradjunk abban, s ezzel talán te sem fogsz ellenkezni, hogy, bár az sokkal kevésbé informatív, ugyanakkor balladisztikusabb, rejtélyesebb, és szerintem, pont ezáltal, sokkal nagyobb szerep jut a történetben az atmoszférának.

Mondhatod azt, persze, s talán joggal is, hogy jóval kevesebb információra is derül fény. Ugyanakkor, éppen a narráció mellõzése révén, a rendezõi változat sokkal líraibb, sokkal inkább a vizualitásra helyezi a hangsúlyt, s kissé személytelenebb is lesz, ami mindenképpen segít a fõ konfliktusra helyezni a hangsúlyt és egyúttal, sokkal balladisztikusabbá teszi a filmet, ami egyáltalán nem árt meg neki.

Szerintem mindkét verziónak megvan a maga relevanciája, és mindkettõt kedvelem is. De számomra az újabb verzió kicsit kedvesebb. Remélem, ezzel a véleménnyel már inkább ki tudsz egyezni, mint az elõzõekkel.

Pláne, hogy az "Apokalipszis most" rendezõi változatára vonatkozó véleményedet is osztom, igaz, az nem utólagos "director's cut", hanem a korábban kényszerûségbõl kihagyott szekvenciákkal kibõvített verzió. Ebben a tekintetben például nagyon magas színvonalú a David Lynch-féle Dûne rendezõi változata, amely sokkal jobb az eredeti verziónál és sokkal regényhûbb is.

Azt is ajánlom szíves figyelmedbe. :)
10/10
olahmiki1959 2013 ápr. 04. - 22:03:43 10/10
(330/475)
Kedves Vinogradov!

Azon történelmi pillanatok egyikét fogjuk megélni, amikor nem értünk egyet!

A "Nyald ki a szemfenekemet!" kifejezés - talán emlékszel, talán nem, - "A Bolygó neve: Halál" címû film talán legemlékezetesebb bemondása, az új szinkront készítõk legnagyobb, mondhatni, történelmi "bûne", hogy kihagyták a filmbõl.
Régebben már írtam róla, most is csak meg tudom ismételni, hogy ha már jogdíj, és mindenféle egyéb szempontból idõnként új szinkront kell készíteni a filmekhez, akkor legalább "vegyék le", írják le szóról-szóra a filmek régi, klasszikus, mindenki által ismert szövegeit, és az új szinkronhangokkal azokat a szövegeket, bemondásokat, poénokat mondassák el!

A Szárnyas fejvadász.
Láttam felirattal, - én személy szerint nem szeretem a feliratos filmeket, hiszen - ha belegondolsz, - teljesen életszerûtlen, hogy nézel egy filmet, ráadásul egy olyat, amelyben az operatõri munka, a díszletek, a hihetetlenül gazdag képi információ, a látvány esztétikuma talán az egyik legfontosabb alkotórésze a filmnek, és közben a film alján szövegeket kell olvasnom, miközben fontos képi információk "elmennek" a szemem mellett, kikerülnek a figyelmem alól.
Nagyon gyorsan tudok olvasni, mégis sérül és szegényedik az élmény, ha olvasnom kell a film nézése közben.
De ezen lépjünk túl.
A "Szárnyas fejvadász" elsõ változata azért volt - szerintem - nagyságrendekkel jobb, mint a "rendezõi változat", mert a narrátor szerepe dramaturgiailag döntõ volt a történet megértésében, személyessé válásában, a nézõkkel való együtt lélegzésben.
Rengeteg példát említhetnék, de csak néhányat mondok, ami eszembe jut.
A film legelején, amikor Deckarm az esõben támasztja a kínai utcai étkezõvel szemben a kerítést, a narrátor elmondja, hogy ki õ, mit keres itt, a "rendezõi változat"-ban meg azt látod, hogy egy alak ácsorog az esõben, és annyi.
És késõbb is, az egész filmen keresztül megosztja veled az érzéseit, kétségeit, a replikánsok legyilkolásakor a vívódásait, a nyomozáskor a gondolatait, a lánnyal kapcsolatos érzéseit, ébredezõ, talán még önmagának sem bevallott szerelmét.
A "rendezõi változat"-ból mindez kimarad, - számomra ezért sokkal érdektelenebb, idõnként bosszantóbb, idõnként információszegényebb a film, mint az, amit eredetileg megismertem.

Természetesen, ez az én véleményem.
Az a tapasztalatom, - biztosan van rengeteg ellenpélda, - hogy a rendezõi változatok a legritkább esetekben lesznek jók.
Egy film elkészül, világsikert arat, ismert lesz, és klasszikussá válik, aztán évtizedekkel késõbb jön a rendezõ, aki elérkezettnek látja az idõt, hogy végre megvalósítsa önmagát, és az esetek nagy többségében nem sikerül neki.
Egy olyan filmet tudok neked mondani, aminek az új változata valóban ugyanolyan jó, vagy talán még jobb lett, mint a "régi".
Ez pedig az "Apokalipszis, most", Coppola vietnami háborús remekmûve.
Az tényleg jó lett, ráadásul vagy félórával hosszabb is, mint a régi.
De az általam eddig látott szinte összes film rendezõi változata közül, egyik sem váltotta be a hozzá fûzött reményeket.
Akkor pedig minek?...
czarpika 2013 ápr. 04. - 20:16:47
(329/475)
Sziasztok

Ma megnéztem a Tv-ben a filmet, majd utána a régi szinkronnal mintha egy teljesen más filmet néztem volna, természetesen a régi szinkron javára.
Megunhatatlan.
10/12
:)
_mason_ 2013 ápr. 04. - 20:12:08
(328/475)
nekem ez a film nem igazán tetszett, bár el tudtam nézegetni. megértem, ha nem értetek velem egyet, elvégre nagyon közkedvelt filmrõl van szó. ettõl függetlenül megvan róla a véleményem.
Vinogradov 2013 ápr. 04. - 18:37:14 Előzmény olahmiki1959
(327/475)
Kedves Miki!

Csak finoman, ha kérhetem! ;)

Ami a jelen alkotást illeti, szerintem is meglehetõsen kiemelkedõ volt a film eredeti szinkronja, de azért az új sem lett olyan elborzasztó és rettenetes. Az eredetihez képest persze tényleg rossz, de az mondjuk egy kivételesen jól sikerült darab, még a régi színvonalhoz képest is!

A Szárnyas fejvadászra vonatkozók tekintetében viszont már nem annyira egyezik a véleményünk.

Elõször is: szinkronnal meg sem néztem, és õszintén szólva nem is érdekel. Sem kortárs, sem késõbbi, sem semmilyen szinkron. Miután háromszor már láttam felirattal, úgy döntöttem, ez most már így is marad. Nem is tudnám már élvezni szinkronnal, annyira hozzánõtt nekem a filmhez az eredeti hang.

Másrészt viszont: a rendezõi változat zseniális. Semmi "össze-vissza vagdalás" nincs benne!

Sõt, Ridley éppenhogy rejtélyesebbé, izgalmasabbá és ezért élvezetesebbé tette a filmet, például a narráció elhagyásával is. Az újravágott verzió szerintem igazi mestermû, és áldassék a direktorunk neve, hogy megcsinálta!

És már bocs, de nem nyalom ki a szemfenekedet! ;)

Akkor sem! :)
vino-et-veritas 2013 ápr. 04. - 18:19:38
(326/475)
OFF
Mostanra annyira "klasszikussá" vált az Alien-sorozat (vagy az ingerküszöb megy egyre lejjebb?), hogy lassan már a reggeli gyereksávban is vetíteni fogják (pl. Alien - március 28., Film+, 14.45!)...
10/10
olahmiki1959 2013 ápr. 04. - 05:40:20 10/10
(325/475)
Oké!

A dolog lényege: ez a változat hajítófát sem ér ahhoz képest, amelyet mindnyájan megszoktunk és megszerettünk évtizedekkel ezelõtt, az feszes volt, logikus, és a legelsõ SZINKRON! az egyszerûen zseniális, megismételhetetlen, tele volt mára már klasszikussá vált bemondásokkal, hatalmas, karakteres magyar színészek hangjával.

Engem abszolút nem érdekel, hogy ez a változat hány perccel hosszabb a régi moziváltozatnál, semmit nem tesz hozzá a történethez, a szinkronja pedig gyakorlatilag értékelhetetlen.
Nem rossz, hanem katasztrofálisan gyenge fércmunka, tele tök ismeretlen, egyéniség nélküli, fõiskolai szintû senkikkel, akik annak rendje-és módja szerint, agyon is vágják a filmet.

Kicsit hasonlít a dolog ahhoz, amit a Szárnyas fejvadász címû, filmtörténeti jelentõségû kult-filmmel csináltak, amit "rendezõi változat" címen sikerült teljesen összezagyválni, kihagyva talán a dramaturgia szempontjából legfontosabb, narrátor részt belõle, ami által egy hótt unalmas, nehezen követhetõ, sokszor érthetetlen katyvasz lett ebbõl a máskülönben a mûvészfilmek színvonalát is elérõ remekmûbõl.
Meghajlok Ridley Scott nagysága elõtt, de amikor elkezdte összevissza vagdalni a Szárnyas fejvadászt, olyat húztam volna a kezére, hogy még most is megemlegetné...

Az Aliens a régi változatban, eredeti szinkronnal egy elképesztõen izgalmas remekmû, ebben a változatban, és ezzel a szinkronnal hajítófát nem ér.
Senkinek sem ajánlom a megtekintését!
Ez egy súlyos mondat, de vállalom!
Aki ismeri az eredetit, annak azért, mert ez borzasztóan kiábrándító, és csak rontana az emlékein, aki pedig most látja elõször, annak azért, mert nem fogja érteni, hogy ezt a fost miért tartják egyesek olyan nagyra.
Inkább próbálja megszerezni a régi moziváltozatot, a legelsõ, klasszikus szinkronnal, garantálom, hogy élete egyik legnagyobb filmélményében lesz része!

Akinek pedig más a véleménye, az nyalja ki a szemfenekemet!!!...:)))
zimezum11 2013 ápr. 03. - 22:30:48
(324/475)
***GIGA SPOILER :)) ***

folyt. elõzõbõl
"gardróbból egy szakaszt meg egy böszme nagy ûrhajót és senki se kérdezte meg,hogy hova lesz a fuvar,öcsi?"

szóval sztem jah, pontosan ez történt, sokkal logikusabb ezt úgy nézni, h Burke kavarja a xart egész végig a saját malmára, kezdve onnan, hogy kiküldte a telepeseket lecsekkolni az idegen roncsot, átbaxta Ripley-t a hogy törli a priuszát feltéve ha jön, elhoz egy csapatszállító ûrhajót a gyarmatügyi flottától (biztos volt valami kontaktja ott is, akinek beígérte a potenciális biofegyvert) , a hozzávaló a minimális személyzettel : 1 android, meg a zöldfülû hadnaggyal, és "balek" szakasszal(ép eltáv elõtt) ...

elsõ rész: fogtak egy idegen figyelmeztetõ jelet, feldobtak egy andoridot a hajóra nézze már meg miaz (a legénység feláldozható) ez elég költséghatékony jó megoldásnak tûnhetett a Társaság részérõl
honda1990 2013 ápr. 03. - 22:20:28
(323/475)
Hát megint felbosszantottam magam.Egy darabig néztem a filmet,nem mindha nem láttam volna jopárszor,és akkor megint láttam egy kivágot részt. Nem elég hogy az eleve rövidebb vágott filmet adják le de még ezt is megvagdossák hogy ne kelljen kirakni még a ki....szott 15ös karikájukat se. Hogy a pi...ba nyúlhatnak hozzá az ilyen nagy filmekhez??Nagyon fel tudnak idegesíteni az ilyenekkel és egyre több az ilyen film.
zimezum11 2013 ápr. 03. - 21:57:42
(322/475)
***SPOILER***

elég rég láttam már a harmadik részt (ill. olvastam a könyvet), de a Társasság mintha csak abban a filmben, a mélyûri hálózatról értesült volna az egészrõl (a mittuménhogyhívják bõrónigazgatótól), jöttek is a spéci egységek a film végén, vagy rosszul emlékszem ?
Killbox 2013 ápr. 03. - 21:47:16
(321/475)
***SPOILER***

De ha a fél birodalmi gárdát hozzák,akkor nemigen lehetett volna titokban tartani.Az elsõ részben is csak egy arra járó vontatót küldtek.Direkt küldtek egy kis létszámú,nyegle brigádot,akik persze azt hitték,majd õk lesznek a janik,de csak feláldozható szalmabábuk voltak.Burke meg csak leakasztott a gardróbból egy szakaszt meg egy böszme nagy ûrhajót és senki se kérdezte meg,hogy hova lesz a fuvar,öcsi? Itt mindent a Weyland-Yutani társaság tartott kontroll alatt.Burke-öt is,csak lehet,hogy õ nem tudta.A lényeket persze nem:D
zimezum11 2013 ápr. 03. - 21:25:06
(320/475)
***SPOILER***

"A böszme nagy ûrhajóval csak egy osztag ment viszont már a Társaság sara,merthogy újfent akartak egy idegent maguknak,ahogyan ki is derült,hogy Burke-nek ez a feladata, mint az elsõ részben Ash-nek."

nincs itt Társaság, Burke van saját szakállra, a Társaság hozhatott volna mittuménmennyi csillagrombolót meg lépegetõket meg a fél birodalmi gárdát :)) ez egy ember szervezése különben nincs értelme
Killbox 2013 ápr. 03. - 21:13:18 Előzmény Tarzaan
(319/475)
***SPOILER***

Én meg veled értek egyet sok mindenben.
A rámpa lent hagyása, a bemasírozás az embriókamrába,az ûrhajó egyedül hagyása elég nagy hibák a forgatókönyvben,mivelhogy sokat próbált ûr-tengerészgyalogosok hajtották végre.(Bár az arcuk megvolt hozzá!:P, inkább figurák voltak,mint profik.) Valamint a cselekmény alakulását is nagyban befolyásolták, pl. elpusztult az osztag fele, aztán nem tudtak elmenekülni,mert lezuhant a leszállóegység.
Ezek eléggé nyögvenyelõsen erõltetett mozzanatok,ha az ember kicsit belegondol.Így persze jóval látványosabb és izgalmasabb lett a film,de kicsit hitelét is vesztette,túl hollywood-i lett,popcorn ízû.Kicsit többet kellett volna rágódni a forgatókönyvön Cameronnak és akkor ezek a részek is megoldódtak volna valahogy máshogy.
A böszme nagy ûrhajóval csak egy osztag ment viszont már a Társaság sara,merthogy újfent akartak egy idegent maguknak,ahogyan ki is derült,hogy Burke-nek ez a feladata, mint az elsõ részben Ash-nek.
Nekem kicsit erõsnek tûnik még a végsõ leszámolás is, Ripley kapaszkodik a zsilip szélén,neki meg a lábfejébe kapaszkodik egy gyilkos ûrlény,mely ki tudja,hány tonnát nyom,és persze nem szakad le se a karja se a lába tõbõl!!!Ugyan már...
zimezum11 2013 ápr. 03. - 21:08:29 Előzmény Tarzaan
(318/475)
"Csak néhány - SPOILER"

ez Burke magánakciója saját hatáskörén belül, saját kapcsolati tõkéjével, lehetõleg fû alatt egy újonc /legkevésbé sem önjáró, kontrollálható/ hadnaggyal, most mit vártál :)
10/10
-greghouse- 2013 ápr. 03. - 17:08:15 10/10 Előzmény Keló Scofield
(317/475)
Én is egyetértek. Egy nagyon profi módon (az izgalom szempontjából) megcsinált sci-fi.
Egyetlen egy apró "különvéleménnyel", hogy engem MINDEN sci-fiben zavar, hogy iszonyú nagy kihasználatlan terek vannak benne, teremnyi kapitányi híd, stb. Lehet osztani szorozni, hogy ilyenkor a hajó tömege hatványozódik, következésképp a szükséges energia is, amihez tárolók és gépek kellenek, ami tovább növeli. A fölösleges térnek mindig minimálisnak kell lenni, mert semmilyen energiaforrás nem végtelen.
....De mondom, itt sem, meg a Star Trekben sem zavar különösebben, ez egy ilyen mûfaj. Aligha lenne ilyen élvezetes a film ha olyan realisztikusan ábrázolná az Enterprise-t vagy a Nostradamust mint az Apolló 13 szûk kabinja (egyébként ott is sok mindenbe bele lehet kötni, ott talán még jogos is, mert megtörtént esetet próbált hûen leírni).
czarpika 2013 ápr. 01. - 19:34:21
(316/475)
Hihetetlen, hogy majd 30 éves film. A legjobb film a kategóriájában. Csak ezzel a szinkronnal borzasztó.