aser10 2017 jan. 05. - 11:40:55
(615/715)
Ezek az újabb koreai történelmi sorozatok egyre gyengébbek, a mostani még A Fény hercegnõjét is alulmúlja, pedig már az se nagyon emlékeztetett az régi jó elõdökre (A palota ékköve; Silla királyság). A mostaniak nagyon szappanoperásak, nem csoda, hogy Csoma Mózes sem adja már a nevét ezekhez. Az igaz, hogy látványban még mindig minõségiek és a szereplõk is remekül játszanak, de hiányzik belõlük az a komplex, bonyolult, sokszor ellenmondásos karakter, ami pl. a Sillában is megvolt (leginkább ott),
és hiányzik az erkölcsi mondanivaló, ami a szappanoperák fölé emelni némileg.
Itt a kedvenc karaktereim Vang-ju és Taltal, és a két színész remekül hozza a figuráját, értük mindenképp érdemes nézni ezt a sorozatot. Kivételesen a szinkron is remekel.
Ljerk 2017 jan. 04. - 16:59:40
(614/715)
A stílus tökéletes - teljesen "bazári" ... :) - raklapon görgõ fotel, laza pizsamás viselet. Igazából csak egy repülõ cukormókus és Picasso kék korszaka hiányzik a képrõl.
8/10
napraforgó 2017 jan. 04. - 13:35:55 8/10
(613/715)
Hozzám jöhetne a kis pizsijében, nem zavarnám el...
9/10
K. Judit 2017 jan. 04. - 13:17:01 9/10
(612/715)
Ebbe a fotóba véletlenül botlottam, néha el kell vállalniuk ilyen melókat is (persze azért ne sajnáljuk õket, sok pénzt kapnak ezekért :))
R.mara 2016 dec. 31. - 07:13:44
(611/715)
Ebben a korban teljesen természetes volt, hogy sámánhoz/boszorkányhoz fordultak az emberek. Sõt, még századokkal késõbb is ezt tartották a legkézenfekvõbb megoldásnak. És nem csak keleten, hanem Európában is. Most adják az Outlander második évadát, ami a XVIII. században játszódik. Ott is simán megvádolják a hõsnõt varázslattal és átokkal.
Ami azt jelenti, hogy benne volt a köztudatban, hogy ha valami különös, vagy rossz dolog történik valakivel, akkor bizonyosan varázslat van mögötte.
8/10
napraforgó 2016 dec. 31. - 04:16:53 8/10
(610/715)
Nem tudom, hogy ez az Átok c. epizód kellett-e bele. Annyira gyerekes ez a füstbõl készült kutya, amely még harap is... meg még meg is látszik a nyoma. Igaz, a harapásnyom egyáltalán nem kutya fogsorra utal, teljesen emberi kör alakú....
Nem tudom, miért kell a rémálmokhoz valamiféle átkot társítani. Azért Nyang tudhatta, hogy Tanasiri nem lesz boldog a terhessége hírére, és ahogy megölette Pak úrnõt, úgy ellene is szervezkedik majd. 9 hónapig kivédeni egy féltékeny nõ különbözõ próbálkozásait eléggé megterhelõ lehet, mindenféle átok nélkül is. Sõt még utána sem lehetett volna nyugodt, hisz a gyerek ellen is bármikor elkövethettek volna merényletet. Egy olyan korban, amikor amúgy is nagy a gyerekhalandóság - elég a kicsit megfertõzni valami gyerekbetegséggel és már lehetséges is a "természetes halál".
8/10
napraforgó 2016 dec. 29. - 17:08:08 8/10
(609/715)
Elég meredek dolog volt ez a szinte nyílt merénylet a császár és a kegyence ellen.
Nagy hiba volt a császárnét életben hagyni, amikor kettesben volt Nyanggal. A kis csaj ezt biztos nem bocsátja meg neki.
Csak néztem, hogy a végén Nyang milyen vasvilla szemekkel nézett Vangjura. A király elárulta õt, hajlandó volt eltûrni, hogy õt állítsák be bûnbakként. Azt persze nem tudhatta, hogy miközben õ a császárral menekült, a háta mögött megpróbálta feltartóztatni a merénylõket. Az élete árán is megvédte volna. De Nyang ezt nem tudja, õ csak ennek a szóbeli árulásnak volt a tanúja. És talán emiatt tépi ki az iránta érzett szerelmet a szívébõl. A császár meg hogy összeszedte magát arra az idõre, amíg kimentette a lányt El Temûr karmaiból. Meglepetést okozott, amikor besétált a nagyterembe.
8/10
napraforgó 2016 dec. 26. - 05:55:11 8/10
(608/715)
Innentõl nagyon kell figyelni, hogy aznap épp mikor kezdõdik!
Cafee. 2016 dec. 22. - 01:09:24
(607/715)
Azért elgondolkoztató, hogy Tanasirinek egy pillanatig nem jut eszébe, hogy tegyen is valamit azért, hogy szeressék, pedig vágyik rá valahol legbelül.
Csak az apja hatalmába kapaszkodva cselekszik, õ maga soha semmit nem tett erõszak nélkül, milyen szánalmas.
8/10
napraforgó 2016 dec. 20. - 17:06:13 8/10
(606/715)
Nem buta, sõt. Csak senki nem szorította rá a tanulásra. Különben meg ha tudna írni, akkor Nyang hogyan tanítgathatná? Biztos szorgalmasabb lesz, ha kis jutalmat kap....
Cafee. 2016 dec. 20. - 16:40:07
(605/715)
Jó, hát akkor Togon nagyon buta, maradjunk ebben, majd most megtanul irni Nyangtól:))
8/10
napraforgó 2016 dec. 20. - 16:04:12 8/10
(604/715)
"Kicsit" sem volt feltûnõ Vang Ju ezüstdíszes hajpántja az éjszakában a sötét maszkok fölött... Hok Szu azóta is azon gondolkodhat, ki lehetett a támadója, aki pont olyan fejpántot visel, mint Vang ju exkirály....
8/10
napraforgó 2016 dec. 20. - 16:01:51 8/10 Előzmény Cafee.
(603/715)
Ha a paraszti származású Jon Bjong is meg tudott tanulni írni, akkor azért egy úri fiúcskának is ment volna...
Cafee. 2016 dec. 20. - 14:50:56
(602/715)
Kicsit unalmas már ez a cirkusz az ágyasok itatási ceremóniájával, más ötlete nincs a császárnének?
Cafee. 2016 dec. 20. - 14:45:44
(601/715)
Ha El Temur nem akarta a trónra ültetni, ezert direkt nem tanittatta.
Togon apja február 27-tõl, valójában áprilistól augusztus 30-ig uralkodott, majd meghalt, valószinüleg Temur ölte meg, állitólag megmérgezte. Viszont trónörökösként sem a fiát jelölte ki, hanem a testvérét, öccsét, aki halála után követte is õt a trónon.
Toghonnak igy nem volt betervezve az életébe az, hogy császár lesz. Apja halálakor 9 éves volt, azt nem tudom, addig miért nem tanult irni olvasni, az is lehet, hogy kicsit nehezebb ezeket az irásjeleket megtanulni, mint nálunk az abc-t.
8/10
napraforgó 2016 dec. 20. - 12:47:25 8/10
(600/715)
Nagyjából így volt.
Mondjuk Ki Dzsao parancsnok sok-sok évig nem tudta, hogy Szünnyang a lánya, jószerivel csak a halála elõtt nem sokkal ismerte föl a "fiúban" a gyermekét. Emiatt aztán egyáltalán nem biztos, hogy a taníttatásával foglalkozott volna. Maximum a harci kiképzésével, mint az egyik katonájával. Hogy a lány hol tanult meg olvasni és kitõl, az nem derült ki, de talán annyira nem is fontos. Engem inkább az izgatott, hogy egy koronaherceget miért nem tanítottak meg rá. Egy leendõ uralkodótól azért ennyi minimum elvárható lett volna.

Amúgy az, hogy ki mennyi ideig volt császár semennnyit sem számít egy magasrangú személy gyermekei oktatása szempontjából. Ha a néhai császár "csak" herceg volt, vagy akár csak egy nemes, katonatiszt, vagy udvaronc, a gyerekei írásra-olvasásra taníttatása akkor is eléggé elvárható lett volna.
Cafee. 2016 dec. 20. - 09:38:36
(599/715)
Togon apja csak nagyon rovid ideig volt csaszar, El Temur olte meg, majd Togon apjanak testveret ultette a tronra. Igy sem Togont, sem pedig a sokkal kisebb occset nem keszitettek fel uralkodasra, ellenkezoleg, Togont, mivel tudta, hogy Temur volt apja gyilkosa, eltavoltitottak az udvar kozelebol is,
Togon apjanak testvere halala elott lelkiismeretfurdalasbol Ugy rendelkezett, hogy Togont ultessek a tronra, de Togont mar elotte kulfoldre kuldtek, igy gyerekkoru occset ultette a tronra Temur, Togont pedig sunyi modon meg akarta gyilkoltatni.
Amit itt latni kell, hadvezerek uralkodtak valojaban, a csaszarra csak babkent volt szukseg.
Vangju egyik embere nem tud irni olvasni, az udvarholgyeket azt hiszem, oktattak, megtanultak irni, olvasni, festeni, tancolni stb.
Nyangot szerintem Wang Go is tanittatta, de ot csak a mongolok tettek rabszolgava, az apja a katonai elithez tartozott, ha jol emlekszem, igy mar gyerekkoraban megtanulhatott irni olvasni.
8/10
napraforgó 2016 dec. 20. - 06:10:18 8/10
(598/715)
Nem igazán értem, mire akarsz kilyukadni?
A császár kezét látjuk, amelyik az iratot tartja, néhány kínai írásjelet és persze a pillangó szimbólumot, amit a császár a fiának rajzolt, hogy arról fölismerhesse az irat valódiságát. Elég naív jelzés, mert ilyen pillangót is akárki tud festegetni, de mondjuk, ha elõre nem lehetett tudni...? akkor tényleg lehetett egy titkos jelzés is, amit csak a fiai ismertek.
------
Nem tudom, hány évesek lehettek a megölt császár fiai, amikor az apjuk meghalt, de eléggé elhanyagolhatták a nevelésüket, hogy nem tanultak meg írni-olvasni.
Láthattuk más koreai sorozatokban, hogy a hercegeket, de a vezetõ tisztviselõk fiait kb. 5-6 éves korukban befogták tanulni, az 1000 alapvetõ (kínai) írásjel mellett idõvel Konfúciuszt és más kínai bölcselõket is kellett olvasniuk, fordítaniuk, magyarázniuk.
Az írástudatlanság azért is furcsa nekem ebben a sorozatban, mert látni, hogy nemcsak a kiváltságosok, az urak tudtak írni-olvasni, hanem sok szolga, szolgáló is. Nyang is, aki tán 10 éves sem volt, amikor az anyját elvesztette és fiúként szolgálónak, apródnak állt. Vang Ju szogálói, katonái is, aztán a Jüani császári udvar szolgálói is... (hisz mind el tudta olvasni a császárné parancsát a kivégzésükre, anno - a hûségpróba c. epizódban)
8/10
napraforgó 2016 dec. 19. - 16:21:04 8/10
(597/715)
Eddig olyan jó volt a magyar szinkron. Ma megdöbbentem ezen a nem XIV. századi szlengen: Engem csõbe húztak felség!
Uramisten, nem lehetett volna azt mondani, hogy becsaptak, vagy azt, hogy megtévesztettek????
Itt konkrétan: nem tájékoztattak a parancsáról.

Annyira utlatosak ezek a nyomás, tünés, pláne lógás, meg hasonló kifejezések is. Valahogy nem hiszem, hogy a császári udvarnál ez lett volna a tónus. Szerencsére itt nemigen bukkannak föl, a többi koreai filmben, amiket a TvV-ben láttam, sûrûn elõfordultak.
9/10
K. Judit 2016 dec. 17. - 23:03:19 9/10
(596/715)
Én is így látom, nem véletlenül mentek oda Tangvisiék Dzsokhó házához, a véresküért forgatták fel a házat. Nyangék is éppen ott voltak. Akkor még nem tudta Nyang, hogy az elöljáró maga a kopasz eunuch, csak miután megtalálta a Vörös tigrist ábrázoló szuronyt. Azonnal kapcsolt, de addigra pont odaértek Tangvisiék ...

Bayanban és Taltalban pedig csak azóta bízik Nyang, hogy megvették õt a rabszolgakereskedõtõl. Azon én is csodálkoztam, hogy Bayan hálából segített Nyangnak, cserébe azért, mert annak idején elárulta nekik is, hogy vigyázat,Temür életben van. Elõször volt Bayan ilyen határozott, Taltal nem is értett vele egyet... Õ talán még bizalmatlan volt egy kicsit, de úgy vettem észre, hogy a versenyre való felkészülés alatt elkezdte tisztelni Nyangot, már már azt hittem, bele fog szeretni (õ is!!).