9/10
K. Judit 2017 jan. 25. - 13:14:30 9/10
(695/715)
Akkor mondjuk megállapíthatjuk, hogy magánleveleken nem volt "azonosító" jel, vagy szó, vagy valami ismertetõ ... csakis abban az esetben, ha szükség volt rá a történetben. Mint például Togon apjának a pillangója azon a bizonyos vérrel írt levélen, amit legalább 50 példányban átfogalmaztak, újraírtak stb., Togon mégis tudta, melyik az eredeti.

Biztos vagyok benne, hogy titkos kapcsolat, vagy szerelem esetén alkalmaztak azonosító jeleket, ha másért nem, pont azért, mert annyira egyszerû volt a hamisítás. És hát azt aztán tudjuk, hogy mindenkinek egy hajszálon múlt az élete, az emberek úgy árulták el és vádolták meg egymást, ahogy a saját életük biztonsága, vagy az irigységük diktálta. Mindenesetre ha nekem lett volna egy titkos kapcsolatom az 1300-as években Ázsiában egy palotában, biztos használtam volna valami jelet, vagy jelszót, valami mondattöredéket, amit csak ketten ismerünk. (Európában erre nem volt szükség, a latin betûkkel írt kézírást fel lehet ismerni.)
8/10
napraforgó 2017 jan. 25. - 12:49:49 8/10
(694/715)
Nem, nem mutat ki mindenféle mérget az ezüst - jó is lenne - csak bizonyos féléket. Sajna nem tudom, melyeket, talán az arzént?, de az meg sok helyen az ivóvízben is fellelhetõ.... Itt persze úgy tüntették fel, mintha igen, na de... nem.
Tényleg ott van az ópium, ami egyrészt fájdalomcsillapító, másrészt kábítószer is, nyilván az arányoktól függ, de számtalan más méreg is van...
9/10
K. Judit 2017 jan. 25. - 12:47:06 9/10
(693/715)
Néha érzékeltetik ezek a történelmi drámák, hogy nagyon is értettek a különféle mérgekhez, növényekhez. Elég, ha csak az özvegy császárnéra gondolunk, aki Tanasiri szobájába olyan mécsest (?) párologtatót, vagy füstölõt helyeztetett el, ami megakadályozza a fogamzást. Tehát pontosan tudták, hogy mennyit kell használni ezekbõl a szerekbõl ahhoz, hogy valaki azonnal meghaljon (õ például hülye lett volna hosszan szenvedni), vagy inkább maradjon a dolog teljesen észrevétlen, és hosszú idõ kelljen a megfelelõ hatáshoz. Mondjuk ha például a sisakvirágot kimutatja az ezüst, akkor abból csak minimális mennyiséget szabadott használni, és nem folyadékban, hanem például sütiben, vagy más nem cseppfolyós ételben.

Azt szerintem el lehetett volna várni, hogy megtudjuk, Kolta miért kezdte el kábítani Togont. Mikor lett elege a szolgálatból (szolgálóságból), mikortól kezdve áhította a gazdagságot. Nagyon hirtelen volt ez a pálfordulás, eleinte még imádta Togont, még a széltõl is óvta. Elnézte neki, hogy Nyangot szereti, bár nem volt oda a lányért, de elfogadta Togon miatt. Aztán meg már valósággal gyûlölte.

Más filmekben nem nagyon vettünk észre eunuchoktól pálfordulást, sokszor eszembe jutott, hogy igazi szeretetet, valóságos szerelmet szinte csak eunuchoktól láthatunk az uruk iránt egy ilyen udvarban játszódó történetben.
bori4 2017 jan. 25. - 12:41:42
(692/715)
Ja értem .... csak a végén, amikor már "haldoklott" tudta meg, hogy abban is Kolta keze volt benne.....
Lehet, hogy bizonyos értelemben Kolta volt élete legnagyobb csalódása, hiszen a legbizalmasabb embere volt ifjú kora óta....
8/10
napraforgó 2017 jan. 25. - 12:40:22 8/10
(691/715)
Azokon az ominózus leveleken azért nem volt pecsét, mert azok elvileg magánlevelek voltak, valószínûleg csak a hivatalos leveleket pecsételték le. Kolta pedig tényleg sokszor álldogált a császár hálószobája elõtt, de azért többször el is késett, és akkor azzal mentegették, hogy a beteg édesanyját látogatta.... És valószínûleg olyan éjszakai órákban ügyködött, mutatkozott, amikor nem volt szolgálatban.
Persze nekem is fura volt, hogy Dokmán örökké az özvegy császárné mellett teljesített szolálatot, Kolta a császárnál és Pak mindig ott vlt Kí úrnõ mellett... Mintha 24 órás szoliban lettek volna.... soha nem volt helyettes...
Cafee. 2017 jan. 25. - 12:36:57
(690/715)
Vezettek helyette is a Sasok hazat, csak kulonleges alkalmakkor kellett megjelnnie, egyszer nem is volt a palotaban, beteglatogatasra hivatkozva. Ja es nekik is lehetett szabadnapjuk, talan errol anno beszeltunk is.
Cafee. 2017 jan. 25. - 12:34:10
(689/715)
Hat azert Vangju akkoriban ott olalkodott Nyang korul, titokban talalkozgattak, sefteltek, ebbol meritette az otletet Yeom, aki maganak is hazudva ugy mentegette magat, hogy o csak eletben akart maradni. De teny, hogy minel jobban gyanakodott Togon, annal jobban eltavolodott Nyangtol, vegtere is, meg a feltetelezett felrelepest is megbocsatotta neki, csak maradjon mellette. Milyen megalazo erzes lehet ez egy eleve gyenge jellemu embernek, az alkoholba menekult a problemak elol, mint meg manapsag is a legtobb sorozatban, ahogy felmerul egy nagyobb problema elobb foldig isszak magukat, fetrengenek, majd osszeszedik magukat es megoldasokat talalnak, mar aki.
9/10
K. Judit 2017 jan. 25. - 12:29:57 9/10
(688/715)
Ha maradt a csészében elég folyadék, akkor ezüsttel.
Talán egy csepp is elég volt, és ha az ezüst elszínezõdik, akkor tudták, hogy méreg volt a csészében.
Persze hogy minden mérget kimutatott-e az ezüst, azt nem tudom, de a filmekben mindig ez volt a módszerük, ha méregre gyanakodtak.
Cafee. 2017 jan. 25. - 12:27:49
(687/715)
Ugy ertem, nem rotta fel Koltanak Togon a leveleket.
Nekem nem teljesen vilagos, hogy az elejen kabitoszerezte volna Togont Kolta, mindig erre gyanakodtam, viszont kesobb,a mikor mar lattuk is, h valami port szort Togon gyogyszerebe, azt mondta, hogy fajdalomcsillapito, ami lattuk, altat is, na ilyen pl a morfium, ami kabitoszer is es fajdalomcsillapito is, egyuttal altat is. Persze, biztosan rendelkeztek mindenfele gyilkos novennyel akkoriban is.
Innen jut eszembe a csattano maszlag, nalunk a parkositaskor megjelent es egy egesz team jott kiirtani feljelentesre, en meg lementem rajuk szolni, miert irtjak ki ezt a szep feher tolcseresviragu novenyt, mert halalos kabitoszer, valaszoltak. Azota mindenhol kitepem gyokerestol, ha meglatom.
8/10
napraforgó 2017 jan. 25. - 12:25:04 8/10
(686/715)
Ki úrnõ tudta, hogy a császár iszik, nyilván úgy vélte, hogy emiatt zavaros a viselkedése, nem hiszem, hogy számított volna a kábítószerre és pláne a méregre.

Érdekes volt, hogy a császár direkt leverte a "teás" csészét, edénykét, és egy darabját eltette magának. Ezzel a szilánkkal tartotta magát ébren, még a keze és vérezni kezdett, és aztán ezt adta oda Dokmánnak, hogy elemezze ki a mérget. No én itt kaptam föl a fejem, hogy a csudába tudta volna kielemezni egy eunuch az 1300-as években, hogy milyen méreg volt a csészében lévõ italban???? Mág akkor is, ha Dokmán elég jó orvosi ismeretekkel rendelkezett....
9/10
K. Judit 2017 jan. 25. - 12:24:33 9/10
(685/715)
Igen ez is különös, aztán az is, hogy a palotában minden hír és pletyka azonnal elterjedt, az mégsem derült ki, hogy valaki hamis leveleket írogat és mutogat Togonnak.
Ahogy az is fura, hogy hogyan tudott Kolta egyszerre állandóan a császár mellett is lenni, meg Sasok házázni is. Láttuk, hogy még akkor is ott állt félig meghajlott derékkal, az ajtó elõtt, mikor a császár aludt. Azt meg pláne nem értem, hogy valaki miért nem gyanakodott egy pecsét nélküli levél láttán. Vagy miért nem próbálta tisztázni.
Egy császár, akit talpnyalók és hataloméhes udvaroncok vesznek körül. Ezt tudnia kellett és szerintem tudta is. Akkor miért hagyta, hogy a féltékenység és a gyanú ennyire megmérgezze az életét?
Persze könnyû nekünk innen tanácsokat adni, de még egy ilyen nagy sikerû és szuper módon megcsinált dráma esetében is lehetnek hiányosságok a forgatókönyvben. (Az utolsó részeknél már sürgeti õket az idõ, és bizonyos lényegtelen szálakat már nem tudnak elvarrni.)
9/10
K. Judit 2017 jan. 25. - 12:07:17 9/10
(684/715)
A végérõl nem emlékszem vagy 5-10 részre. (Ez általában nem jellemzõ.)
Nem számítottam Togon halálára sem. Ha tegnap nem érek haza az utolsó fél órára, még most se tudnám :)
Lukrécia62 2017 jan. 25. - 12:03:45
(683/715)
Én azt nem értem hogy , Ki úrnõ miért nem vette észre,hogy mérgezik a császárt, gyanús lehetett volna a furcsa viselkedése és annak tudatában,hogy eddig minden császárt megmérgeztek,számítani lehetett rá,hogy õk sem maradnak ki.
9/10
K. Judit 2017 jan. 25. - 12:01:47 9/10
(682/715)
Azt hittem, a szíve vitte el. Mintha errõl is lett volna szó.
bori4 2017 jan. 25. - 11:46:34
(681/715)
A levelekrõl megemlítést nyert, hogy 5 évig küldözgették Togonnak....
Kolta eleinte kábítószerezte a császárt, de késõbb bekeményített, mérget is adott neki, ami lassacskán a halála lett... amikor már vért köpött visszafordíthatatlan volt a dolog - ekkortájt tudta meg Dokman és próbálta ellenméreggel meghosszabbítani a császár életét, hogy a belsõ ellenségeivel még le tudjon számoljon Ki és Aju biztonsága érdekében .... A külsõ ellenséggel már a fiának sem sikerült....

Én azt nem tudtam "megcsipni", hogy mikortól volt Kolta a Sasok háza vezetõje? - elvileg már El Temür is a sasokból élt, na ne akkoriban nem lehetett mert ehhez fiatal volt Kolta....
Cafee. 2017 jan. 25. - 11:40:25
(680/715)
Togont addig mergezte kabszerrel Kolta, mig visszafordithatatlanna valt a mergezese. Ezt sem beszeltek meg Koltaval, valamint azt sem, hogy hany evig depresszionalta Togont a kitalalt levelekkel Yeom segitsegevel, ami kovetkezteben Togon hasznalhatatlan alkoholistává vált.
bori4 2017 jan. 25. - 11:34:13
(679/715)
Taltal figyelmezteti Ki-t, hogy ha nem térne vissza a csatából vonuljon a császárral és Ajuval északra, a mongol sztyeppén talál menedéket amíg jobbra fordulnak a dolgok... Nem tért vissza a csatából, a császári család elmenekül, de elõtte Togon meghal.
Koltát a császár leszúrta.
Az anyakirályné megmérgezte magát és kísérteni fog a palotában ....

Annak idején a vetítéssel együtt izgultuk végig.... nem emlékszel?
9/10
K. Judit 2017 jan. 25. - 10:50:17 9/10
(678/715)
Sajnos pont lemaradtam egy Nyang-Taltal párbeszédrõl, és azt sem tudom, milyen betegsége volt Togonnak.
A fõnéni özvegy császárnét láttam meghalni, de nem tudom mi történt Koltával ... mindegy ... mindenesetre isteni idõpontot találtak a vetítésre :((

Azt érnénk már meg egyszer, hogy megvétel, és fõleg vetítés elõtt valaki megnézi (nem csak az elsõ részeket) az egész sztorit, és úgy talál idõpontot a mûsorra tûzésre.
Persze könnyebb kivágni kicsit rázósabb jeleneteket, mint jó idõpontban leadni a filmet.
Cafee. 2017 jan. 25. - 10:35:50
(677/715)
Azt meg megertem, hogy napkozben nem hagytak benne a tul veres jeleneteket, de hogy parbeszedeket, romantikus es jelentoseggel biro jeleneteket miert kellett kivagni, szamomra talany.
Cafee. 2017 jan. 25. - 10:28:53
(676/715)
Voltak, foleg egy batyja Gi Cheol, akit mas sorozatokban meg is ismerhettunk. Itt csak megemlitik, de a valosagban is letezett, tobb testvere is volt Ki csaszarnenek. A sorozat vege mar a Yuan era osszeomlasa idoszakaban jatszodik, amikor meg Nyang csaszarnekent a csaladtagjainak otthon Korjoban hatalmat es gazdagsagot biztositott, utálták is ezert ot is es csaladjat is es Korjo kiralya le is szamolt veluk, ezzel a Gi Cheollal is, majd elszakadtak Yuantol, teruleteket szereztek vissza. Igy Nyang fia csak az egykori Yuan birodalom eszaki reszen uralkodott tovabb. De ez mar nincs a sorozatban.