Cafee. 2017 jan. 19. - 12:23:37
(655/715)
Volt ido, amikor dinasztiat buktattak az eunuchok Kinaban, akkora hatalommal rendelkeztek, korrupcio es informaciok birtoklasanak okan.
Csoszonban pedig meg hazasodhattak is.
Ket link:
http://kinablog.blog.hu/2011/04/30/mit_csinaltak_az_eunuchok_kinaban
http://www.mrns.hu/hirek/ferfiassag-vs-hosszu-elet
9/10
K. Judit 2017 jan. 19. - 12:20:32 9/10
(654/715)
Az eunuchok nõsülhettek, ha akartak és ha találtak maguknak megfelelõ (vagyonos) feleséget, akit nem zavart a kis fogyatékosságuk.
És természetesen saját családjuk is volt (vagy lehetett), akiket szintén támogatni kellett, illett. (Gondolom nem csak a meghódított területekrõl elhurcolt férfiakból lettek eunuchok, lehettek mondjuk eladósodott családok, akik valamelyik fiukat feláldozták - kényszerbõl, vagy akár nyereségvágyból...)
8/10
napraforgó 2017 jan. 19. - 11:54:24 8/10
(653/715)
Vang Ju eléggé beleásta magát a Sasok Háza hátterébe, ügyleteibe, Ki úrnõ meg nem. Õ semmit nem tudott róluk, vagy alig valamit. Ezért aztán nem is jött rá, hogy Kolta és egy eunuch-banda alkotja a Sasok Házát. Amúgy nem is igazán értem, hogy mi a fenét akart ez az eunuch csapat, hisz igazából nem tudták felhasználni a felhalmozott vagyonukat, mert feltûnés nélkül nem költhették a pénzt. Tehát saját célra nem, családjukra - hát mennyire lehet egy eunuchnak családja? legfeljebb rokonai. Politikai céljaik lehettek volna - mint ahogy voltak is, hisz Kolta eldöntötte, hogy Bayant támogatják Kí úrnõ ellenében. Bár, ahogy én itt látom, vagy gondolom, a Sasok Háza egy komoly kereskedõház volt, nagy kiterjedésû, országos hálózattal.
Koltának talán érdeke, hogy a császárt ilyen magatehetelen állapotban tartsa, bár nem hiszem, hogy örvendezne, hogy Kí úrnõ vette át a hatalmat a fia régenseként....
Azon azért csodálkozom, hogy a fõeunuch nem sejt semmit sem....
9/10
K. Judit 2017 jan. 19. - 11:34:22 9/10
(652/715)
Bayan is veszélyes. Igaza volt Nyangnak, hogy még talán Temürnél is veszélyesebb. Gyártott magának ideológiát is, amibe egyre jobban belelovalja magát. Talán ha Koltát sikerülne kiiktatni, vagy legalább csak Togon mellõl eltávolítani, szép lassan visszahozni Togont az életbe, Bayan befolyása is csökkenhetne ... nem lesz könnyû feladat.
Cafee. 2017 jan. 19. - 09:25:33 Előzmény napraforgó
(651/715)
A mar eleve nem egy jellemorias Togonbol a feltekenyseg es ital+kabitoszer, valamint a kudarcai egy emberi roncsot produkaltak, lehet sajnalni, sajnalom is, de egy ilyen ember hatalom birtokaban veszedelem mindenkire nezve. Kiszamithatatlan. Jatekszere a Temur, Bayan es Kolta- féléknek.
syuzi 2017 jan. 18. - 18:24:07
(650/715)
Jó kis sorozat már várom a végét hogy mi történik a szereplõkkel
8/10
napraforgó 2017 jan. 18. - 16:17:42 8/10
(649/715)
Szegény császár tisztára olyan, mintha kábszereznék. Ami nem is alaptalan vád, hisz megtudtuk, hogy a Sasok házának feje Kolta eunuch. Bármit megetethet, megitathat vele. És ha még alkoholt is iszik hozzá... nekem kicsit furcsa az a bor, semmi színe nincs, nem inkább valami rövidital az?
Hihetetlen, hogy mennyire dúl a harc a palotán belül. Bayan egyre jobban elveti a sulykot, most már Taltal is szót emel miatta. A nép nyomorog, meg éhenhal, Bayan meg beetette a császárt, hogy visszaállítja a birodalom régi dicsõségét és belehajszolja az újabb háborúkba.
Nyang most ügyesen taktikázott, és Taltal is a segítségére volt azzal a listával.... Mondtam, hogy nem buta fiú. Lája, hogy kí úrnõ épít, Bayan meg csak rombol, az egyik ad, a másik csak elvesz, és fájó szívvel, de igencsak eltáncol a nagybátyja mellõl.
8/10
napraforgó 2017 jan. 18. - 08:39:14 8/10
(648/715)
A kérdéseidre a választ nem tudom, legfeljebb tippelhetek. Szerintem azért nem árulta el Bang eunuch Nyangnak, hogy Vang Ju él, mert akkor valószínûleg kiszivárogna, más is megtudná, akkor megint újra üldözni kezdenék. Az, hogy Taltal halottnak mondta, valamelyes védelmet biztosított számára. Felépülhetett, nem keresték.
Bang nyilván azért nem mondta el a királyának, hogy Maha a fia, mert akkor Vang Ju biztos látni akarná a gyerekét. Miután Maha kicsöppent a császári herceg szerepkörbõl, magához akarná veni, de akkor meg kiderülne, ki a fiú anyja és ezzel Ki úrnõ helyzete ellehetetlenedne a császári udvarban. Alighanem kivégeznék, az sem számítana, hogy Vang Ju korábban volt, mint a császár, akkor is hûtlenséggel vádolnák. Ezzel Aju herceg helyzete is meggyengülne. De lám, a király mégis megtudta, mert Bang nem tudta tartani a lepcses száját ott osztotta az eszét az utcasarkon a többiekenek, naná, hogy a király arra járván meghallotta.

A kocsi kerekét én észre sem vettem, csak a szereplõket néztem. Jó szemed van, hogy ilyeneket észreveszel.
Kit Fisto 2017 jan. 18. - 08:16:35
(647/715)
napraforgó !    Köszönöm a kiigazítást, most már legalább jobban értem mi is zajlik :) Most azt nem értem, Nyangnak miért nem mondta el a Vang-Yoo-nak szolgáló eunuch, amikor elárulta neki, hogy Maha az õ fia, hogy Vang-Yoo él?? És a királynak miért nem lehet megtudni, hogy Maha az õ fia, ha már Nyang is tudja? Mindenesetre Vang-Yoo már megtudta, mielõtt Nyang tudná, hogy a király mégsem halt meg. Érdekes lenne, ha a király beállítana Ki úrnõhöz , hogy ezt megbeszéljék..

Kép: Miután üldözték Vang-Yoo-t, és közben az õt védõ türk lány kapott három nyilat, a király megállván elõbb jól kiékelte a kocsi kerekeit, mielõtt megnézte volna. hogy mi van a lánnyal?? Persze a filmen ilyen nem volt, na de a kövek mégis valahogy odakerültek :DD
8/10
napraforgó 2017 jan. 18. - 05:26:19 8/10
(646/715)
Csak néztem, hogy Taltal is csak néz ki a fejébõl, amikor Bayan egyik álnokságot tervezei a másik után Nyang ellen. Nem szól ellene, de ez még rosszabb, mintha ellenezné, vagy vitatkozna, vagy próbálná meggyõzni a bácsikáját. Csak csendesen szegül ellen a parancsnak - Nem leplezi le Nyangot, amikor lenyúlta El Temûr kincseit, Ki úrnõ érdemeit méltattatja a tömeggel Tankvisziék ellenében, amikor föllézították ellene népet. Kétszer is szemet húny a kõrözött Vangju menekítése felett...
8/10
napraforgó 2017 jan. 17. - 20:53:14 8/10
(645/715)
Szegény Maha, nem elég, hogy lelõtték, még ki is csöppent a hercegségbõl. Nyang azért elég keményen beszélt vele.
Bayan és az özvegy császárné nagyon összeesküdtek Ki úrnõ ellen, de a nõ is készül a leszámolásra. Csak nézek, hogy úgy hívatja a kormányzókat, mintha õ lenne az uralkodó és úgy rángatja is õket madzagon, mindig keresztülviszi az akaratát.
8/10
napraforgó 2017 jan. 15. - 12:32:58 8/10
(644/715)
Szerintem jobb így. Nyangnak volt egy románca Vang Juval, gyerek is lett belõle, aztán a császár hitvese lett, ott is született egy gyereke, egy harmadik viszony már sok lett volna... Persze, azért mert nem hallunk róla, Taltalnak még lehet akár felesége is, meg 5-6 gyereke is. Mint ahogy Vang Ju feleségérõl se hallottunk egy szót se azontúl, hogy elvette.....
Cafee. 2017 jan. 14. - 10:49:27
(643/715)
Nekem is Taltal jött be nagyon, állitólag eredetileg terveztek is viszonyt Taltal és Nyang között, õk tényleg összeillettek volna, aztán a forg.könyviró mégis kihagyta ezt a kinálkozó TAltal-Nyang kapcsolatot, mert már igy is tulbonyolitották az érzelmeket.
8/10
napraforgó 2017 jan. 14. - 10:45:47 8/10
(642/715)
Egyetértek. Folytatva a gondolatmenetet, Nyangnak érdeke, hogy a császárt minél tovább életben tartsa és az italtól is távoltartsa az egészsége érdekében, hiszen még nem nevezte ki a fiát koronahercegnek. A császár esetleges halála után a fiának az esélyei a trónra még ebben az esetben is elég kétségesek, mert a korjói vére miatt nem biztos, hogy szívesen látnák a trónon. De még ha meg is kapná a trón, biztos nem tûrnék meg mellette Kit régensként. Súlyosabb esetben Ki úrnõt is számûznék, gyerekkel, vagy anélkül. Új gyámot meg kaphatna a fiú a pszichopata császárné, vagy az anyakirályné személyében.
Ha pedig a császárt letennék a trónról és nem Aju követné, akkor vajon ki lenne esélyes új császárként? Itt egyetlen lehetséges herceget, rokont nem látni. Maha nyilván nem jöhetne számításba, róla biztos kiderül a származása, vagyis, hogy nem császári sarj.

Nekem Taltal tetszik nagyon. Igazából õ lehetne Nyang méltó párja. Bátor, eszes, megfontolt, hûséges és igazságos is. (és még csinos is) Érdekes, hogy semmiféle magánéletet nem írtak neki a történetbe.
Cafee. 2017 jan. 14. - 10:00:05
(641/715)
Azért a korabeli politikai viszonyok mellett felsorolnék néhány indokot, amiért Togon Bayant kitüntette és Vangju büntibe került, sõt Bayan még meg is akarta gyilkolni Vangjut.
Császárunknak, Togonnak személyiségzavara van, függõ/dependens/. Nyangon csüngött, akit Temur halála után mindenki támadni kezdett az udvarban. Togon ahelyett, hogy továbbra is bizott volna Nyangban, Bayan eszetlen terjeszkedési, háborus törekvései mellé állt és Bayan vált függése tárgyává, mert Bayan azt a hamis reményt keltette benne, hogy most már bebizonyithatja önállóságát és alkalmasságát. Ehhez hozzájárult a már régóta tartó és a hamis levelekkel felélesztett féltékenysége Vangju miatt és sztem az is, hogy inni kezd, szerintem valaki kábszerezi is.
Ráadásul ugye tudjuk, hogy Vangju tényleg elárulta õket egy hübérállamuk királyaként, akit most ültettek vissza a trónra, egyszerüen nem küldte a lovakat és hadsereget, de ez még semmi, ráadásul az ellenséget is ellátta robbanószerekkel. Erre nem volt bizonyiték, ezért hamisitott egyet BAyan, ami kiderült. De hogy Vangju áruló volt az õ szemükben, az biztos.
Bayan azzal nyerte meg magának Togont, hogy egy bizalmas beszélgetés során bevallotta, õ tudja hogy Togon szeretne megszabadulni Vangjutól, ezért próbált törvényesnek látszó módon megszabadulni tõle, neki Togon fontos, érte tesz mindent. Most képzeljük el a féltékeny, önmagában bizonytalan függõ Togont, aki naponta kap levelet bizonyitandó, hogy Nyang összefogott VAngjuval és továbbra is folytatják viszonyukat, elárulják a császárságot ezzel õt is, miközben a hadvezére hüségesküt tesz neki és belelátva gondolatába Vangjut is el akarja tenni az utból. /Togon természetesen ugy képzeli, hogy Vangju halálával megszünnek a problémái/ Igy kimondatlanul engedélyt ad Bayannak arra, hogy Vangjut kivégezze, nyilván ugy gondolta Bayan, ahogy irtad is, hogy a megkinzott Vangjunak ugy sincs esélye ellene, igy képmutatóan felajánja a párbajt.

Ja és ott van még egy pszichopata császárné, aki sunyi módon áskálódik Nyang ellen, hát nem lennék Nyang helyében, rosszul áll a szénája.
Ráadásul szerintem volt olyan pillanat, amikor Nyang abban reménykedett, hogy a segitségével Togon talpraáll és tényleg bebizonyitja, alkalmas a trónra. Mostranra ill. már akkor amikor bedõlt BAyan világuralmi törekvésének, rájött, hogy Togon tényleg alkalmatlan és nem lehet rá számitani. De már kettõs tudata van, mert a fia miatt az õ érdeke is, hogy fennmaradjon a Yuan császárság. Vangjuban csalódott.
9/10
K. Judit 2017 jan. 14. - 09:41:37 9/10
(640/715)
Én is gondoltam, hogy Wangju a börtön, a kínzás és az éheztetés után nem lesz valami acélos ellenfél Bayannak. De ez akkora baki lenne a dramaturgia részérõl, hogy inkább hajlamos vagyok azt gondolni, hogy nemcsak pár nap telt el idõ közben, hanem talán hetek is. Sose éltem császári udvarban, de feltételezem, hogy nem volt túl egyszerû és túl gyors a kommunikáció, pláne ha a császár hallucinogén szerekkel kábítja magát, meg kellett várni, míg egy nap valamivel jobban lesz, hogy õszintén el tudjon beszélgetni Bayannal. De ugye közben, vagy elõtte azt is meg kellett várni, míg egy küldöttség elmegy Kim XY-ért, akit visszafelé Wangju emberei lenyilaznak, aztán újra el kellett indítani a valódi Kimet stb. Szóval ez alatt az idõ alatt azért Wangju kicsit regenerálódhatott, még ha nem is tökéletesen.

Igen, vannak olyan helyzetek, amikor a film alkotói talán szándékosan vették így fel a jelenetet, mert így sokkal jobban sajnáltuk Wangjut, mintha ereje teljében lett volna.

Engem néha a szájbarágós jelenetek jobban zavarnak, például amit említettél, hogy Taltal kicsit megváltoztatta a Nyang ellen kialakult közhangulatot. Nekem bõven elég volt látni Nyang és Taltal összetalálkozott tekintetét (Nyang háláját), nem kellett volna egy korábbi jelenettel elmagyarázni, hogyan lefizette le Taltal a hangadókat. Szerintem hatásosabb volt az összenézés.
8/10
napraforgó 2017 jan. 14. - 06:14:22 8/10
(639/715)
Elég jól rámutatott a korabeli politikai viszonyokra, hogy Vang Jut elitélték, ártatlansága miatt kivégezni ugyan nem merték, "csak" számûzték és trónfosztották, a csaló, okirathamisító új régenst meg kitüntették a fõpecsétõri állással.
Most már értem, hogy miért építgette Ki úrnõ a hatalmát titokban. Ha kis nyuszi maradt volna, már rég nem élne.... És jól választott, a kormányzók sokan vannak és az egész vidéket képviselték a fõvárossal szemben.
Bajan húzása, hogy útjukat állja útközben... Még akkor is, ha nem csak úgy lemészárolja Vang Jut, hanem párbajban akarta volna megölni, akkor is erkölcstelen lett volna. Egy bebörtönzött, megkínzott, éheztetett ember egy jól táplált, erõs harcossal szemben.... Hát csodás. Ez aztán az egyenõ felek közti kûzdelem. Na de legalább õt is meglõtték.

Az tetszett, hogy Taltal titokban megfordította a közhangulatot és Ki úrnõ mellé állította a népet, belõle azért még nem fogyott ki a becsület. Látszott, hogy az sem tetszett neki, hogy az általa kísért menetet Bajan meg akarta állítani, hisz nem tudhatta, hogyan akarta megölni bácsikája a királyt. akár le is mészárolhatták volna.
8/10
napraforgó 2017 jan. 12. - 18:34:04 8/10
(638/715)
Elég nagy butaság volt Vang Jutól, hogy a követekkel elindult Jüan fõvárosába. Mondhatta volna, hogy még ezt-azt el kell intéznie, de amilyen gyorsan csak tud, elindul. Nem jó, ha tudják, hogy mikor indul, mikor hol jár, az ilyen számonkérésre, rapportra hívó üzenetnél nem árt gyanakodni. Meg hogy számottevõ kíséret nélkül indult el, csak a néhány bizalmi embere kísérte el.
Maha eléggé kis tenyérbemászó kölyök lett. Kár, hogy ennyire eltorzították a jellemét.
reay 2017 jan. 12. - 16:18:09
(637/715)
Ma jó napja volt Tangqishinek, végre sikerült valakin kitölteni a mérgét, melyet évek óta táplált a sok kudarc, valamint keltette benne a fusztrációt. Azt hittem ma Wang Yu rinyálós embere ellövi a kis hercegnek a "Õ az apád, ne tedd ezt vele" kártyát, de erre még várni kell úgy tûnik. :)
Cafee. 2017 jan. 12. - 15:07:51
(636/715)
Nagyon ellenszenvesse sikerult tenniuk Mahat.
Togon pedig valahogyan kabspitoszert kaphat, teljesen kifordult magabol, az alkohol onmagaban erre nem magyarazat