8/10
napraforgó 2016 dec. 09. - 04:45:32 8/10
(515/715)
Én is csípem Vangjut, õ a férfias férfi, akit minden nõ szeretne. Talán nem õ a legjóképûbb (sõt, biztos nem az), de mi nõk nem annyira a szépségre utazunk.
Na, nekem tetszik a császárka is, éspedig pont azért, mert olyan csinos fiú a lelkem, meg olyan kis dédelgetni való, na de ha választani kéne, akkor inkább Taltal, aki nemcsak meglehetõsen jóképû, de igen éleselméjû is. Szerintem olyan gyors észjárása nincs is másnak, csak Nyangnak....
8/10
napraforgó 2016 dec. 09. - 04:38:43 8/10
(514/715)
Amit írsz, azzal én is tisztában vagyok, egészen addig, hogy Vangju szeretné visszaszerezni a trónját valahogy. Én is a "kész tervére" lennék kíváncsi, amit te sem tudsz, vagy legalábbis nem írsz róla. Na én erre a titkos tervére lennék kíváncsi.... A hogyanra, meg a mikéntre. De gondolom, Temûr megmérgezése közbeszól....
A varangybõrt egyébként nem kiszárítani és porrá zúzni kell, hanem jól kifõzni, és a leve az, ami altat....
9/10
K. Judit 2016 dec. 08. - 20:47:22 9/10
(513/715)
Bayan és Taltal arra keresték a választ, hogy az utóbbi idõben miért talált egymásra Wangju és Temür. Ezért Taltal követte Wangju embereit, akik nagyon ostobán csoportosan mentek a legnyilvánvalóbb helyre azt hiszem varangybõrt vásárolni, amit - elmondta az árus - ha kiszárítás után összezúznak, altatóként lehet használni.
Azt már nem volt nehéz kitalálni, hogy az altatót mire akarják használni, ezt gondolta tovább Taltal.
Temür pedig azért fogadta el Wangju ötletét, mert meg akarta tudni, ki állhat a titokzatos plakátragasztás mögött, ki lehet az, aki ellene dolgozik a palotában.
Gyanította, hogy valaki, aki közel áll hozzá. Ettõl a "tetszhalottas" módszertõl azt reméli, hogy a segítségével könnyen ki lehet majd szûrni, kik az igaz hívei, és kik azok, akik örülnek majd a halálának, sõt, esetleg már van kész tervük is erre az eshetõségre.
Wangjunak az a célja, hogy visszaszerezze a trónját. Arra már nem emlékszem, hogy volt-e kész terve, de gyanítom, hogy nem minden úgy fog alakulni, ahogy azt elõre elképelték.
Andó Gertrúd 2016 dec. 08. - 18:59:14
(512/715)
Az en välasztottam csakis Wangju :)))
8/10
napraforgó 2016 dec. 08. - 18:41:26 8/10
(511/715)
A mai részben mindenki ármánykodik. Taltal milyen hamar kitalálta, hogy Temûr a borral tetszhalált akar elõidézni. A császár rögvest kitalálja, legyen a méreg valódi. Még az nem világos, hogy mit tervezett Vang Ju ezzel a húzással? Neki miért jó, ha fejetlenség tör ki Temûr halálhírére?
8/10
napraforgó 2016 dec. 08. - 18:33:15 8/10
(510/715)
Igazad van, eltévesztettem a csatornát.
És igen, pl. a Szulejmánt én is felvételrõl nézem. Mert legtöbbször már az elsõ reklámblokk alatt bealszom. A szultána is, meg a Szulejmán is úgy szét van szabdalva, néha van egy kis történés a sok reklám között...
8/10
napraforgó 2016 dec. 08. - 04:30:17 8/10
(509/715)
Mivel én már nyugdíjas vagyok, nekem nagyon megfelel a kora délutáni vetítési idõpont. De megértem azokat, akik dolgoznak és nem tudják élõben megnézni a sorozatot, pedig annak nagyon sok elõnye van.
1. Van egy jó történet. A történelmi hûséget lazán kezelik, ez igaz, de gondoljunk csak a Szulejmánra, vagy a Szultánára. Az csak nyomokban tartalmaz történelmet...
2. Kitûnû színészek, igen jó rendezés, feszes történetvezetés, nincsenek "üresjáratok".
3. A sorozat kb. 50 részes, nem végeláthatatlanul hosszú, 200, vagy még több részbõl álló, mint a mexikói, vagy épp a török sorozatok. Vagyis jobban egybentartott, kezelhetõ.
4. Igen szép kiállítású, nem fukarkodtak az anyagiakkal. Gyönyörû ruhák, ékszerek, sõt igen szép nõk, jóképû férfiak jellemzik. Jó a szemnek rájuk nézni.
5. Az ember kedvet kap, hogy kicsit utánanézen a kornak, a történelemnek, a kultúrának, vagy a akiket jobban érdekel, a színészeknek, rendezõnek.

Én a mûsorszerkesztésnél inkább olyasmit javasolnék mint, amit pl. a Viasat3 csinál a fény hercegnõjével. Leadja délután, fél 6 és 7 óra között (jó sok reklámmal megtûzdelve ugyan), és megismétli másnap délelõtt. Így lehetõvé teszi, hogy a munkába járók is megnézhessék délutánonként, és a nyugdíjasok, kismamák is délelõttönként, ha az úgy kedvezõbb nekik.
Én speciel kicserélném a 18.35-kor vetített török sorozattal, a Végtelen szerelemmel, mert az inkább illik egy korábbi sávba, majdnem olyan, mint egy mexikói romantikus sorozat. Fél 7 és fél 8 között pedg a munkából hazaérkezõk is láthatnák. Gyerekeknek ki lehet tûzni jutalmul, ha kész a leckéd, megnézheted, stb. A másnapi reggeli ismétlést itt is betenném, mert vannak, akiknek a kora esti nem jó. Ahogy A hegyi doktor újra rendellel csinálták.

De akárhogy is, azért azt be kell látnunk, kogy a keleti, köztük épp a koreai történelmi sorozatoknak azért talán nem oly nagy a rajongótábora. Van aki annyira szereti õket, hogy neten nézi felíratosan, vagy akár anélkül. Van, aki csak a Tv-ben nézi, mint én, de ki nem hagynám semmiért. És nyilván vannak, szép számmal, akiket sehogy sem érdekel. Az õ érdekeikkel is kell számolni, nem lehet egy esti idõpontot úgy lekötni, hogy többeket nem érdekel, mnt igen.

De persze az is megoldás, hogy az 50 rész után felmérik a hatását és megismétlik egy másik alkalommal, esetleg egy másik mûsorsávban.
9/10
K. Judit 2016 dec. 08. - 00:09:29 9/10
(508/715)
A magyar nézõk nagy része most hall életében elõször olyan neveket, hogy Yüan, Goryeo, Joseon .... nem hiszem, hogy egy dráma kedvéért túl sokan fel akarnák göngyölíteni a véres középkor történéseit, pláne különbözõ szemszögbõl.
Mi is csak pár éve nézünk utána a koreaiak Chinekkel, Mingekkel, Manchukkal, vagy éppen a "japán kalózokkal" folytatott háborúzásainak, persze mi is csak az angol nyelvû wikipédiás szócikkeket tudjuk elolvasni. Idõnként ki tudjuk egészíteni ezeket, de nyelvismeret hiányában meg kell elégednünk a kevéssel. Azt véletlenül tudom, hogy a királyi palotákban vezetett napi feljegyzések szolgálnak sokszor forrásul és még sírfeliratokról hallottam, hogy a forgatókönyvírók ilyesmikbõl (is) merítik az ötleteiket.

A Duna TV-sek esetleg Csoma Mózest megkérdezhetik, õ biztos mélyebben beleásta már magát az egész távol-keleti régió történelmébe, de mégsem adhatnak oda neki minden ötven részes sorozatot átolvasásra, hogy vajon van-e benne tévedés (vagy szándékos szépítés a nemzeti önérzet tovább hizlalása érdekében - ami például most ebben a drámában is észrevehetõ).
Csak azt akarom ezzel mondani, hogy a csatornáknak nem hiszem hogy van arra kapacitása, hogy kiszûrje a tévedéseket. Pláne nem tudhatjuk, mi esik rosszul a japánoknak, a mongoloknak, vagy a kínaiaknak. Nem tudok drámákkal kapcsolatos botrányokról sem, márpedig ezek nagy részét játsszák a szomszédos országokban (is). (Talán a Második világháborúban játszódó történetekkel kapcsolatban lehetnek viták, de ezeket nem lehet nehéz kiszûrni.)
Ljerk 2016 dec. 07. - 23:09:00
(507/715)
Ha én lennék a köztévében magas mûsorszerkesztõi pozícióban, én sem adnék központi sávban koreai sorozatokat. Inkább adnék egy kevésbé izgalmas, de valósághûbb japán taigát (Gunshi Kanbee, Burning Flower vagy Yae no Sakura) - sajnos a történelmi témájú koreai sorozatok nagy része jelentõsen ferdíti a tényeket a nagyobb siker érdekében és a köztévének ezzel azért csínján kell bánnia.

Persze akadnak kivételek, ahol a történelmi események vagy a mondanivaló túltesz a kitalációkon - ilyen nem sok van, amit én ismerek: A mélygyökerû fa, Jumong, Eyes of Dawn és a Jang Youngsil.

Írom ezeket úgy, hogy nagyon szeretem a koreai sorozatokat.
9/10
K. Judit 2016 dec. 07. - 22:27:31 9/10
(506/715)
Kár.
Azt el is felejtettem hozzátenni, hogy mennyire aktuális még ma is, van benne politika, van mohó nemesség, könyörtelen diktátor, hatalommal való visszaélés, korrupció, háború is még az elõzõeken kívül, nehogy azt higgye valaki, hogy csak romantikáról van szó.
Mindenesetre, ha késõbb megismétlik az esti órákban, a nézettség biztos meg fog ugrani, oda fog kapcsolni az is, aki nem szereti a valóságshowkat (plusz azok, akik esetleg rájöttek, hogy mégsem minden ázsiai arc egyforma (!), sõt, azok is, akik nem bánják, ha tanulnak is valami újat esténként, legyen az földrajz, vagy akár történelem...).
R.mara 2016 dec. 07. - 22:04:15
(505/715)
Próbáltam rávenni õket, hogy keressenek neki egy nézhetõbb idõpontot. Elõször még szóba is álltak velem, de csak kifogásokkal próbálták kiszúrni a szemem. Mondván: milyen nehéz megváltoztatni a mûsorrendet. Mikor aztán rámutattam, hogy más mûsorok kapcsán, milyen könnyedén változtatnak, és hogy nagyon úgy tûnik, mintha a nézõk szempontja nem lenne érdekes, akkor többé nem jelentkeztek. :)
9/10
K. Judit 2016 dec. 07. - 21:53:21 9/10
(504/715)
Szerintem már ezerszer megbánta a Dunatévé, hogy kora délután ad egy ilyen sorozatot. Föl nem foghatom, hogy mi a sorrend, elõször leosztják a szinkronosoknak, utána idõpontot keresnek? Megnézi egyáltalán valaki mondjuk legalább az elsõ részeket? Mert ez nem kifejezetten nyugdíjasoknak szóló, inkább fõmûsoridõs sorozat, ami gyönyörûen van fényképezve, valós történelmi tényeken alapul, mozgalmas, izgalmas, jók a karakterek és jók a színészek, van benne szerelem, de nem nyálas, van benne szerelmi hárömszög, sõt sokszög is .... Szép a zene, szépek a kosztümök, mi kellene még egy esti mozizáshoz? (Gondolom, azért biztos meg fogják ismételni egy-egy Colombo, vagy Derrick helyett, amit már 40 éve nyomnak ...)
(Zárójelben: nekem egyébként még az új frizurák is tetszenek, jobb, mint az a kötelezõ merev paróka+kemény propelleres tökfödõ. A yüani "barbároknak" megengedték, hogy még akár raszta frizurát is fésültessenek :))
Rhu Barb 2016 dec. 07. - 21:26:45
(503/715)
Csak most néztem meg a mai részt.
Togon és El temür kapcsán ugyanezt gondoltam. :)

Én hálás vagyok Czetõ Rolandnak, hogy komolyan veszi ezt a koreai sorozatot. :)
R.mara 2016 dec. 07. - 21:24:33
(502/715)
Ó, szóval Czetõ Roland! :)
Nagyon jó választás volt. Remekül visszaadja Ji Chang-Wook beszédstílusát, még a ritmus és a hangszín is ugyanaz. :)
R.mara 2016 dec. 07. - 21:14:37
(501/715)
Ezt meg ugyan mibõl szûrted le? :) Amúgy tévedsz, mert ha nekem kéne választanom a karakterek közül, akkor nálam Taltal lenne a biztos befutó. (Most a színészi játék más lapra tartozik. Mert abban tényleg Ji Chang-Wook/Togon és Baek Jin-Hee/Danasiri a legjobbak)
Ugyanakkor viszont teljesen megértem Nyang döntéseit. Világos, hogy miért szeretett bele Wangjuba, és kezdettõl fogva azt is láttam, hogy mi a kerékkötõje a kapcsolatuknak.
Veled ellentétben számomra az is világos, hogy miért segít Togonnak. Azért, amiért a korjói fiúknak is segített, vagy amiért felkarolta Park úrnõt. Azért, mert ilyen a természete. Mondhatni ez afféle kényszer nála. Már többször kifejtettem, hogy Nyang rendkívül erõs nõ, aki nem szolgálatra, hanem vezetésre, irányításra született. Mivel pedig Togonnak épp egy irányítóra van szüksége, így teljesen természetes, hogy bevonzzák egymást.
9/10
K. Judit 2016 dec. 07. - 20:32:32 9/10
(500/715)
Én csak azt a párat látom, amit a cikk alatt látunk. Nincs "tovább" gomb, amire kattintani lehetne.

De legalább megvanTogon: Czetõ Roland. Ma is el voltam képedve, pont úgy veszi a levegõt (a fogai között szûri át), ahogy a koreaiak szokták, amikor nem tetszik nekik valami...
Zámbori Soma hangját (Wangjuként) fel lehetett ismerni, õ az egyik legtöbbet foglalkoztatott szinkronhang.
Szabó Mátéra kíváncsi voltam, ugyanis az õ hangját is azonnal felismerem, annak ellenére, hogy tökéletesen bele tud bújni a karakterbe, akinek a hangját kölcsönzi ...
A koreai színészt ki kellett keresem, az a pofa, aki Wangju eunuchjával szokott járkálni, õ az írástudatlan, akivel a véresküt lemásoltatták.

Ilyeneken szoktam mulatni filmnézés közben, ahogy Togon veszi a levegõt, meg amikor Temür kimegy egy ajtón. Az haláli. Egyszerûen kirúgja... :))

De megfigyeltem az utolsó jelenetnél, hogy Togon ma már nem kiskamaszként nézett farkasszemet Wangjuval.
Rhu Barb 2016 dec. 07. - 20:10:11
(499/715)
Én nem mondom, hogy Togon maga a megtestesült uralkodói minta. Sõt!
Ebben a koreai sorozatban nyilván Vangju az.
De mindig a legrátermettebb ember lett uralkodó?
És ha rátermett is volt egy uralkodó, uralkodásán ez látszódott?

Számodra milyen a jó uralkodó?
Én inkább Togont választanám uralkodómnak, mint Tanasirit. :)))
Meghagyom Neked Õnagyságát.

Egyébként nagyon szeretem a színésznõt, szerintem simán lejátssza a fõszereplõnõt.
Sõt, volt mikor tudtam drukkolni is neki.
Na nem a másik ellen, hanem csak úgy. :)
Andó Gertrúd 2016 dec. 07. - 19:51:04 Előzmény R.mara
(498/715)
En elhiszem, hogy beleszerelmesedtel a csäszärba es ha mär önälloan kitörli meltosägos feneket azt is tapsviharral jutalmazod, de azert mint uralkodo megiscsak ö a leggyengebb läncszem a sorozatban.
Es igen, sokkal inkäbb uralkodäsra termett a felesege, megha gonosz is.
reay 2016 dec. 07. - 18:36:45
(497/715)
Köszi a linket! Én még rájöttem egyre: Bayan - Holl Nándor. Most Temür hangját kutatom.
reay 2016 dec. 07. - 18:32:26
(496/715)
Remek volt a mai rész! Valamiért a Szulejmánnal vetettem össze ezt a sorozatot, és megállapítottam a mai részre, hogy ez kétszer olyan jó. Történnek benne a dolgok, nem kell rá sokat várni, fordulatos, stratégia is van benne meg harcok. A mai részben csak kapkodtam fejem, imádom amikor taktikás emberek ésszel csatáznak. Temür és Bayan nagyon jó karakter, tetszik még Wang Yoo, Taltal, Seung Nyang.