8/10
truth555 2011 márc. 30. - 10:42:25 8/10
(325/425)
Ennek a filmnek úgy ültem neki, hogy valami olyasmit vártam mint a Narnia krónikáinál vagy a Spiderwick krónikánál. Ehhez képest meglepetésként ért a helyszín, a spanyol polgárháború környezete és a fasiszták felbukkanása. Meglepetés volt hogy az egész egy komor, nyomasztó korban és idõben játszódik, ahol úgy ölnek ember mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne. És ott a fantasy szál is, ami egy kicsit szerintem háttérbe szorul a film fõ cselekménye mellett. De nagyon tetszett a jelenet az asztalnál, a faun is klasszul néz ki és a kis tündérek is beleillenek a sztoriba. Hangulatos.
A kislány alakítása teljesen jó, mint ahogy a fasiszta vezetõjé is az. Nálam Mercedes vitte a pálmát a színészi alakítással. A filmnek van egy kimondottan brutális vonulata is (gondolok itt a katonák akcióira), ami a mesével erõsen kontrasztot alkot így alkotva egy kerek egészet.
Holocaustmese vagy sem, a film hatásos és élmény megnézni. Mellesleg azt hiszem (bár javítsatok ki ha tévedek), a holocaust évekkel késõbb, a náci Németországban kezdõdött.
twillight 2011 febr. 25. - 22:25:04 Előzmény fejbólintó
(324/425)
Minden ilyen mesében a fõhõs elb@ssza amit tanácsolnak neki (különben semmi izgalmas nem lenne a mesében).

Amúgy az egész egy nagy gáz, egyedül azért kapott hájpot, mert holokausztmese. Az meg ugye alapban oscardíj.
fejbólintó 2011 febr. 25. - 22:07:25
(323/425)
Lehet, hogy spoiler

Nem tudom, ki hogy van vele, engem a kislány engedetlensége végig baromira idegesített, egyáltalán nem volt szimpatikus a kiscsaj. Például amikor totál összesározza a szép ruháját, meg amikor eszik a szõlõbõl fittyet hányva a faun és a kis szárnyas lény figyelmeztetésére (aki emiatt brutális módon meg is hal, szegény).
A Mercedes-es jelenetek viszont nagyon felemelõek voltak. Nekem tulajdonképpen az egész filmbõl csak a vége tetszett igazán: amit a Mercedes válaszol a faszinak arra a kérésére, hogy mondják el a fiának, ki volt az apja.
7/10
palfijanos1988 2011 febr. 25. - 17:14:35 7/10
(322/425)
Szerintem 7/10. Azt hittem, jobb lesz.
10/10
csikrisz 2011 febr. 21. - 01:35:58 10/10
(321/425)
Most néztem meg. Még mindig a hatása alatt vagyok. Úristen. Fantasztikus volt. 10 pont.
Anyiyta 2011 jan. 13. - 13:09:20
(320/425)
Én elég régen láttam ezt a filmet, de sokszor gondolok rá.
Mondjuk a két világ közötti különbség: a valóság, ami eléggé nyomasztó és egyben romlott, míg a másik színes és élettel teli.
A vége az engem is megringatott, ahogy
***SPOLER***
az életét adja, hogy a mosthova testvérét megmentse és ezzel megváltotta saját magát.
Vagyis nem gondoltuk volna, hogy meg kell halnia, hogy átkerüljön a másik világba, ahol együtt lehet a szüleivel és a különbözõ lényekkel együtt.
Naphinel 2011 jan. 05. - 18:40:59
(319/425)
jaj, spoiler az elõzõekben
Naphinel 2011 jan. 05. - 18:40:21
(318/425)
Jó, a zene nagyon tetszett, olyan ismerõs. A vége is tetszett, bár annyira szomorú lett (megkönnyeztem Ophelia halálát - habár nem is halt meg igazán, hisz a másik világban tovább élt).


Ez a film bennem totál kettõs érzéseket keltett, ezért írtam kapásból negatívumot. Voltak részei, amik nagyon tetszettek, megint mások egyáltalán nem, és a hangulatom is folyton változott alatta - bár meglehetõsen nyomasztónak találtam szinte végig.
Az viszont nagyon gáz, hogy Mercedes hátba, szívem szúrja a kapitányt, az meg lazán túléli.
A naturalizmus nem zavart, bár elõtte kajoltam, szóval néhány jelentnél vetekedtem a gyomrommal. :)
Naphinel 2011 jan. 05. - 18:12:36
(317/425)
Ja, és milyen Narnia-féle elvarázsolt hangulat? Köze nincs a kettõnek egymáshoz - ez még csak meg sem közelíti a Narniát semmilyen szinten.
AZ elvarázsol, ebben csak erõltetettséget éreztem, a "másik világ" valahogy nagyon nem jött össze.
Naphinel 2011 jan. 05. - 18:08:59
(316/425)
Sokkal jobbra számítottam, ez elég nagy csalódás volt nekem. :(
Az ajánló alapján egy remek, elvarázsolós filmet vártam, ehelyett... Hát körülbelül fapofával néztem végig. A valós része sokkalta jobban tetszett, mint a misztikus. Az totál egyértelmû volt már a legelején, hogy Pán sunyi és számító.
Ja, Ophelia honnan tudta, hogy a homokóra mikor jár le? Persze, pont addigra ért vissza (jó, pont lekéste)? Na, ne már... Egyébként a próbák is gyermetegek voltak (oké, a második az tetszett).

Nem is igazán tudok mit írni, mert olyan semmilyen érzés maradt bennem.
10/10
Tinki 2011 jan. 01. - 21:34:09 10/10
(315/425)
Mielõtt megnéztem volna a filmet azt hallottam, hogy olyan mint a Narnia, csak durvább. Ez így is van, de nekem nagyon tetszett. Nagyon profik a sminkek, jelmezek, és maga a történet is jó.
bioanita 2011 jan. 01. - 01:48:12
(314/425)
Nekem kicsit csalódás volt. Lehet azért mert elõtte mindenki nagyon dicsérte és többet vártam. Érdekes...nekem pont az volt a legnagyobb problémám hogy volt a filmben egy kettõsség. Az egyik a "Narnia krónikái" féle elvarázsolt hangulat, a másik pedig a háborús valósághû oldal. Nekem túlságosan kettéosztotta a filmet. Másoknak viszont úgy látom ez tetszett benne.
10/10
NADALFAN 2010 dec. 08. - 16:55:17 10/10 Előzmény SteelDog
(313/425)
eléggé fantázia film ellenes vagyok -de ebbe nem lehet belekötni semmilyen módon.itt szinte hihetõ a hihetelen is annyira jó a történet.kiemelkedõ alkotás!!!
SteelDog 2010 nov. 21. - 10:57:35
(312/425)
Nem ismerem a rendezõ többi munkáit, csak hallottam róluk, de ez a film lenyûgözõ. Minden bele van keverve, és mégis minden egyensúlyban áll egymással: történelmi realitás, mesevilág, naturalisztikum, horror, és így tovább. Semmiképp nem gyerekeknek ajánlanám, se barátnõvel megnézni :), még abba is kicsit belekötnék, mesének titulálható-e egyáltalán?

Ami igazán tetszik benne, hogy nem lehet csak úgy kategóriákba passzírozni, minden "kilóg" belõle, amibe kritikusan csimpaszkodni lehet. Pl. elgondolkodtam azon, hogy a "mese" része nem a kislány fantáziája terméke-e? Elvégre maga a film valósága olyan nyomást gyakorol az épp cseperedõ leánykára, hogy nem-e ekképp próbálja feldolgozni a borzalmakat, amiket nem lát, de érez (pl. a Kapitány kegyetlensége, az anya kérdéses figurája)? Elvégre mesekönyveket olvas, csak õ látja a lényeket, hiába van ott mellette az anyja vagy a Kapitány a film végén, még akkor is, ha a Narrátor mondja el a történet mesei részét, ami talán valóban létezik, talán csak úgy "lopkodták" össze?

Persze, a "mesei" elemek mesefilmesek, de részemrõl nem tudnám mesefilmnek, fantasy-nak leírni, inkább valami hátborzongató fantazmagória. A mese pont olyan kegyetlen a maga sajátos kelléktárával, mint a kislányt körülvevõ valóság: sötétség, brutális emberáldozatok... A Faun és a Kapitány figurája között végig párhuzamot éreztem, mindkettõ csak kihasználja a kislányt a maga céljai érdekében: mentse meg a mesevilágot és segítsen az anyján, hogy megszülje a fiút. Ophélia a vélt vagy "valós" fantáziavilágban és a valóságban is igyekszik cselekedni, hisz lényegi szerepe nincs a Malomban, anyja helyett is Mercedes szereti igazán. A kislány pedig kapaszkodik valakibe elhagyatottságában. (Mintha Mercedes lett volna az "Alvilág" Királynõje?)

Mercedes figurája egyébként is kettõs: egyszerre bátor, ám önmagában kételkedõ forradalmár és valahol a kislány "õrzõje" mindkét világban, a segítõ, aki mindig akad a hõs mellett. Õ az egyetlen, akit érdekel a hõs sorsa.

A legzseniálisabb azonban a befejezés: logikailag nem VAGY happy end VAGY "sad end", hanem happy ÉS "sad" end, a valóságban ÉS a mesében egyaránt. Elvégre ha a mese be is teljesül (s nem Ophélia víziója), a film hangulata korántsem gyõz meg minket arról, hogy ez feltétlenül jó.

A száraz tényeket nézve a színészek játéka majdnem kiváló, a "hagyományos" vizuális effektusok sokkolóan élethûek, a kameramozgás pedig hihetetlen ügyes: a képi elemet használja elválasztónak, ami két jelenetben tûnik fel nagyon: mikor Ophelia a labirintusba indul, a kamera "ráköveti" a falig, majd onnan elmozdulva máris a másik irányból, mindössze egy 90 fokos szögváltással mutatja a képet; s ugyanez a megoldás az erdõ egyik fája mellett.

Zseniális alkotás, csak ezt tudom mondani. Egyszerre hátborzongató, ámulatba ejtõ, könnyfakasztó és elgondolkodtató. Több filmre írtam már, hogy katartikus élményt nyújtott, óvatosságból azt se mondanám, hogy "viszi a pálmát" :), de ilyen sokrétûséggel még nem találkoztam a hetedik mûvészetben.
8/10
IIIdOMINOIII 2010 nov. 11. - 23:41:20 8/10
(311/425)
Imádom ha a Hollywood-i látvány és az európai tartalom találkozik égy filmben.
Nagyon egyben van ez a film.Tetszett.
Akinek bejött a film és nagyon szeretne valami hasonlót látni
ajánlom a "Zuhanás" nevezetû alkotást.
vikoca79 2010 nov. 05. - 23:16:10
(310/425)
Eszméletlenül jó film!!!! Nagyon tetszik, ahogy összefonódik a történelemmel, egyszerûen hátborzongató, hogy akkoriban mire voltak képesek "hatalommal" rendelkezõ emberek...
Citromfû 2010 nov. 03. - 13:55:16
(309/425)
Nagyon szép, elgondolkodtató film. Igen gazdag a képi világa, s találóan van a két világ -valóság és mesevilág- összepaszintva,de ugyanakkor mégsem. Mert egyik egy félelmetes mesevilág, a másik egy fájdalmas valóság. És szegény kislánynak mindkettõben helyt kell állnia. Itt nincsenek ennivaló meselények, akik megmentenének, hanem inkább felfalnának. És persze amint véget ért az egyik megpróbáltatás, máris jön a másik. Szerintem a lényegbe az is beletartozik, hogy a kislánynak az anyja oldalán, társadalmi pozíciójában is próbákat kell kiállnia, illetve a fantáziavilágban is. És mindkettõben más és más próbatételek vannak. Az egyik világban a kislány társadalmi,emberi mivolta,helyzete és annak megõrzése a tét, a másikban pedig az élete, a létezése - itt még a tét is nagyobb. És mégis abban a világban tud érvényesülni, ami talán még irracionálisabb, mint a másik. Én legalábbis így látom a dolgokat.
10/10
frenchbullie 2010 nov. 02. - 17:17:35 10/10
(308/425)
Üdv! Az elején azt hittük, valami mesefilm lesz. A férjem el is aludt rajta. Én végignéztem. Fantasztikus volt, ahogy a valóság és a képzelet összefonódott. Ahogy kiderült, a valóság még rémesebb lehet, mint egy mesebeli emberevõ szörny ténykedése. Nagy kedvencem ez a film! Bár Guillermo del Toro minden filmjét szeretem.
Hohenstaufen 2010 szept. 24. - 20:39:30
(307/425)
A bolsevikok sajnos érdemen és tehetségen felül túlnyerték magukat a történelemben, mert a kecsua kapitalistáknak (a másik kebelbeli frontnak) ehhez fûzõdött érdeke. De a spanyol polgárháború elvesztése utólag is fáj nekik. Ez a film is csak a kecsua bosszúról szól, no meg a Pax Hispanica alattomos elirigylésérõl, utólagos bemocskolásáról, persze egyoldalú beállításban, fantasztikus-misztikus jelmezbe öltöztetve. A kegyetlen-gonosz francoista tiszt, aki mindenkit képes elpusztítani.....ugyan-ugyan, hát meddig megy Goebbels mester utánzása vörös Hollywood-i jelmezben, mi? Ez is csak egy manipulatív kecsua propagandafilm, semmi több. Vastagon megfizetve, sztárolva, ahogy kell.
10/10
hápi a gangesz partján 2010 aug. 25. - 16:04:33 10/10
(306/425)
Hihetetlen jó film, magyar szinkron katasztrofális, mesterkélt.