Téma: A felolvasó

8/10
beszelo86 2010 szept. 16. - 12:05:20 8/10
(134/274)
Minden a fejben dõl el, szerintem. Ha az ember folyton a szívére hallgat, és nem használja a józan eszét, nagyon könnyen pórul járhat!
offtopic
pozsizsuzsi 2010 szept. 16. - 09:02:33
(133/274)
De!!! Én mondtam, hogy nem láttam a filmet!!! És, azt is mondtam, hogy a könyv nem tetszett!!! Írtam is rviden, hogy miért!!! Most, ha arról akarnál meggyõzni, hogy de igenis, jó a könyv, akkor az nem fog menni, még akkor sem, hogyha a háromszorozott felkiáltójelek mellett a csupa nagybetûs kiabálást is bevetnéd nyomatékosításként!!!
:)
Mermaid. 2010 szept. 16. - 04:21:57
(132/274)
Nagyon jól mondod! Ezt a filmet az tudja megérteni és átérezni, akit az élet maga is megviselt, akiben van kellõ alázat és emberség mások iránt, az élet iránt!
Az sosem fogja igazán átérezni és felfogni e filmnek az értékét, mondanivalóját aki mit se tud az életrõl, érzésekrõl, fennhéjázva mond nagyokat, mert azt gondolja ettõl majd nagyokossá válhat, viszont érzelmileg egy kiégett nagy nulla marad. Csodálatos film!
10/10
Andrész Anett 2010 szept. 16. - 01:09:49 10/10
(131/274)
Hát akinek rossz a tapasztalata, annak fogalma sem lehet arról, milyen valakihez lelkileg kapcsolódni! Neked még várnod kell, mert elhamarkodottan ítélsz!!!
A bölcselkedõ írásaid nem hitelesítik az emberiességedet, hanem inkább lerombolják az önmagadban kialakított egoisztikus képedet, melyet önmagadról alkottál! Tudod mindannyian emberek vagyunk és mindenkinek van egy élete, melyet végigjár!!
Nem az elszakadáson van itt a hangsúly, hanem hogy hogyan tudsz erényt kovácsolni a hibáidból és a csalódásaidból!!! Csak az eszedre hagyatkozol és nem is nyitod ki a szíved kicsit sem, mert már talán annyiszor megbántottak!!!
Engem is hányszor pofára ejtettek már!!! És akkor mi van? Ezzel együtt kell tudni élni és tanulni belõle!!!Bizony eléggé elkeményedik így a szívünk, ezek után.De nem szabad negatívan hozzáállni a dolgokhoz, mert akkor csak azt vonzzuk magunkhoz!!!
Ez a te saját szemszöged, de ha valakiknek más a tapasztalata, akkor nem ártana meghallgatni, nem pedig idézetekkel alátámasztanod az okoskodós filozofálgatásaidat!
Jobb lenne inkább ezen felülkerekedned!!! Ésszel nem tarthatsz fenn egy kapcsolatot, mert az ember akaratlanul is megbotlik önmagában és elbukik a saját gyengéiben, mert ha ez megadatott, akkor jó volna élvezni, nem pedig visszautasítani, azt, amit kaptunk, hiszen csak egyszer élünk!!
Nekem az az érzésem, hogy belõled az abszolút hitetlenség beszél!!!Én sem vagyok egy megvilágosodott ember,de nem ártana,ha az ember többször hallgatna a szívére, mint a lelkére, mert ezt kezdik elfelejteni az emberek, hogy van nekik olyanjuk is! És ez nem tisztán szentimentalizmus, hanem a természet mûve.
Egyébként meg a németek teljesen szentimentális lelkületûek, azért nem is érted, mi ez a sok vívódás benne és cserben hagyás!!! Én is félig német vagyok és eléggé ábrándos lélekkel jöttem a világra!!! Úgyhogy tudom, mirõl beszélek!!! Aki nem ilyen és nem érzi, az egyszerûen nem érti. Mert a dolgokat meg kell élni és megtapasztalni!!!
Mit szólnál hozzá ha te lettél volna Hanna vagy Michael? Akkor is így állnál hozzá??? Hát nem hinném!
Mindannyian mások vagyunk és másként látjuk. De hát ezt te magad mondtad, hogy meg kell tanulnunk elfogadni a másikat a hibáival együtt!!!
Michael Hannával való kapcsolatukban is alárendeltebb szerepben volt, ez teljesen egyértelmû, hiszen csak 15 éves volt.És nem felejthetjük el kettõjük mentalitását sem!! Hanna egyszerûen dominánsabb volt!!! De Michael szerette, és miután teljesen széttört benne dédelgetett illúziója, végül mégis szerette Hannát, de ezt el is mondja a könyvben a legvégén!!!Közben is kitér rá, hogy a sok rosszal együtt közelebb kerültek egymáshoz, már akkor megjelentek Hanna dühkitörései, hiszen kegyetlenül megütötte Michaelt (nadrágszíjjal), s innentõl már nem egy álomkapcsolat volt ez.De megtûrte, s bár nem segített neki,de nem is kellett, mert nem akart Hanna döntésének útjába állni, a sokadik átgondolás a után!!!S ez így volt rendjén!!! Hanna a börtönben tért meg és megtanult írni, olvasni. De most már nem pofázok tovább, mert aki ezt nem érti, az nem is fogja megérteni!!!
10/10
Andrész Anett 2010 szept. 15. - 23:13:00 10/10 Előzmény pozsizsuzsi
(130/274)
Nos ez a film egy tulajdonképpeni szenzáció, amit természetesen a könyvnek köszönhet!!!A történet tökéletesen átjön a könyvben.Brutális és ledöbbentõ erejû a lélekelemzõ realizmusa és Michael önmagával vívott dilemmája, melyre keresi a választ. S ez a mû nagy hatalommal bír a beteljesülés és kielégülés ellen, hiszen a befogadó mindig azt várja, hogy legyen megoldás. De itt a pont a megoldatlan a kulcsa a történetnek. Miért keresünk mindig kiutat? Ez tökéletesen elgondolkoztat azon, mit is kéne tennünk, s végül rá kell döbbenjünk, semmi. Mert Hannának nem lehetett volna jobb választása az sem, ha felvállalja, hogy analfabéta, mert több volt benne a becsület és büszkeség, mint az önsajnálat.
És nem utolsó sorban kell megemlítenem, hogy egy Hollywood-i filmhez képest igencsak mesteri és mûvészire sikeredett, hisz van üzenete, de ez ismét némileg az író érdeme is!!!
Bernhard Schlink eszméletlen erejével az olvasóba táplálja azt a fájdalmat, melyet a fõszereplõ átél.Így teszi abszolút egyértelmûvé, így erõsebb, mint akármelyik kábítószer.Ebben egyedülálló!!!
offtopic
pozsizsuzsi 2010 szept. 01. - 12:21:57
(129/274)
Inkább az elsõ.
offtopic
pozsizsuzsi 2010 aug. 31. - 14:48:36
(128/274)
A könyv, (azt olvastam), tulajdonképpen a miért hagytuk, hogy így legyen magyarázgatása. Alapvetõleg ez egy nagyon izgalmas téma, jó nagy kavarás is volt a regény körül, sajnálom, nekem nem tetszett, és meglehet, hogy a fordítás miatt. Ezen nem bírtam magam túltenni sehogy sem. Pedig nagyon dícsérték, külön kiemelve. Na mármost, mivel eredetiben a regényt nem olvastam, így, a fordítás alapán igencsak vázlatos (és fájóan magyartalan) íráson rágtam át magam, nagy erõfeszítések árán.
A filmet nem láttam.
Mermaid. 2010 aug. 31. - 14:27:18
(127/274)
Nem is kell mert nincs mit, szép az úgy ahogy van. Annak aki szereti és érti a filmet. :) Elfogadom hogy neked nem tetszett.
Mermaid. 2010 aug. 31. - 06:18:34
(126/274)
Nagyszerü és mélyen elgondolkoztató film. A kritikákat olvasva úgy vettem észre nagyon sok embernek nem sikerült elkapnia a film mondanivalóját, lényegét sajnos. Aki erotikus giccsparádénak nevezi és csak ennyi jött át neki belõle, annak tényleg nem érdemes gondolkozásra serkentõ filmeket néznie, mert nem tud. Nem képes dolgok mögé nénzi, sem az aki szerint Hannah értelmi fogyatékos volt a filmben.
SPOILER
Hannah nem értelmi fogyatékos volt, csupán tanulatlan, müveletlen. Ez egy mai modern és minden igényét kiszolgált embernek teljesen elképzelhetetlen szituáció, ahogy egy háború is, és az is hogy nem tudod magad megvédeni, mert sajnos nem vagy hozzá elég alattomos, tanult és aljas.
Õ azt tette amit mondtak neki. És nagyon jól lehetett érezni az igazságot abban amit mondott a birónak: "Te mit tettél volna?"
Mermaid. 2010 aug. 31. - 06:03:57
(125/274)
Ha nézted is volna a filmet rendesen, talán nem esett volna nehezedre észrevenni azt sem hogy Hannah nem a Michael-el való megismerkedése után ment el SS tisztnek, hanem már évekkel elõtte az volt. Mivel 1958-ban találkoztak, a háború után.
10/10
kozina 2010 aug. 17. - 17:27:25 10/10
(124/274)
Szerintem nagyszerû a film és a könyv is. Mindenképp megéri megnézni!
4/10
toshiba321 2010 aug. 07. - 11:55:09 4/10 Előzmény Segítõ Béka
(123/274)
felirat :))))))))
offtopic
Segítõ Béka 2010 aug. 05. - 22:20:15
(122/274)
nem majd kiírják cirill betûkkel, h bûn és bûnhõdés, nem? és a magyar meg azt se tudja elolvasni, hogy mit olvasnak? mégis mi értelme lenne?
offtopic
Segítõ Béka 2010 aug. 05. - 22:17:10
(121/274)
tehát ha én magyar rendezõként feldolgozok egy orosz történetet ahol oroszul beszélnek és írnak megengedhetõ hogy magyarul olvassanak könyvet 100 orosz karakterek?"


nagyon elvesztél. de látszott már az elveszettséged a sok kérdésben is.

itt - te hasonlatod szerint - orosz történetet dolgoztak fel, és magyar nyelven beszéltek, nem oroszul, ahogy te írod. tehát megengedhetõ, hogy a könyv is magyarul legyen, mert magyar a film is. magyar piacra készül, magyaroknak.
offtopic
Segítõ Béka 2010 aug. 05. - 22:13:25
(120/274)
ezzel kezdtem, heló, csak nem esett le

hogyha angolul beszélnek, nyilván a könyv is angolul lesz.

lényegtelen a rendezõ.
4/10
toshiba321 2010 aug. 05. - 22:06:09 4/10
(119/274)
Egy német nõ aki nem tud olvasni vagyis épp hogy csak megtanul németül olvasni angolul olvassa kedvenc mûveit. Tehát ha én magyar rendezõként feldolgozok egy orosz történetet ahol oroszul beszélnek és írnak megengedhetõ hogy magyarul olvassanak könyvet 100 orosz karakterek?
offtopic
Segítõ Béka 2010 aug. 05. - 19:11:19 Előzmény toshiba321
(118/274)
az, h nem hiba, hogyha angolul vannak a betûk a filmben
4/10
toshiba321 2010 aug. 04. - 19:17:53 4/10 Előzmény Segítõ Béka
(117/274)
és ennek mi köze a filmhez?
offtopic
Segítõ Béka 2010 aug. 04. - 09:12:33
(116/274)
az, h angol szerzõ mûvét, de még a görög Odüsszeuszt is le lehet fordítani németre.
vagy most angolra, hogy el tudják olvasni a filmben
4/10
toshiba321 2010 aug. 03. - 21:22:23 4/10
(115/274)
aha én csak azt nem értem hogy ennek mi köze van a mûfordításhoz?