biri66 2016 szept. 30. - 10:36:19
(264/404)
"Látom Nundzsang herceg neve helyett az apjáét írtam, elnézést. Õ a gombszemû."

"Tehát akkor ebbõl az idétlen Nuncsang hercegbõl lesz Indzsó király?"

Az utóbbi részekben két herceg neve kellett, hogy szerepeljen: Neungyang és Neunchang (az elõbbit elméletileg "ny"-nyel, az utóbbit "cs"-vel kell ejteni). Privát üzenetben megírtam neked, hogy ki kicsoda, illetve milyen viszonyban állnak egymással. A többi, általad említett dologra is kitértem.
6/10
napraforgó 2016 szept. 29. - 19:07:56 6/10
(263/404)
Az elején nekem a nevek is, meg az arcok is tök ismeretlenek voltak. Meg tök egyformák. Mostanra már fölismerem némelyiküket.
Tegu 2016 szept. 29. - 18:54:25
(262/404)
Ebben a sorozatban emlitették az elején.
Eszter Szür 2016 szept. 29. - 18:23:54
(261/404)
Igen Nung Yang hercegbõl lesz Injo király.
6/10
napraforgó 2016 szept. 29. - 14:22:52 6/10
(260/404)
Tehát akkor ebbõl az idétlen Nuncsang hercegbõl lesz Indzsó király?
6/10
napraforgó 2016 szept. 29. - 14:21:12 6/10
(259/404)
Így könnyû, ha ismered az elõzményeket....
Akkor a Mingek már korábbról ismerték a koronaherceg Gvangét és ezért nem akarták õt a trónon látni. Nem hódolt be a Mingeknek, hát õk sem pártolták.
Tegu 2016 szept. 29. - 14:11:32
(258/404)
Na persze, arra csak utaltak, hogy szegény Gwanghae kormányzott már régóta alkalmatlan apja helyett és õ volt az, aki maradt és harcolt a japán invázió idején, mig az apja a királyi udvarral együtt jól elmenekült. De ez nem számitott.
6/10
napraforgó 2016 szept. 29. - 13:55:42 6/10
(257/404)
Látom Nundzsang herceg neve helyett az apjáét írtam, elnézést. Õ a gombszemû.
Tegu 2016 szept. 29. - 13:50:04
(256/404)
Nyilván a hatalom. Ugyanakkor mindenki az ország érdekeire hivatkozik.
Ott egy kereskedõ- és politikuslobbi, amely a Mingektõl függ, az õ befolyásuk segitségével tettek szert hatalomra, pénzre, igy érthetõ, ha mindenáron segiteni akarnak a Mingeknek /Kang/, holott megjósolható a Mingek hanyatlása és a manchuk-késõbbi Csingek térnyerése.
Igy Gwanghae nagyon okosan gondolkozik, amikor nem akarna segiteni a Mingeknek, abban is igaza van, hogy egy önálló, önmagát megvédeni képes országról álmodik. Ugyanakkor, sajnos számomra az bizonyosodott be, hogy az ország mégiscsak akkor maradhatott viszonylag önálló, amikor mindenféle kompromisszumokba belement a szomszédos hatalmakkal. Ezt a kompromisszumképességet azonban most ugyancsak Gwanghae képviselte, nem az ellene kialakult elitlobbi.
6/10
napraforgó 2016 szept. 29. - 13:48:50 6/10
(255/404)
Kösz, szívesen veszem a háttérinformációidat, mert azért nem könnyû eligazodni a sorozat szereplõi között. Most már ugyan kezdek megismerni néhányat közülük, de bevallom a miniszteri kar meglehetõsen egyforma a piros formaruhájukban. De a civil öltözeteik is tök egyformák, habár ott már megjelennek más színek is. Aztán a cselekmény néhol nagyon lassan csordogál, meg megy a köntörfalazás, aztán meg váratlanul történik valami. És még mindig nem tudom, hogy ki tartozik a nyugati és ki az északi frakcióhoz, nem is beszélve a különbözõ szárnyakról. Legtöbbször elintézem magamban azzal, hogy mindenki a saját pecsenyéjét sütögetné és csak véletlenszerû az idõszakos együttmûködésük.
Ha nem jól gondolom, amiket leírtam, bátran javíts ki, én nem vagyok otthon a koreai történelemben.
K. Judit 2016 szept. 29. - 13:43:42
(254/404)
A határozott elképzelései miatt, és azért, mert a minisztereit csak akkor kérdezte meg, amikor nagyon muszáj volt. Amiben határozatlan volt, amitõl a személyes érzései miatt ódzkodott, azt a két embere elintézte neki kérés nélkül. Megbocsátotta nekik, mert akkor a hatalom megtartása volt a cél. Gwanghae tudta, hogy a kis herceg helyett melyik párté, frakcióé lesz a hatalom, és azt nem akarta, saját elképzelései voltak, mint pl. a fegyvergyár, és talán idõvel a függetlenedés a Mingektõl. Geshi persze a jóslat miatt ügyködött (és ügyködik még mindig), de tény, hogy a trónt akkor csak így lehetett megmenteni. (A tiszta vérvonal dumával az összes minisztert, és az egész országot meg lehetett gyõzni.)

Injot az öreg Kang mozgatja, õ fizeti a csõcseléket, akik a zavargásokat okozzák. Kangot a Mingek fizetik, akiknek szintén útjukban áll Gwanghae. És most, hogy már nincs tiszta vérvonalú jelölt, már jó Injo is. (A hercegi nevét nem tudom.)
6/10
napraforgó 2016 szept. 29. - 13:37:32 6/10
(253/404)
Szegény király nem jó lóra tett, ha a népre akar építeni, láthattuk, mennyire befolyásolhatók. Elõbb még ott jajgattak, hogy nem akarnak háborút, meg félnek, stb, a Tûzérségi Hivatal munkásai is, a szakácsnéval, meg a lányával együtt. Aztán jött ez a Dzsangvon herceg egy fejszével és elõadta a kis magánszámát, hogy inkább levágja a saját fejét (ezt egyébként megnéztem volna, vajon hogy csinálta volna), és igenis küldjünk katonákat a Mingeknek. Mire a nép lelkesen melléállt és követelte a háborút. A Tûzérségi Hivatal alkalmazottai is szépen odatették az ujjlenyomataikat a nevükhöz. És akkor vegyük tekintetbe, hogy ez a hivatal volt az elit, a színe-java az ún. népnek.
Hát ilyen bázisra nemigen lehet építeni, még akkor sem, ha a legjobbat akarjuk nekik.
6/10
napraforgó 2016 szept. 29. - 13:27:27 6/10
(252/404)
Én úgy gondolom, hogy amíg az apja élt, Gvange trónörökösként eléggé meghúzta magát, nem akarta, hogy az apja riválisnak tekintse a hatalomban. De nemigen voltak saját támogatói a különbözõ frakciók között sem és a Ming birodalommal sem épített ki sem politikai, sem gazdasági kapcsolatokat. Csak néhány híve volt, akik fantáziát láttak benne, vagy a saját hatalmukat akarták erõsíteni általa. Lásd Jicson, õ nekem eléggé álszentnek, kétkulacsosnak tûnik. Csak akkor játszik a király kezére, ha az neki is jó. Kim Gesi rangját meg nem tudom, udvarhölgynek mondják, de vajon ezen belül milyen státusza van? Na, õk ketten eltették a királyt láb alól, így Gvange váratlanul, idõ elõtt hatalomra jutott. De lám, Gesit már félre is állította, mert önállóan akart intézkedni a háta mögött, és ezt nem tûrhette. Jicson (még) végrehajtja az utasításait, mindig úgy nyilatkozik a tanácsban, ahogy a király meghagyta neki, ezzel kiugratják a nyulat a bokorból. Gvange valószínûleg szeretett volna erõsebb központi hatalmat kiépíteni, de ehhez nem volt meg a saját támogatói bázisa. Igaz, szervezett néhány irtóhadjáratot a miniszterei körében, vagyis megszabadult jó pár ellenlábasától, Koholt, vagy valós lázadások miatt, de a saját hatalma még mindig nem erõsödött meg eléggé. Nem bízott senkiben. Aztán ott voltak a ravaszabb ellenfelei, akik nem nyíltan szervezkedtek ellene, élükön Kang Dzuszonnal, aki nem átallott másokat felhasználni és elõtérbe tolni. Ott volt a széttépett herceg (a nevét már sose fogom tudni megjegyezni), és most elõkerült ez a gombszemû Dzsangvon herceg, aki elég ostoba, hogy nem veszi észre, hogy bábként irányítják. És még élvezi is, hogy a szedett-vedett csõcselékkel keresztbe tehet a királynak. Gvange épp azon lavírozott, hogy se a Mingeknek, se a Csineknek ne kelljen segítenie hadsereg küldésével. Mert mindkét kínai császárság ezért kuncsorgott nála a követeivel. Szerette volna, ha két kínai társaság egymás között dönti el a hatalmi harcaikat. Most rákényszerítették, hogy foglaljon állást, így kénytelen a Mingek mellé állni és sereget küldeni. (Gondolom ezt a Csinek nem fogják neki megbocsátani soha). A háború meg nem lesz jó az országnak, a népnek, csak az olyan Kang-féle kereskedõknek, akik majd jól megszedik magukat rajta. Mert a hadseregnek sok mindenre lesz szüksége, legfõképp élelemre, így mindent el tudnak majd adni, jó áron. A háború után meg majd áruhiány lép fel, akkor pedig a felhalmozott készleteiket fogják kiárusítani még drágábban.
Hogy miért utálják Gvangét a nemesek? Hát mert nem tetszik nekik, hogy a hatalmukat nyirbálja, hogy kijátsza õket egymás ellen és nem hagyja magát irányítani.
biri66 2016 szept. 29. - 12:34:53
(251/404)
Napraforgó, ha ezután lesz még kérdésed a sorozattal kapcsolatban, privát üzenetben próbálom majd megválaszolni. Nem szeretném ui. összezavarni a magyarázataimmal a Szür Eszterhez hasonló átlagnézõt (hogy a saját kifejezésével éljek).

Igaz, hogy a 20. rész után abbahagytam a szinkronos változat nézését, de magát a sorozatot elég jól ismerem, mivel kisebb-nagyobb megszakításokkal (közben mást is feliratoztam) egy éven át áldoztam rá a szabadidõmet.
Eszter Szür 2016 szept. 29. - 12:07:22
(250/404)
A hatalom. A hatalom a kulcsa mindennek. Gewanghe-val nem tudnak mit kezdeni ilyen téren,nem tudják õt irányítani,neki erõs akarata van és ha kell a miniszterek megkerülésével viszi véghez amit akar,vagyis nem irányítható. Injo ennek az ellentéte. Õt bábként lehet mozgatni.
Tegu 2016 szept. 29. - 11:33:56
(249/404)
Azért, miután kitárgyaltuk a szinkron minõségét, kiváncsi vagyok a véleményetekre a következõkkel kapcsolatban:
Tulajdonképp miért utálják Gwanghaet a nemesek? Kang pl. No persze azon kivül, hogy nem hagyja, hogy õk uralkodjanak helyette. S azon kivül, hogy ágyastól származik, ahogy tulajdonképp Injo apja is, tehát semmivel nem több. CSak Injo befolyásolható, ill. uralkodhatnak felette, bár õ ezt nem veszi észre. Nem õ ugráltat másokat, hanem mások használják ki õt.
6/10
offtopic
napraforgó 2016 szept. 29. - 05:05:23 6/10 Előzmény sajtostallér
(248/404)
Kedves sajtostallér, ön nagyon félreért, illetve szándékosan nagyon félremagyaráz engem, ami viszont velem szemben nem igazságos.
1. Soha, de soha nem állítottam, hogy az egész szinkron értékelhetetlen lenne, sem ennél a sorozatnál, pláne nem az összes többinél, legyen az történelmi, vagy mai, koreai, vagy más nyelvrõl fordított.
2. Soha nem állítottam, hogy hanyag és lusta az összes fordító. Mindössze azt a 4-5 szerencsétlen flótást kritizáltam, akik ezt a sorozatot fordították és nyilván az õ munkájuk sem volt teljes egészében rossz, vagy értékelhetetlen.
Milyen szerencse, hogy Ön is elismeri, hogy vannak benne hibák. Nos én is csak ezekrõl a hibákról beszéltem és arról, hogy némi odafigyeléssel ezeknek sem kellett volna bennmaradniuk a szövegben.
Ha egy fordító olyan inteligens, ahogy Ön gondolja, akkor miért enged meg magának ilyen hibákat? Ha tudja, látja, miért nem javítja?
3. Tetszik, nem tetszik, a "kis gyöngyszemeket" ezután is gyûjteni fogom. Talán egyszer lesz foganatja. Magának talán szõrszálhasogatás, nekem meg nem. Inteligens embernek bántja a fülét.
4. Ettõl még lehet élvezni egy sorozatot, lehet várni a következõ részt, mondja - én is azt teszem. Morgolódni meg szabad, a világon semmi sem tiltja.
5. Végezetül: Ez itt nem "A fény hercegnõje rajongói klub", így itt bárki bármit szabadon kritizálhat. Rajongani tessék átmeni egy "fan club"-ba, egy másik oldalra.
Eszter Szür 2016 szept. 28. - 22:15:57 Előzmény biri66
(247/404)
Szerintem egy átlag tévé nézõ nem foglalkozik azzal hogy milyen szavakat mondanak ki a sorozatban. Biztos nem fog senki sem gép elé ülni a sorozata után és azt kutatni a soriban elhangzott szavaknak utána járni hogy azok a szavak mikor hányadik században keletkeztek. És szerintem nekünk sem kéne ilyeneken fenn akadni :)
sajtostallér 2016 szept. 28. - 17:01:33
(246/404)
Kedves napraforgó, úgy beszél, mintha az egész szinkron értékelhetetlen volna, ami senkivel szemben nem igazságos. Sem a fordítókkal, sem a szinkronrendezõvel, sem a szinkronszínészekkel, de még a rengeteg emberrel szemben sem, akik minden nap izgazottan várják az új !szinkronizált! részeket.
Belátom, hogy vannak hibák a fordításban, (nahát, mindenben lehet hibát találni) de ilyen alapon leszólni az egészet, és (látatlanban) azon fröcsögni, hogy mennyire hanyag és lusta az összes fordító, talán mégsem szerencsés. Ezzel csak saját magát minõsíti. Ha ön azzal teljesedik ki, hogy minden részbõl kigyûjtögeti a kis "gyöngyszemeket", az számomra csak azt bizonyítja, hogy nincs jobb dolga annál, minthogy másokat kritizáljon. Érdekes módon így is rengeteg ember van, aki élvezi a sorozatot. Biztosíthatom, nem azért, mert kevésbé intelligensek és nem veszik észre a hibákat, hanem azért mert a történet a hibákon felül is élvezhetõ és összességében egy igényes sorozatról beszélünk. Többrõl szól ez az egész, mint a szõrszálhasogatásról. Ha tényleg minden rész kifogásolható, akkor át kell kapcsolni egy másik tévécsatornára, vagy meg kell tanulni angolul/koreaiul és eredeti nyelven nézni mindent. Ön is mondta, hogy mostmár legfeljebb csak morgolódni lehet, hisz a szinkron kész van.
K. Judit 2016 szept. 28. - 12:19:28
(245/404)
Igen, akkor erre emlékeztem. Az biztos, hogy jó alakítást nyújthatott, ha az ellenszenvessége, pofátlansága ilyen élénken megmaradt bennem. Persze tudtam már, hogy mire számíthatok.

Láttam már Injo-t több sorozatban is (elõször a Chuno-ban), amúgy a K-történelem talán legrosszabb hírû királya lehet, remélem ez nem számít spoilernek. De volt köztük olyan is, aki iránt szánalmat éreztem pl. a legutóbbi Három testõr feldolgozásban nagyon ingatagra, bizonytalanra vette a figurát, valahogy kénytelen voltam sajnálni, szörnyû élete lehetett. Valakire állandóan irigy, féltékeny volt, most éppen Gwanghae az utálata tárgya, de tudjuk milyen volt a kapcsolata a saját fiával, Sohyeon herceggel is ...

Érdekes, hogy azért a Hwajungban is többször elhangzik, hogy a szíve mélyén jó király szeretett volna lenni, csak nem tudta, hogyan kellene. Akikre pedig hallgatott ... azokra pont nem kellett volna.

Még a Cruel Palace-t valamikor szeretném megnézni, abban már az idõsebb király szerepel, kíváncsi lennék rá.