***RS*** 2011 márc. 01. - 23:42:55 Előzmény asebes
(103/203)
Sok és után ismét megnéztem ezt a híres filmet. Bosszantó hogy megint rengeteg jelenetet kivágtak belõle, talán már sosem fogjuk az egészet egyben látni.
A technikai hiányosságok tényleg bosszantóak, fõleg annak aki valamennyire is járatos a témában. A film legkevésbé sem korhû, a felszerelés tekintetében bizonyosan nem. Az ardenneki offenzivára a német hadvezetés mintegy 1700-1800 különbözõ jármûvet vont össze. Ezek között csak kisebb részben voltak Tiger I és Tiger II-esek. A legnagyobb rész minden bzonnyal régi PZ-IV-ek és torony nélküli tankok, esetleg féllánctalpasok voltak. Ehhez képest a német oldalon csak egyfajta jármûveket látunk amik ugyebár valójában M47-esek voltak. (jól látszik alul a 6 futógörgõ,az elsõ és a második kicsit távolabb egymástól, felül a 3 vezetõ görgõ) Összesen talán két féllánctalpas volt a filmben, az egyik éppen Hessler lakosztáját húzta, a másik pedig a hídnál. Az amerikai tankok egytõl-egyig M24 Chaffee-k voltak.
De más technikai bakik is voltak benne. Köztudomású hogy a Sherman 78mm-es ágyúja még közvetlen közelrõl sem tudta átütni a Tiger I 100mm-es homlokpáncélját, de azért a gödörben az amik aprítják a németeket.
Mikor lerobbantották Telly Savalas tankjának tornyát, ez csak úgy volt lehetséges, hogy a lövedék begyújtja a toronyban tárolt lõszert. Na azt viszont senki sem élte volna túl.
De a legnagyobb baki szerintem a végén volt. Ugyan mi a bánatos rossebbnek kellett a németeknek az amerikaiak üzemanyagraktára, amikor a németek kizárólag benzinmotort, az amerikaiak pedig kizárólag dieselmotort használtak?
asebes 2011 febr. 27. - 22:00:46 Előzmény szkripnyik
(102/203)
Van egy olyan jelenet is benne, amit az utóbbi idõben mindig kivágnak, amikor az apáca gyógyszereket kér a fõtéren, valaki ráló Hesslerre. EGy tizenkkét év körüli fiút kapnak el egy puskával. Elõkerül az apja, könyörög Hesslernek a fia életéért. Az azt mondja: engedjék el a fiút. Az apa megörül. námi kivárás után hozzáteszi: És lõjék agyon az apát. Utána az apáca magához öleli a fiút, és csak halljuk a géppisztolysorozatot.

A mészárlás jelenet lényege is mindig kimarad; Hessler összebalhézik valakivel, hogy nem tudja megtörni az amerikaiak harci kedvét, ha a hadifoglyokkal így bánnak.

Ami a "hosszú" jelenetek kivágását illeti (ld. vonat): arról van szó, hogy a mai fiataloknak ez unalmas. Nekem nem. Nem eléggé pörgõ, stb.

Nem szabadna bántani a filmeket. Ez egy remek film, én nem értek a tankokhoz és nem zavar, hogy "hiteltelen". Számos filmet nem eredeti helyszíneken forgatnak, pölö a régi Józsefváros remek helyszín volt háborús filmekhez, amikor a Baross utca - Üllõi út közötti részt bontották, többet is forgattak ott.
ghalleck 2011 febr. 27. - 10:00:36 Előzmény greghouse
(101/203)
T. greghouse!

A halál 50 órája valóban alapmû, de könyörgöm, a 2001 Ûrodüsszeiát Stanley Kubrick rendezte!... Tarkovszkij pedig Stanislaw Lem Solaris-át adaptálta 1972-ben, sokak szerint, ez volt a kelet-európai filmgyártás "válasza' a 2001-re.
gambi 2011 febr. 27. - 09:18:47
(100/203)
nem ez
gambi 2011 febr. 27. - 09:17:59
(99/203)
ez
gambi 2011 febr. 27. - 09:11:47 Előzmény sanjust
(98/203)
hát ez a film mi a tök a shermanek borzalmasak a tigrisekrõl nembeszélve
meg az üzemanyagos jelenek hordókkal egy tigrist ami T34 és M36 keveréke
a filmben a páncélosok borzalmasak.
Cleo. 2011 febr. 26. - 12:06:22
(97/203)
2009. novemberében jelent meg, ha jólm emlékszem. És a plusz jelenetekben is a jó szinkron van. Nem étem, miért kellett kihagyni a tv-s változatból, semmi borzalmas nincs bennük, csakn érthetõbbé tszik a filmet.
10/10
Ford Mustang 2011 febr. 26. - 11:41:03 10/10
(96/203)
Köszi az infót, lehet majd utánanézek ;)
Cleo. 2011 febr. 26. - 11:35:02
(95/203)
Ami másfél éve dvd-n kijött, az nincs megvágva és a szinkron is az eredeti, úgyhogy érdemes beszerezni, ahol még lehet.
10/10
Ford Mustang 2011 febr. 26. - 11:00:11 10/10
(94/203)
Pedig még a mûsorújság is 167'-esnek írja, ami azt jelentené, hogy nem vágták meg. De akkor ezek szerint mégis...
slacio 2011 febr. 26. - 10:51:14
(93/203)
Gyerekkorom meghatározó filmje! Erre meneteltünk az udvaron felalá. http://www.youtube.com/watch?v=LZEXMpqr1NQ Minden nap megnéztük. Kielemeztük, kockáról-kockára. :)
szkripnyik 2011 febr. 26. - 10:47:01
(92/203)
Hiányzó jelenetek:
1. A "játékszerek" után a tábornok megmutatja, hogy a tankok léteznek is, és Hessler az után vállalja el a parancsnokságot.
2. A diverzánsok "bemutatója" a fõparancsnoki bunkerben.
3. A már említett "azt eszem, amit a katonáim".
4. Hessler tudomást szerez az amerikai hadifoglyok lemészárlásáról Kowalsky (Charles Bronson) õrnagytól
9/10
grebel 2011 febr. 26. - 01:23:28 9/10
(91/203)
Majdnem 10-est adtam rá, mert rég láttam, de....

1. sokat kivágtak, pl.: a szárnysegédjének azt mondta, azt eszem amit a katonáim. Utána meg mégis ráfanyalodott a püspökfalatra. Ekkor csalódott benne.
2. Szerintem Tigrisekkel indították az offenzívát, ebben nem tudom milyen tankok voltak.
3.
SPOILER
Nem benzines hordókkal nyerték meg a csatát, hanem inkább a légierõvel.
10/10
NANU..! NANU..! 2011 febr. 26. - 01:06:43 10/10
(90/203)
Lekéstem róla, na majd hólnap délben látom ismétlik... :)
10/10
sanjust 2011 febr. 26. - 00:58:47 10/10
(89/203)
Én nem említeném ezzel egy lapon a Piszkos tizenkettõt ,ami egy felejthetõ kommersz majdnem gagyi.
gabriella_ 2011 febr. 25. - 23:08:18
(88/203)
Nem látom, hogy valaki is panaszkodna a film minõségére... :)

Én például kifejezetten szeretem az ilyesfajta képkockákat: a színeit, még a "különálló" hátteret és az effekteket is, továbbá nem zavar a katonák mindig patyolat kinézete sem. Tetszik az egész atmoszférája úgy, ahogy van.
Azt gondolom, hogy egyértelmûen látszik, hogy majd 50 évvel ezelõtt abszolút a maximumra törekedtek a film készítõi - és ebben az a legszebb, hogy ez a mai napig meglátszik.
Szerintem nem érdemes méltatni a film minõségét, mert az olyan lenne, mintha egy régi Hollóházi porcelánt méltatnánk. Az értéken nem fog az idõ.

Számomra ez a film úgy jó, ahogy van. Zseniális, nagyszerû színészekkel.

Ez valóban egy alapmû.

Ámen
10/10
greghouse 2011 febr. 25. - 22:34:38 10/10
(87/203)
Srácok, csajok ebbõl a filmbõl nõtt ki csomó más, mint minden színmû "Gogol köpenyegébõl".

A Csillagok háborúját a büdös életben nem tudta volna hat részessé csinálni a Lucas-Spielberg vállalkozás, ha az elsõ nem lett volna zseniális.

A Piszkos tizenkettõ, ami szintén szuper, nem jöhetett volna létre a Halál ötven órája nélkül, pedig teljesen más a hangulatuk.

Tarkovszkij 2001 Ürodüsszeiája nélkül meg egy rakás film nem jöhetett volna létre. Soroljam?

Jó, a díszlet, a jelmez, a trükkök, stb. hatvanas évek beli. Látszik, tudjuk.
De Chaplinen számon kérte-e valaki, hogy mûanyagból voltak a kerekek, amikre a Modern idõkben kapaszkodik?

Aki a filmeket szereti, az megnézi a Halál ötven óráját.

S aki a filmeket szereti, az rossz ember nem lehet...:-)

greg house
10/10
greghouse 2011 febr. 25. - 22:12:26 10/10
(86/203)
Abszolút klasszikus. Tudom, a mai tinédzsereknek "gagyi" a trükk, a kosztüm, a szín, ma már engem is zavar, hogy csata után is élesre vasalt egyenruhában hófehér nyaksállal jelennek meg, dehát... Chaplin sem úgy kezdte.

Ceterum Censeo. egy filmet meghatároz két dolog, 1: a forgatókönyv (ez a legfontosabb), 2. legalább egy sztár.
Itt mindkettõ megvan. A forgatókönyv zseniális, Fonda a sztár, (Savallas és Bucsinszkij-Bronson épp szárnyaikat próbálgatták), de a film nagyon bejön. Nem véletlen, hogy késõbb ennek mintájára készítik el a Piszkos Tizenkettõt, és a többit.

Lehet, hogy a mai tiniknek "gagyi" a film, mert látszik a háttér külön élete, nevetséges a mindig frissen vasalt egyenruha és a frissen borotvált szinész az Ardennek alatt, amit Oliver Stone változtatott igazán meg, ahol mindenki mocskos és zilált, de ez a film a történetbõl él. Sokadszor látom. A kitartásról szól. A hitrõl, annak ellenére, hogy a józan észnek is ellent mond.

Lehet, tinik, hogy nem egy 3D-s valóságjáték vagy mi, de van forgatókönyve, vannak szinészei, nem is akármilyenek, van története, nem is akármilyen.

Lehet, hogy látványban nem egy Harry Potter.
De mint film.. lehet (és szerintem kell) tanulni belõle.
Uff.
greg house
10/10
Akitlosz 2011 febr. 25. - 21:43:40 10/10
(85/203)
Ha ezt a filmet a tévében adják mindig kivágnak belõle egy halom jelenetet.

A teljes filmet, ami a DVD-n látható tévében még soha nem adták le.

Érthetetlen.

Most megy éppen a Film+-on, de már az elején is kimaradt belõle az a jelenet, amikor Hesslernek megmutatja a tábornok a tankokat és vállalja a megbízást.
Sirius111 2011 febr. 25. - 14:06:05
(84/203)
Jaja....mindig "sörmeneznek"...:P