far vik 2012 ápr. 17. - 21:12:19
(75/95)
Ez a film egy igazi beavatás. Egy csoda. Akárhányszor látom, soha nem ugyanaz. Mindig ad valami újat. Megtisztít és csendet teremt.
10/10
greghouse 2012 ápr. 17. - 16:11:49 10/10
(74/95)
Abszolút klasszikus. Szerintem egyedül, és Csendben kell nézni...(jön majd a Csend is hamarosan).
Vagyok aki vagyok 2012 ápr. 17. - 09:52:13
(73/95)
az ijesztõ természetesen pontos "j". bocs az elgépelésért :-)
Vagyok aki vagyok 2012 ápr. 17. - 09:48:09
(72/95)
A film gyönyörû és mélyen elgondolkodtató. ÉS ilyesztõ számomra - a hozzászolások egy részét olvasva - hogy mennyien nem értik meg ezt a filmet. Bár az biztos, hogy kor kell hozzá, meg némi háttértudás :-)
Az nem mentség a nem értésre, hogy a film régi, mert az 50-es években készült. A Hamlet (csak egy példa) közel 500 éve íródott és aktuális a mai napig, és lesz szerintem még egy jó darabig... ;-)
conchita 2012 márc. 14. - 03:27:39 Előzmény Segítõ Béka
(71/95)
ojjé...gondolom az utóbbit kell benned tisztelni és akinek mégis tetszett, vagy nincs egy véleményen veled, az sznob...én pl nem szeretem ezt a filmet, mert fimlmesztétikán hajnalban néztem, mert kellett, szóval a sznob én vagyok magam. Viszont nagyon örülök így utólag hogy láttam és annak ellenére, hogy nem szeretem, igenis kifejezetten értékelhetõ vonásokkal találkoztam újranézés után, pl egyfajta humorral, aminek nyomát Pasolini filmekben pl nem találom...nem mintha nagyon sokat meg bírtam volna nézni eddig, de próbáltam.( Pasolini úgy jön ide, hogy õ volt a kontinens ellentétes oldalán, hasonló mélységû témákkal foglalkozó mûvész-jelen esteben nevezzük filmrendezõ-forgatókönyvírónak és imádják a sznobok )
1/10
Segítõ Béka 2012 jan. 24. - 00:36:21 1/10 Előzmény meszag
(70/95)
Amikor a lovagban tudatosul, hogy elvesztette a játszmát,"

nem ugyanazt a filmet néztük, lehet azért tetszett neked. a lovag nyert és megkapta a haladékot
1/10
Segítõ Béka 2012 jan. 24. - 00:28:04 1/10
(69/95)
jézusom, de túlértékelt mû, a halál és a lovag eleganciával volt megjelenítve, azt elismerem, de a film értelmetlen borzalom, gyakorlatilag minden szereplõ irritál, történet, értelem nincs, ajánlanám inkább az ötödik pecsétet, persze nem sznoboknak, hanem filmért rajongó kifinomult elméknek.
hápi a gangesz partján 2011 júl. 02. - 13:30:28 Előzmény Ayrton Corvus
(68/95)
szia, engem érdekelne, hol vannak a linkek? elõre is köszi!
M4tyi 2011 máj. 10. - 17:34:38 Előzmény Sadenal
(67/95)
Nekem ez a film is tetszik, és a Szállító címû film is tetszik
Ayrton Corvus 2010 dec. 06. - 01:32:39
(66/95)
Idáig jó néhány kópiát betudtam szerezni a filmbõl. A magyar kiadás nagyon sötét, a régi Criterion pedig túl világos, monitoron nézve a kép teteji behúzások zavaróak.
A Portugál 2003-as dvd5 kiadás elég gyatra minõség.

Most szereztem be a 2009-es tökéletesen felújított Criterion kiadást(dvd9). A képet, ha jól tudom a svédek 2006-ban restaurálták tökéletesre. A lemezen található egy Bergman felvezetõ 2003-ból, ahol kifejti nagyon régen látta a filmet. Woody Allen és más filmtörténész elemzés. Max Von Sydow audio interjúja 88-ból. Elõzetes.
Eredeti 1.0-ás svéd hang, angol szinkron és angol kommentár, természetesen angol felirat.
Akit érdekel tudok segíteni a linkekbe.
Deryck 2010 okt. 18. - 18:23:26
(65/95)
Ma vagy huszadszorra láttam ezt a filmet és szerintem nagyon élvezhetõ és bár régi, a halál alakja még most is megállja a helyét. Rendkívül humoros, érdekes és nagyon szép és elgondolkodtató monológok vannak benne. Nem látom értelmét összehasonlítani mai filmekkel, nem csak azért mert a mai filmek többsége felületes, hanem mert ha a jobb filmeket nézzük akkor sem egy kategória. Ez számomra egy remek mûvészfilm, amely nem olyan sületlen belebeszélés, mint a mai mûvészfilmek többsége, nem, ez élvezhetõ és remek alkotás, remélem nem újítják fel.
Még valami: ahhoz képest, hogy Jöns egy fegyverhordozó az õ monológjai és eszmefuttatásai a legfrappánsabbak, nagyon tetszenek, de kedvencem amikor Block gyón a halálnak, nagyon szép mondatok.
Mellesleg, ha végigtekered a filmet akkor, hogy mondasz róla véleményt. Még egyszeri nézés után sem írnék róla egyértelmû vagy ködösítetlen véleményt. Idióta.
Catharin 2010 okt. 02. - 19:12:29
(64/95)
háát...azért néztem meg,mert azt olvastam itt hogy milyen jó...nem értkeltem a filmet,mert az az igazság hogy elsõ félóra után kb végig tekertem..csak akkor álltam meg kb amikor a halált mutatták.Nem értem mi ebben a filmben olyan nagy durranás?ki mnodja h jobb a harcosok klubjánál?ugyan nekem kedvenc filmeme a H.K. oké ahhoz képest holy ilyen régi még tényleg jó film.De nem értem nektek miért tetszett ennyire???:/
10/10
Sadenal 2010 júl. 13. - 21:00:32 10/10
(63/95)
Én is úgy álltam hozzá a filmhez, hogy egy 53 éves mestermû, és végül is nem ütött olyan nagyot, de ütött. Fõleg a halál alakja tetszett, az olyan rémítõ volt....meg a sakkozás! :) Habár....:::

SPOILER

Arról senki sem beszélt, hogy vajon a kocsmában mikor gonoszkodnak a színésszel, ott van egy csomó lovag, akiknek védeniük kellett volna õt, és közben gonoszul nevettek. Pedig felesküdtek, hogy védik a gyengéket...Pffff

A másik meg mikor a másik színész alatt vágják a fát, még simán lemászhatott volna....habár lehet, hogy rájött, hogy neki meg kell halnia. No de akkor is...

SPOILER OFF

A mai fiatalok meg azért nem néznek ehhez hasonló filmeket, mert nem értik...ezért nézik a sok hulladékot (Szállító meg a többiek). Mindenki issza a Kobrát, meg nézi az akciót, mert az pörgõs, a léleképítõ 50 díjas drámák, meg unalmasak.....
10/10
sutyig 2010 jún. 01. - 20:37:09 10/10
(62/95)
- Ki vagy?
- A halál vagyok.
- Értem jöttél?
- Már régóta a nyomodban járok.
- Azt tudom.
- Készen állsz?
- Csak a testem fél, én nem!
Ekkor a halál elindul felé.
- Várj egy pillanatot!
- Ezt mondjátok mind, de nincs haladék.

Ez a kedvenc filmes idézetem. Zseniális!
10/10
mérlegelõ 2010 ápr. 05. - 13:00:17 10/10 Előzmény Ayrton Corvus
(61/95)
Engedd meg õszinte elismerésemet, ahogy tömören és nagyszerûen összefoglaltad a film - és rendezõje - lényegét, s talán sikerült ezzel helyrezökkenteni e fórum jó néhány kibillenõ hozzászólását... (Reménykedem...)
10/10
Dudlicsek 2009 dec. 26. - 23:27:51 10/10
(60/95)
Csodálatos film. Az egyik nagy kedvencem.
Ayrton Corvus 2009 aug. 16. - 19:21:04
(59/95)
Minden tiszteletem az összes filmtörténésznek és Bergman szakértõnek, aki erre az oldalra írt! Én is írhatnák a filmrõl oldalakat, de nem teszem. Én is bele magyarázhatnák jobbról és balról is mindent, de ezt se teszem. Azt még se értem, hogy a filmtörténelem egyik, ha nem legnagyobb alkotásánál mit keres Woody Allen és a Harcosok Klubja. Bergaman úgy volt ateista, mint a Pápa hugenotta. ( Én keresztény ember vagyok, de nem járok templomba, attól még nem vagyok ateista). Azt se értem, miért kell valakinek idézem "filmbuzinak" lenni, hogy ezt a filmet átélje. A Film az elsõ pillanatól az utolsóig önmagáért beszél. Látni és érezni kell ezt a filmet. Én mindenkinek csak ajánlani tudom, ez a alkotás még 2057-ben is ugyanilyen hatásos lesz, mint régen és most. Újra és újra érdemes megnézni.
Moldávia bánata 2009 jún. 24. - 18:43:45
(58/95)
IN GOD WE TRUST presents a GAME OF LIFE ENTERTAINMET production a JOHANN WOLFGANG GOETHE film MAX VON SYDOW GUNNAR BJÖRNSTRAND "THE SEVENTH SEAL" based on drama by J. W. GOETHE & IMRE MADACH & MIHAII BULGAKOV screenplay by LIFE&DEATH director of photography REMBRANDT VAN RIJN co-producer THE DEATH special effects H-C. ANDERSEN & S. LAGERLÖF directed by INGMAR BERGMAN (J.W.G.)

(Na jó, a párhuzamok - annyira nem is - meredekek, s folytatni is lehetne a játszadozást, de Bergmant látni kell.)

Filmnek jó volt, de a katarzis elmaradt.

S még három megjegyzés:
1. Az rendben van, hogy Bergman, meg újralizmus, meg Woody Allen szerint õ az Isten (ehhh...), de nehéz átélni annak, aki nem filmbuzi, fõleg úgy, hogy már ismeri a Tragédiát meg a Faustot.
2. A dvd-n én is meghallgattam annak a Perlaki nevezetû esztétának a gondolatait, eléggé direkt volt, értem ezalatt, hogy nem mondott semmi meglepõt, volt, hogy szinte ugyanazt fogalmazta meg, amire én is gondoltam. Bergman istenkeresése (tudáskeresése) pedig eléggé elvont, ahhoz nem mûértõnek, hanem magának Ingmar Bergmannak kell lenni, hogy teéjesen megértsük a lényeget. Sajnos nekem nem sikerült, talán ezért sem ragadott meg annyira, de filmnek tényleg nem volt rossz.
3. Mondom mindezt annak ellenére, hogy nem nagyon értettem, hogy ez mért nem film, mért nem egy színházi elõadás. Aztán megnéztem most, hogy mi a helyzet, s Bergman nagyon szerette a színházat, talán ezért volt ennyire letisztult, viszont tény, hogy olyanokat láthatunk benne, amit csak filmen lehet megcsinálni.

Egyébként azért van kedvenc jelenetem is. Amikor jönnek az önostorozók, még a "Dies irae, dies illa..." elõtt: a két színhész (a férj és a feleség) elõadása, amikor dalolnak. A fazonnak a fején a két szarv, emg az a tekintet. Na, az nagyon megmaradt bennem, de nem kissé! A klasszikus jelenetek (sakkozás, a végén a haláltánc a domboldalon) pedig tudomásul vannak véve és el vannak ismerve a részemrõl! :)

S legvégül: érzékletes, ahogy az ateista Bergman a tudáskeresés kérdéseit a lovagon keresztül teszi fel, s ezzel mennyire kontrasztban áll a sötét középkor tudatlansága, ahol boszorknyokat égetnek, meg önostoroznak, meg félnek a pestistõl, mert hát, ugye, nem tudnak "semmit". (Milyen jól jött volna nekik Yersin, hehe, aki ha akkor él, talán Jézus és Mohamed után egy újabb vallást alapít.) Jó párbeszédek, hatásos színészi játékok, örök igazságok fogalmazódnak meg, de a csavar elmaradt, pedig vártam rá.

Ui.: nagy gratula annak, aki ezt a "szart" végigolvasta idáig, kissé hosszúra sikeredett ez a kultórsznob hozzászólás-faszság (power to the gonzo, yeeeee! - pedig nem is vagyok újságíró és kábszeres sem.)
perry 2009 jan. 16. - 07:29:01 Előzmény Heathcliff
(57/95)
Nem, koránt sem errõl van szó. A kor, IKEA mai társadalmi megjelenítés közelebbi életérzés számomra, ezzel nekem könnyebb azonosulnom.
Míg a Hetedik pecsét "elvontabb" és kultúrtörténeti hátért kívánó mélyebb összefüggések és utalások megfejtését kívánó mozi.
A kor tulajdonképpen pedig az üzenet értékének megértését könnyíti meg.
Persze az üzenet lehet direkt vagy áttételes, utalás vagy nyers naturális valóság. Ez megint csak egyén függõ melyikünknek mi "fogyasztható".
Utolsó mondanivalódra pedig egy kicsit már közhelyes mondattal tudok válaszolni.
Vannak korok és léteznek divatok, de vannak örök érvényû alkotások.
10/10
Heathcliff 2009 jan. 15. - 20:53:36 10/10 Előzmény perry
(56/95)
Gondolod, kevesebb életérzés van Bergman filmjében, mint a Fight clubban? Legalábbis a te életérzésedet kifejezi az utóbbi film? Látatlanban is biztos vagyok abban, hogy számomra Bergman az, aki több érzést közvetít.
1957-ben, jól írta Italo Balbo, még friss élmény volt a vh., és a világ nyakig merült a hidegháborúban. Tehát 1957-ben a lovag, aki a keresztes háborúból hazatérve járványt és pusztulást talál, aktuálisabb volt. De nem hiszem, hogy ez sokat számítana. A Tékozló Fiú, Hamlet vagy Piroska és a farkas története aktuális? Nem. Mennyi érzést képesek közvetíteni? Sokat. Elavulnak? Soha.