Zsoca8711 2008 márc. 18. - 08:53:41
(15/95)
Én tényleg nem akarom senkire sem erõltetni, de kötelezõ film. A hangulata meg pont jó így, a humor szerintem nem alapeleme egy filmnek. A mondanivalója a lényeg és az, ahogy ezt a mondanivalót átadja. Emiatt zseniális.
southwind 2008 márc. 18. - 08:00:11
(14/95)
Hat en nem tudom... amikor beleneztem, nekem olyannyira negativ volt a hangulata, hogy elhagytam a filmet...Szerintem meg a legkomorabb filmben is kell egyensulykent egy csipetnyi humor, vagy legalabb egy satnya ironia, amire folkapom a fejem. A kalacs is edes, pedig teszunk bele sot is, pont azert, hoyg "kihozza" az izet. Sajnos en nem tudok vegigulni egy filmet, mert "masok azt mondjak..."
Van meg nehany oratok, gyozzetek meg :)))
Tenebra Mors 2008 jan. 15. - 19:19:30
(13/95)
Ú, mekkora film!
Bergman-tól amúgy is elég jókat lát az ember, de ez szerintem különösen fasza, pedig csak az "elsõ" filmjei között van.
Atmoszféra az különösen megfogott itt is: dohos, szutykos, pestistõl fertõs sötét középkor, haláli hangulattal. Rendkívül jól bemutatja a középkor vallási fanatizmusától övezett világát, ahol mindenféle (nem isteninek vélt) illúzió sátánis és "pfujj, máglyára vele, b+!" (ugye a színészek).
Rendkívül jól van felépítve a történet is, illetve annak vonulása, s egész végig nagy gondolkodás tárgya, hogy tulajdonképpen ki a fõszereplõ, kirõl szól ez a film? A hitében megingott lovagról? Vagy inkább az üldözött és lenézett színészekrõl?
Kedvenc idézetem a filmbõl az, amikor SPOILER! az ördög által megszállt lánnyal beszélget Max von Sydow, és kérdezi tõle a lány: "Miért akarsz az ördöggel?" erre a lovag: "Istenrõl akarom kérdezni." Zseniális!

Biztos van Bergman-nak ezer meg egy kiforrottabb és esztétikailag kvalifikáltabb mûve, de nekem ez a kedvencem tõle.
zszoltan 2007 okt. 23. - 14:58:50
(12/95)
A képek nekem is rémlenek, de az már sajnos nem, hogy mirõl is beszéltek benne. És sajnos annyira nem fogott meg, hogy másodjára is meg akarjam nézni, hátha sikerül többet felfognom belõle.
Egy érzésre emlékszem még a film második felébõl. Ültem a TV elõtt, néztem a 12-es karikát, és újra 10 évesnek éreztem. Gondoltam is, hogy hívok felnõtt segíséget a film megértéséhez. :)
mikehodges 2007 szept. 11. - 11:32:06
(11/95)
Egy ismerõsömtõl nemrégiben kaptam jópár Bergman filmet és ez volt az elsõ,amit megnéztem.Nagyon sajnálkoztam,mert nem tudtam annyira magasztalni a filmet,mint ahogy a végére szerettem volna,ennek fõ oka,hogy eléggé nehéz film nekem(nem éppen ilyenekre "szakosodtam"),s emiatt nagyon keveset értettem meg belõle.Szerintem ha lesz hangulatom,még többször megfogom nézni,s ha sikerül közelebb kerülnöm a mûhöz,akkor talán jobban fogom szeretni.Így elsõre nem lopta magát a szívembe,néhány szuper képsortól és beállítástól eltekintve.
perry 2007 szept. 06. - 16:06:50 Előzmény Newcastle United
(10/95)
Bizonyára voltatok már úgy ,hogy néztetek egy filmet és nem azt láttátok, hogy egy korban játszódik - természetesen a középkorban - , hanem arra figyeltetek, hogy olyan igazságok sorozatával szembesültök melyek át ívelnek korokon, és örök érvényüek. Nekem ezt jelenti A hetedik pecsét. Olyan filmet, azt a " haláltáncot" amit a film vége felé látunk a halál vezetésvel, messze egy kopár domb tetején, egy kiszáradt (?) fa felé haladva, nem tudva, hogy az elmúlás ünnep, vagy a halál egy gyötrelmes tánc-e?
Ha a gondolat fegyver, akkor Bergman a legzseniálisabb fegyver készítõ.
Redfield 2007 aug. 07. - 20:59:32 Előzmény verdeleth
(9/95)
Igen. Nagyon jó film. Ahogy nekem kitûnt belõle: azoknak üt az órája, akik nem értékelik az életet, vagy akarják, de nem tudják. Persze rengeteg felfogás, életszemlélet van, kézenfogva mennek a végén a magasban, de Bergman ugyanakkor mintha megvillantaná azt, amit nem veszünk észre, mert túl kézenfekvõ, vagy nem akarunk észrevenni, mert telhetetlenek vagyunk. Így születik az érték, és az értelme is az életnek. De ezek már nem ránk vonatkoznak. Olyan érzet lett bennem a filmtõl, hogy az emberiség a legszerencsétlenebb, legutálatosabb faj, ami rászolgált a halálra, de mégsem lehet emiatt gyûlölni. Mint egy gyereket, aki nem tudja: mi a rossz, és ezért megteszi. Ha rajtam múlik, ezt is újra nézem majd még.
zszoltan 2007 jún. 16. - 15:01:57
(8/95)
Én akkor tekintek egy filmet igazán jónak, ha a pozitív mondanivalót tartalmazó jelenetei még évek múltán is elõvillannak az elõttem lévõ kép legkisebb hasonlóságára is. Ha ez is tényleg ilyen film, akkor én is meg fogom nézni. (Több ismerõsöm is ajánlotta már, nyilván nem véletlenül.)
Newcastle United 2007 jún. 10. - 17:07:47
(7/95)
Persze, hogy nem. Mindenki csak belevihog, a többséget meg úgyse érdekelné, ezért valami más elfoglaltságot keresnének, bele is õrülnék egy ilyen kollektív osztályvetítésbe.
mameha 2007 jún. 10. - 14:36:16
(6/95)
igen, aztán mindenki szerezze be és nezze meg... no comment. de azért így is volt benne pár jelenet, amin érdemes volt komolyan elgondolkodni...
mameha 2007 jún. 07. - 18:23:04
(5/95)
errõl a filmrõl elég sok jót hallottam, de csak egy részletet láttam a suliban belõle. :S rég szenvedtem ennyit kicsöngetésig. annak hogy ennyire nem tetszett biztos köze volt ahhoz is hogy kötelezõ volt, ráadásul nem tudom hogy lehet bármilyen filmet is úgy nézni, hogy csak az elsõ 45 percét... pár év múlva megszerzem és megnézem, remélem akkor már meg fogom érteni, és értékelni tudom majd
10/10
verdeleth 2007 márc. 12. - 00:20:41 10/10
(4/95)
Csak ismételni tudom a többieket.Ilyen film csak nagyon ritkán születik. Méltán klasszikus
Newcastle United 2007 febr. 17. - 19:32:45
(3/95)
Igen, valamit mindig fel lehet fedezni benne, át lehet értelmezni. Minden egyes jelenetnek külön értelme van. Bergman örök.
italoman1 2007 febr. 17. - 19:24:31
(2/95)
Szerintem nézd meg legalább még egyszer, ha teheted. Annyira sokrétû a mondanivalója és a jelképrendszere, hogy mindig fel lehet fedezni benne valami újat.
Newcastle United 2006 márc. 28. - 23:46:00
(1/95)
A filmtörténelem talán legnagyobb alkotása, legalábbis én ehhez foghatót még nem láttam.